Jak naložit kysané zelí - přírodní superlék
Kysané zelí obsahuje velké množství hodnotných látek. Jeho příprava není složitá ani v domácích podmínkách. Chce to jen trpělivost a čas, který zabere samotná příprava a kvašení. Lze jej konzumovat v syrovém stavu i tepelně upravené jako přílohu. Kysané zelí velmi dobře zasytí a je vhodné i pro redukční dietu. Říká se, že je nositelem životní síly.
Kysané zelí je plné vitamínů a minerálů
Kysané zelí je cenným zdrojem vitamínu skupiny B, obsahuje hojně i vitamín B12, což uvítají zejména vegetariáni a vegani, protože tento vitamín je obvykle obsažen jen v živočišných produktech. Velmi významný je také obsah vitamínu C, 100 g zelí dodá našemu tělu až polovinu doporučené denní dávky. Dále obsahuje vitamín A, K a kyselinu listovou. Z minerálních látek je kysané zelí bohaté na železo, za zmínku stojí také obsah draslíku, hořčíku, vápníku, zinku, jódu a selenu.
Kysané zelí a účinky na zdraví
- významný antioxidant
- má detoxikační a odvodňující účinky
- díky vysokému obsahu chlorofylu podporuje produkování hemoglobinu - napomáhá při léčbě krevních onemocnění (leukémie, anémie apod.)
- žvýkání kysaného zelí nám výrazně posílí dásně - účinně bojuje proti paradentóze
- je výborným prostředkem při léčbě onemocnění ledvin (ničí choroboplodné zárodky)
- posiluje imunitu
- působí antistresově
- příznivě působí při nespavosti a bolestech hlavy
- zvyšuje chuť k jídlu a sekreci žaludečních šťáv
- má lehce projímavé účinky a příznivě působí při hemeroidech
- je vhodné i pro diabetiky, pacienty s onemocněním sleziny, nemocnými játry a žlučníkem
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
Po výčtu pozitivních vlastností se určitě zeptáte, zda vůbec existuje nějaká nevýhoda při konzumaci kysaného zelí. Jediným možným negativem je horší stravitelnost, což může způsobovat nepříjemné nadýmání.
Zelí a tepelná úprava - má vliv na množství vitamínů?
Obrovskou výhodou kysaného zelí je schopnost dlouhodobého zachování poměrně stabilního množství vitamínů. Jejich obsah se díky mléčnému kvašení snižuje jen velmi pomalu a podle odborníku nemá na snížení množství vitamínů vliv ani tepelná úprava, což je velké plus. Z kysaného zelí je tak rázem superpotravina nabitá vitamíny a minerály.
Recept na nakládané kysané zelí ze sudu
Na kysané zelí budeme potřebovat pevné hlávky zelí, množství přízpůsobíme velikosti kameninového sudu.
Na každých 5 kg zelí potřebujeme zhruba 2 středně velké cibule, 20 g soli, pár bobkových listů, hrst kmínu, pár kuliček pepře a podle chuti také kousek čerstvého křenu a snítku kopru.
Zelí důkladně omyjeme, očistíme a nakrouháme. Na dno sudu dáme trošku výše uvedeného koření a rozložíme celé zelné listy. Na tyto listy pokládáme zelí a opravdu pečlivě pěchujeme. Každou vrstvu zelí osolíme, okmínujeme, opepříme a poklademe bobkovými listy (popřípadě částí křenu a kopru). Každou vrstvu vždy důkladně promačkáme a stlačíme. Když je sud plný a pořádně napěchovaný, pokryjeme vrch zelnými listy. Takto připravené zelí musí být zalité šťávou, nesmí nám oschnout! Zelí uložíme na 2 týdny do tepla. Do žlábku u nádoby nalijeme vodu, poté zelí můžeme přemístit do sklepa, kde bude kvasit několik dalších týdnů.
Ve chvíli, kdy je zelí hotové a podle potřeby už zelí postupně odebíráme, musíme do nádoby dolévat vodu!
Kysané zelí trochu jinak
Kromě této klasické úpravy kysaného zelí můžeme vyzkoušet i ovocnou či smetanovou variantu.
Kysané zelí - sladké a s vůní ovoce
Zelí šikovně chuťově doplní jablka, borůvky, ananas nebo hroznové víno. Přidat můžeme i rozinky, sušené fíky či datle.
Smetanové kysané zelí
Kysané zelí příjemně zjemní trocha smetany na vaření či zakysané smetany (samozřejmě až při další tepelné úpravě, ne při nakládání).
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková