Koenzym Q10
Koenzym Q10 je látka, která se přirozeně vyskytuje v buňkách lidského těla, a to především v buňkách, jež jsou aktivní a zatěžované (jedná se například o buňky srdečního svalu, dále třeba o buňky v mozku, v játrech apod.). Koenzym Q10 se významně podílí na produkci energie a při ochraně buněk před poškozením toxickými volnými radikály.
Co jsou volné radikály?
Volné radikály jsou nestabilní a většinou škodlivé částice, které vznikají jako vedlejší produkt při látkové přeměně v našich buňkách. Hodně volných radikálů se vytváří např. z cigaretového kouře, z alkoholu, UV záření, smogu, ale také při nadměrné fyzické námaze.
Jedná se o molekuly, které ztratily svou důležitou část - jeden ze svých elektronů nesoucích náboj. K získání původní rovnováhy (elektrické neutrality) musí radikál buď získat jeden elektron od okolních molekul, nebo se zbavit svého nepárového elektronu.
Při tomto procesu ovšem dochází k poškození okolních struktur. S malým množstvím volných radikálů se organismus dokáže vyrovnat. Jestliže jich však vzniká příliš mnoho, nestačí je pak tělo odbourat a dochází k napadání a poškozování buněk.
Význam antioxidantů
Látky, které neutralizují účinek volných radikálů, se nazývají antioxidanty. Jsou to látky, které mohou volným radikálům poskytnout kýžený elektron, aniž by jim to uškodilo.
Když se setká antioxidant s radikálem, dojde k tomu, že se přesune elektron, radikál zanikne a buněčné struktury jsou ochráněny. Pokud nedojde k setkání s antioxidantem, radikál ničí okolní buňky a výsledným projevem je pomalá degenerace, která se nazývá stárnutí. Logicky - čím více buněčných struktur je takto napadeno, tím je stárnutí rychlejší. A čím důležitější buňky jsou poškozeny, tím závažnější jsou potom pochopitelně projevy.
Koenzym Q10 - velmi účinný antioxidant
Pokud je organismus vystaven stresu, pracovnímu přetížení či znečištěnému životnímu prostředí (smog), je vhodné přidávat tělu antioxidanty formou potravinových doplňků.
Ochraňuje tak buňky před poškozením a před předčasným stárnutím.
Mladý zdravý jedinec udržuje normální hladinu koenzymu Q10 příjmem z potravy a vlastní produkcí. Po dvacátém roce věku ale dochází k úbytku koenzymu Q10 v organismu tak rychle, že po čtyřicátém roce ho máme už jen asi polovinu jeho původního množství. Pokud dojde k poklesu koenzymu Q10 v organismu pod potřebnou úroveň, může se to projevit sníženou výkonností organismu, horší tolerancí zátěže, sníženou pracovní aktivitou a výkonností, únavou a sníženou schopností regenerace.
U osob, kde se organizmus musí vyrovnávat s některým z dlouhodobě zatěžujících onemocnění (například cukrovka, vysoký tlak, angina pectoris, srdeční nedostatečnost, léčba pro vysoký cholesterol apod.), má udržení normální hladiny koenzymu Q10 pro organismus ještě větší význam.
Potraviny bohaté na přírodní koenzym Q10
- hovězí maso
- srdce
- játra
- ledviny
- sójový olej
- sardinky
- makrely
- burské oříšky
Autor: Jitka Suchánková