zdroj: pixabay.com
Vitamíny a minerály

Existuje spolehlivý zdroj vitamínu D v zimě?

Zdravě.cz
05.12.2018

V období od října až února tělo nemusí vyrábět dostatečné množství vitamínu D, to je dáno naší zeměpisnou šířkou - množství ultrafialového záření je totiž několikanásobně menší než v létě. Co je to tedy vitamin D a k čemu ho potřebujeme? Kde se vyskytuje a jaké množství bychom měli denně konzumovat?

Základní informace o vitamínu D

Vitamin D patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Pro naše tělo je důležitý hned v několika směrech. „Pomáhá udržovat optimální hladiny vápníku a fosforu v krvi. Zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva, snižuje jeho vylučování ledvinami a je proto důležitý zejména pro mineralizaci kostí a zubů, svalové kontrakce a nervovou signalizaci.“ udává MUDr. Adéla Pouzar z České veganské společnosti.

Vitamin D má ovšem mnohem širší spektrum účinků. Podílí se na prevenci rakoviny, zejména tlustého střeva, je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, má vliv na prevenci cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. V létě většinou nemusíme příjem tohoto vitamínu příliš řešit, jelikož jeho syntéza probíhá v našem těle při vystavení kůže slunečnímu záření. Doporučuje se proto denně pobývat 20-30 minut na slunci.

Je tedy lepší vitamín D suplementovat?

Suplementovat tento důležitý vitamín je vhodné zejména v zimních měsících, kdy ultrafialové záření nemá obzvlášť v České republice takovou sílu. Doporučená denní dávky u osob do 70 let činí 600 IU, u osob starších je vhodné navýšit příjem na 800 IU denně. Centrum zdraví, výživy a potravin však dospělo v roce 2017 k závěru, že méně než 1 % české populace přijímá stravou dostatek vitaminu D. „Problém nastává hlavně v zimních měsících, kdy není dostatečně silné ani ultrafialové sluneční záření. V tomto období je vhodné vitamin D suplementovat doplňkem“ varuje MUDr. Adéla Pouzar.

Na nízké hladiny vitaminu D je potřeba také myslet při projevech deprese, opět obzvlášť v zimních měsících. MUDr. Adéla Pouzar shrnuje: „Příjem vitaminu D stravou není v České republice dostatečný a v období od října do března není dostatečné ani ultrafialové záření. Spolehlivý zdroj vitamínu D v zimě jsou výživové doplňky, proto bych vám v tomto období doporučila zvážit jejich užívání.“

Více informací o vitaminu D najdete na stránkách České veganské společnosti zde

Foto: Pixabay.com

Autor: Zdravě.cz

Vánoce bez lepku - jde to?
Co všechno mohou u žen znamenat bolesti v podbřišku?

Další články