Vitamíny a minerály

Betakaroten - ochrana proti rakovině

Jitka Suchánková
07.03.2012

Betakaroten je provitamin, který se v těle mění na vitamin A. Je potřebný pro náš zrak a především patří mezi významné antioxidanty a svým účinkem brání před následky znečištěného životního prostředí, nevhodné životosprávy a stresu. Příznivě působí na kůži a chrání ji před ultrafialovým zářením. Betakaroten se ukládá v kůži a barví ji do oranžova.

Ochranná funkce betakarotenu

  1. Betakaroten je antioxidant a jako takový se váže na volné radikály v těle, čímž je neutralizuje.
  2. Zvyšuje vlastní obranyschopnost organismu, mobilizuje fagocyty, jež ničí v těle vytvořené rakovinové buňky.
  3. Napomáhá vazbě tzv. volného kyslíku (ozonu), který se tvoří účinkem ultrafialového slunečního záření a jeho sloučenina – pokud je nevázaná - může taktéž způsobit rakovinu.

Zdroje betakarotenu

Karoteny se primárně vyskytují v rostlinných zdrojích, v malé míře se ale nachází i ve zdrojích živočišných (vaječný žloutek, máslo, losos). Nejbohatší zdroje betakarotenu jsou karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha.

Betakaroten je nerozpustný ve vodě, ale je rozpustný v tucích.

Množství betakarotenu na 100g potraviny

  • 100 g manga – obsahuje tolik betakarotenu, že si z něj tělo vyrobí až dvojnásobek doporučené denní dávky vitamínu A
  • 100 g mrkve - tělo si vyrobí až trojnásobek doporučené denní dávky vitamínu A
  • 100 g petržele -  tělo si vyrobí až pětinásobek doporučené denní dávky vitamínu A
  • 100 g špenátu – tělo si vyrobí až šestinásobek doporučené denní dávky vitamínu A

Prevence rakoviny

O betakarotenu se dlouho vědělo jen to, že je provitamínem vitamínu A. V současnosti je studiemi dokázáno, že jeho význam je mnohem větší. Víme už, že betakaroten je přírodní látka, která snižuje riziko vzniku rakoviny a blokuje další rozšiřování už vyvinutého nádoru. Dá se říci, že betakaroten je ochranný faktor proti rakovině. Při jeho nedostatku se zvyšuje riziko vývoje tohoto vážného onemocnění.

Národní institut proti rakovině v USA doporučuje na prevenci proti rakovině 6 miligramů betakarotenu. Toto množství se nachází například ve 100 g mrkve, 120 g špenátu, 1200 g rajčat nebo v 6 kg jablek.

Je jasné, že toto množství ovoce a zeleniny nelze zkonzumovat každý den, proto můžeme betakaroten užívat i ve formě extraktu. Na rozdíl od vitaminu A je užívání betakarotenu zcela neškodné. Případný přebytek betakarotenu si organismus uloží v tukové tkáni.

Při dlouhodobějším větším přísunu betakarotenu je třeba myslet pouze na to, že přítomnost betakarotenu snižuje hladiny vitaminu E v buňkách, proto je při užívání betakarotenu potřeba vitamin E doplňovat.

Autor: Jitka Suchánková

Kdy nastavit dítěti pravidelný režim
Alkohol v těhotenství

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Plastická chirurgie pro zdraví
Plastická chirurgie

Plastická chirurgie pro zdraví

27.03.2012

V nedávném článku na Zdravě.cz jsme se podívali do historie plastické chirurgie ve světě i u nás. Dnes se zaměříme na tu část plastické medicíny, která napravuje vrozené vady nebo ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...