Betakaroten - ochrana proti rakovině
Betakaroten je provitamin, který se v těle mění na vitamin A. Je potřebný pro náš zrak a především patří mezi významné antioxidanty a svým účinkem brání před následky znečištěného životního prostředí, nevhodné životosprávy a stresu. Příznivě působí na kůži a chrání ji před ultrafialovým zářením. Betakaroten se ukládá v kůži a barví ji do oranžova.
Ochranná funkce betakarotenu
- Betakaroten je antioxidant a jako takový se váže na volné radikály v těle, čímž je neutralizuje.
- Zvyšuje vlastní obranyschopnost organismu, mobilizuje fagocyty, jež ničí v těle vytvořené rakovinové buňky.
- Napomáhá vazbě tzv. volného kyslíku (ozonu), který se tvoří účinkem ultrafialového slunečního záření a jeho sloučenina – pokud je nevázaná - může taktéž způsobit rakovinu.
Zdroje betakarotenu
Karoteny se primárně vyskytují v rostlinných zdrojích, v malé míře se ale nachází i ve zdrojích živočišných (vaječný žloutek, máslo, losos). Nejbohatší zdroje betakarotenu jsou karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha.
Betakaroten je nerozpustný ve vodě, ale je rozpustný v tucích.
Množství betakarotenu na 100g potraviny
- 100 g manga – obsahuje tolik betakarotenu, že si z něj tělo vyrobí až dvojnásobek doporučené denní dávky vitamínu A
- 100 g mrkve - tělo si vyrobí až trojnásobek doporučené denní dávky vitamínu A
- 100 g petržele - tělo si vyrobí až pětinásobek doporučené denní dávky vitamínu A
- 100 g špenátu – tělo si vyrobí až šestinásobek doporučené denní dávky vitamínu A
Prevence rakoviny
O betakarotenu se dlouho vědělo jen to, že je provitamínem vitamínu A. V současnosti je studiemi dokázáno, že jeho význam je mnohem větší. Víme už, že betakaroten je přírodní látka, která snižuje riziko vzniku rakoviny a blokuje další rozšiřování už vyvinutého nádoru. Dá se říci, že betakaroten je ochranný faktor proti rakovině. Při jeho nedostatku se zvyšuje riziko vývoje tohoto vážného onemocnění.
Národní institut proti rakovině v USA doporučuje na prevenci proti rakovině 6 miligramů betakarotenu. Toto množství se nachází například ve 100 g mrkve, 120 g špenátu, 1200 g rajčat nebo v 6 kg jablek.
Je jasné, že toto množství ovoce a zeleniny nelze zkonzumovat každý den, proto můžeme betakaroten užívat i ve formě extraktu. Na rozdíl od vitaminu A je užívání betakarotenu zcela neškodné. Případný přebytek betakarotenu si organismus uloží v tukové tkáni.
Při dlouhodobějším větším přísunu betakarotenu je třeba myslet pouze na to, že přítomnost betakarotenu snižuje hladiny vitaminu E v buňkách, proto je při užívání betakarotenu potřeba vitamin E doplňovat.
Autor: Jitka Suchánková