Vady řeči - dysartrie
V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové soustavy, které brání kontrole nad jazykem, hrdlem, rty či plícemi. Přítomné jsou často i potíže s polykáním (dysfagie).
Dysartrie je porucha motorických modalit řeči. Jedná se o závažnou formu narušené komunikační schopnosti, která jedince stigmatizuje a v závislosti na typu a stupni poruchy zasahuje a prostupuje celou osobností člověka.
Vývojová dysartrie
Jestliže se dítě s určitým motorickým postižením (nejčastěji dětskou mozkovou obrnou) již narodí, nebo se určité motorické postižení (nejčastěji degenerativní onemocnění) začne rozvíjet v raném dětství, označuje se tato porucha jako vývojová dysartrie.
U dětí s vývojovou dysartrií (a obzvláště u dětí s vývojovou anartrií) může být jazyková porucha přítomna, a tyto děti pak vyžadují jiný - velmi specifický - terapeutický přístup než pacienti dospělí.
Příčiny dysartrie
K poškození mozku a mozkových drah a následné dysartrii může dojít z následujících příčin:
- v prenatálním období – úrazy matky, infekční onemocnění matky, krvácení do mozku
- špatný vývoj plodu při nedostatku vitaminu K, inkompabilita-Rh, nitroděložní změknutí mozku
- nedonošenost různého stupně
- v perinatálním období – asfyxie během porodu, motorické oblasti mohou být postiženy drobným nebo větším krvácením při porodu
- v postnatálním období – meningitida, encefalitida, horečnatá onemocnění, intoxikace v prvních měsících života
- v pozdějším věku – cévní onemocnění, zánětlivá onemocnění mozku, nádory, metastázy, úrazy hlavy, degeneraticní onemocnění CNS, roztroušená skleróza, toxická poškození CNS
Příznaky dysartrie
Spektrum příznaků je velmi široké a odvíjí se od typu dysartrie a stupně poruchy. Některé z příznaků jsou:
- poruchy artikulace, těžkosti při artikulaci, pomalé mluvní tempo, explozivní - skandovaný charakter artikulace, setřelá artikulace apod.
- poruchy polykání
- poruchy tvorby hlasu, výšky, síly a kvality hlasu
- poruchy rezonance - zvýšená x snížená nosovost - hyper x hyponazalita
- změny napětí artikulačního svalstva - zvýšené x snížené napětí - hyper x hypotonus
- u vývojových poruch se v nejtěžších případech v důsledku závažného poškození orální motoriky artikulovaná řeč vůbec nevyvíjí - vývojová anartrie
- u získaných dysartrií příznaky závisí od lokalizace, charakteru a rozsahu organického poškození
Terapie dysartrie
U získaných dysartrií se terapie odvíjí od typu dysartrie a nálezu v jednotlivých sledovaných oblastech. Terapeutické možnosti logopeda a efektivita terapie jsou však omezené a limitované organickým poškozením.
U vývojových dysartrií je terapeutický plán závislý na typu dysartrie, na stupni poškození, na intelektových schopnostech dítěte a na jeho pohybových možnostech. Vždy je současně nutná speciálně pedagogická péče a spolupráce speciálně pedagogického centra, které pomáhá s integrací dítěte do předškolního zařízení a následně s volbou školního zařazení.
Důležitou složkou terapie je věnovat pozornost rodičům dítěte s vývojovou dysartrií. Sledovat to, jak se s postižením dítěte vyrovnávají, jak zvládají nesmírně náročnou péči o takto postižené dítě, podporovat je a poskytovat jim maximální možnou odbornou i lidskou pomoc.
V sérii článků o poruchách řeči jste se mohli dočíst o opožděném vývoji řeči, dyslalii a vývojové dysfázii. V příštím článku si rozepíšeme další vadu řeči - koktavost.
Autor: Lucie Regenermelová