Tuberkulóza kdysi a dnes
Tuberkulóza byla kdysi velmi rozšířená a obávaná smrtelná nemoc, které padly za oběť řady lidí z různých, převážně však slabších sociálních skupin. Dnes považujeme tuberkulózu u nás za vymýcenou, vyskytující se velmi vzácně a dobře léčitelnou pomocí antibiotik. Ve světě však na ni ročně umírá kolem 1 milionu lidí.
Tuberkulóza je dnes považována za nemoc sociálně slabých, zanedbaných lidí, převážně ze zemí třetího světa. Kvůli neustále se zvyšující migraci, nekontrolovatelné hygieně a zdravotním obtížím v řadách bezdomovců, drogově závislých apod. je tu však určitá pravděpodobnost, že se v budoucnu můžeme s touto nakažlivou chorobou střetnout znovu jako s reálnou hrozbou.
Od starověku po současnost
Z nalezených kostí a mumifikovaných těl z dob sahajících do velmi vzdálené minulosti víme, že tuberkulóza je tu s námi od samého začátku a byla ve své hrozivé, ničivé síle skutečnou metlou lidstva.
Původ a průběh nemoci byl po celá staletí opředen nekonečnou řadou mýtů – příznaky jako vykašlávání krve, světloplachost, bledost a krví podlité oči vzbuzovaly například podezření z podlehnutí upířím svodům.
V předminulém a minulém století se střídala přesvědčení o nemoci jako daru, rovnajícímu se políbení múzou s odpudivou představou nemocných jako “malomocných“ a lidí považovaných za spodinu lidské společnosti.
Dnes víme, jak se případné nákaze bránit, jak je možné se nakazit a jakou nejvhodnější kombinací antibiotik léčit každý individuální případ nákazy.
Hrozí nám tuberkulóza i dnes?
Nejen mezi laiky, ale i mezi samotnými lékaři existují rozporuplné názory na zrušení očkování a následné přeočkování, k němuž došlo loni v listopadu, proti této zákeřné chorobě v dětském věku.
Rozumným argumentem zůstává fakt, že životní podmínky vedoucí k rychlému šíření nákazy (špatná hygiena a životospráva, kouření, celkově oslabený imunitní systém, hormonální změny, vyčerpání a stres a dále styk s rizikovými skupinami lidí – bezdomovci, lidé nakažení virem HIV atd.) ze světa nevymizely, a tudíž stále existuje i riziko dalšího možného výskytu.
Léčba bývá dlouhodobou a nepříjemnou záležitostí, a i po vyléčení je nutné sledovat stav pacienta. Nejnovější poznatky a stále nová léčiva však již přinášejí i možnosti krátkodobějších léčebných postupů.
Osobnosti, které podlehly tuberkulóze
Tuberkulóza má na svědomí skutečně dlouhý seznam jmen, a to i těch velice slavných. Jako každá choroba si své oběti nevybírá, jsou to i významné a vysoce postavené osobnosti, od králů přes politiky a umělce, až po ty nejslabší sociální skupiny. Ze slavných českých jmen jmenujme několik – Božena Němcová, K. H. Borovský, Franz Kafka, Jiří Wolker. Z cizích pak – Sir Walter Scott, Johann Goethe, Honoré de Balzac, Edgar Allan Poe a další.
Autor: Veronika Tůmová