Tuberkulóza – hrozí nám její návrat?
Od listopadu 2011 je u nás zrušeno povinné očkování dětí proti TBC, závažné bakteriální infekci plic, která byla svého času příčinou smrtících epidemií.
Je pravda, že životní podmínky se u nás od těch dob velmi změnily, zároveň se však zvyšuje migrace lidí z těch částí světa, kde je výskyt tuberkulózy běžný. To je podle odborníků příčinou, proč se TBC znovu objevila, dokonce i u nás.
Kde hrozí nákaza tuberkulózou
Tuberkulóza u nás upadla téměř v zapomnění, díky zanedbatelně nízkému výskytu bylo nedávno zrušeno i povinné očkování dětí. Nebylo to však ukvapené rozhodnutí? V zemích bez očkování prokazatelně roste počet kuřáků s aktivní formou TBC. Cestování a migrace přitom rozšiřuje tuto nákazu po celém světě, a to možná rychleji, než jsme si zatím schopni připustit.
TBC může pocházet z těchto oblastí:
- Afrika
- Latinská Amerika a karibská oblast
- Asie
- některé části Ruska
K hlavním rizikovým faktorům v těchto zemích patří i snížená životní úroveň a hygiena, chudoba a vysoký počet celoživotních, silných kuřáků.
Vliv kouření na vznik tuberkulózy
Kuřáci jsou dnes na každém kroku varováni před rakovinou, podle některých kritiků zrušení očkování se však tuberkulóza v rozmezí několika let může ukázat stejně obávaným a aktuálním zabijákem.
Kouření oslabuje schopnost plic bránit se vzniku infekcí. Na vzniku nemoci se pak více podílí počet let aktivního kouření, než počet vykouřených cigaret za den. Dlouhodobé kouření znatelně snižuje a oslabuje buňky imunitního systému, které v plicích ničí choroboplodné zárodky.
Zrušení plošného očkování proti TBC
Podle ministerstva zdravotnictví patří Česká republika k zemím s nejnižším výskytem TBC. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila zrušení plošného očkování v dalších zemích s takto nízkým výskytem nemoci. Například Rakousko od doby zrušení očkování cca před 11 lety, nezaznamenalo nárůst počtu nemocných.
Podle vakcinační komise ministerstva zdravotnictví přináší zrušení očkování proti TBC řadu výhod. Vakcína byla prý zastaralá a chránila jen proti určitým komplikacím, navíc se díky jejímu zrušení může dříve začít s očkováním novorozenců a malých dětí proti dalším, aktuálním nemocem. Děti navíc vakcínu proti TBC mnohdy špatně snášely, a muselo tak být u nich odloženo např. důležité očkování první hexavakcínou.
Stále existuje nepovinné očkování proti TBC a očkování dětí z rizikových skupin. Rodiče vyžadující očkování se mohou setkat s argumenty odborníků, že představa nákazy po sběžném kontaktu s nemocným je mylná. K nákaze je nutný dlouhodobý, mnohahodinový kontakt, např. v uzavřené místnosti.
Autor: Veronika Tůmová