Toxoplazmóza

Strašák těhotných – toxoplazmóza

Alena Mrákotová
05.03.2010

Infekční onemocnění toxoplazmóza může znamenat nenápadné nebezpečí pro každého jedince, zvláště pro těhotné ženy. Tato choroba může mít za následek nemožnost donošení plodu nebo potrat. Těhotné ženy by tak měly být zvláště na pozoru a dbát, aby se onemocněním nenakazily. Níže se dozvíme, jak je možné se nakazit či rozpoznat příznaky.

Toxoplazmózu způsobuje prvok Toxoplasma gondii, která může postihnout různé oblasti organismu. Postihuje mízní systém tzv. uzlinovým syndromem, oční systém formou očního zánětu, centrální nervový systém či ženské pohlavní orgány formou gynekologických onemocnění.

 

Způsoby nákazy toxoplasmózou

  • Přenos kočkou

Parazit se do těla kočky dostává stravou (nejčastěji syrovým nepřemraženým masem nebo kočky lovící myši) a rozmnožuje se ve střevech kočky. Kočka pak vylučuje trus s tzv. oocystama, které jsou velmi odolné a přímo z trusu je pak možné se nakazit. Přenos nákazy na člověka je však možný také ze zeminy (pískoviště, zahrádka, záhon), kde jsou zárodky toxoplazmózy schopné přežít velmi dlouho (i přes 1 rok) - z tohoto důvodu je vhodné pískoviště krýt a při práci se zeminou používat ochranné rukavice. Kočky chované doma se nakazit nemohou.

  • Konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně opracovaného masa

Zárodky toxoplazmózy jsou ničeny již při teplotě 66 ºC!

  • Přenos z matky na plod

Nákaza probíhá přes placentu, jestliže se žena nakazí v průběhu těhotenství. Pro plod je toxoplazmóza obzvláště nebezpečná jelikož hrozí nedonošení plodu a potrat či následné vývojové vady.

  • Vzácný přenos

Jedná se o přenos kapénkovou infekcí, kontaminací infekčního materiálu do poraněné pokožky (např. oděrky), nákaza spojivkovým vakem či při pokousání nakaženým zvířetem.

Projevy toxoplazmózy

  1. toxoplasmóza může probíhat skrytě bez jakýchkoli příznaků
  2. získaná forma je charakteristická výskytem horečky, celkové slabosti, bolestivostí svalů, únavou, zvětšením sleziny, poruchami spánku, emoční labilitou a dle lokality postižení
  3. oční forma - rozmazané dvojité vidění
  4. mízní systém - zduření mízních uzlin
  5. vrozená forma má za následky vrozené vady, fyzické či psychické poškození, ztrátu zraku až slepotu

Diagnóza a léčba toxoplazmózy

Toxoplazmóza se rozpozná laboratorním vyšetřením krve či bioptickým vyšetřením tkáně u lékaře.

Pokud onemocnění probíhá bez příznaků nebo s minimálními příznaky jde o léčbu spíše symptomatickou. Akutní forma se léčí podáváním antibiotik. Člověk, který již někdy toxoplazmózou onemocněl, se nemůže znovu nakazit.

Existují nějaké možné komplikace?

  • Ano, komplikace se mohou vyskytnout hlavně u jedinců se sníženou imunitou (např. pacienti po transplantacích, s nádorovým onemocněním nebo s AIDS) - zde hrozí komplikované záněty mozku a míchy!
  • Toxoplazmóza představuje také nebezpečí pro těhotné ženy - zvláště pak v 1. a 2. trimestru, kdy hrozí potrat!

Lze se proti nákaze nějak ubránit?

  • nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně opracované maso
  • při manipulaci se syrovým masem dodržujte hygienická opatření (hlavně pak těhotné)
  • při styku s kočkami pobývajícími venku se mějte na pozoru a též dbejte na hygienu rukou!
  • při práci se zeminou používejte ochranné rukavice
  • jestliže máte jakékoli podezření na nákazu toxoplazmózou, vyhledejte co nejdříve lékaře

 

Máte s toxoplazmózou nějaké zkušenosti?

Autor: Alena Mrákotová

Jaký sport odpovídá vašemu tělesnému typu
Nomofóbie - když mobily vládnou

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...