Přínos cvičení v těhotenství
Pokud jste zvyklá věnovat se pravidelně fyzické aktivitě, těhotenství jistě neznamená, že pro vás veškerý pohyb končí. Naopak, je vám stále prospěšný a pro ženy v těhotenství nanejvýš vhodný. Možná bude nutné mírně pozměnit vaše dosavadní návyky, odbourat však sport zcela určitě nemusíte a pokud jste na něj nebyla zvyklá, je ten správný čas začít mu pravidelně věnovat alespoň pár minut. Důvodů najdeme celou řadu.
Prospěšnost cvičení v těhotenství
Blahodárné účinky pohybu na nastávající maminky i na ještě nenarozená miminka jsou vědecky prokázány. Pohyb přináší mnohá pozitiva, pro ilustraci lze uvést následující:
- zlepšení fyzické i psychické kondice
- usnadnění porodu
- prospívá správnému vývinu plodu
- zlepšení průtoku krve
- zlepšení nálady
- omezení otoků nohou
- minimalizace křečí
- odstranění svalového napětí
- stimulace pohybů plodu
- zvýšení sebevědomí
- udržení si přiměřeného váhového přírůstku
- omezení potíží v souvislosti s těhotenstvím
- rychlejší poporodní rekonvalescence, rychlejší váhový úbytek po porodu
- lepší kvalita spánku
- redukce bolestí v páteři, zlepšení držení těla
Jak cvičit v těhotenství
V těhotenství patří mezi velmi oblíbené aktivity plavání nebo jízda na cyklistickém trenažéru. Vhodné jsou tedy různé typy bez-zátěžového cvičení, v němž lze pokračovat i v třetím trimestru. Pozor na příliš dynamické či intenzivní cvičení. To může zvyšovat spotřebu kyslíku v těle matky, a tedy snižovat dodávku kyslíku pro miminko. Mezi pohybové aktivity, které rovněž nejsou vhodné, patří sporty, při nichž hrozí pády či otřesy (běh, lyžování).
Pokud má těhotenství bezproblémový průběh, je cvičení pro ženu zcela bezpečné. Samozřejmě je však třeba brát ohledy na svůj momentální stav a poslouchat signály, které vám vaše tělo dává. Každopádně je na místě, pokud chcete se cvičením začít, obrátit se nejprve o radu na svého lékaře. Je velice důležité začít pozvolna a aktivitu postupně zvyšovat, a to obzvláště v případě, kdy vaše tělo nebylo zvyklé na pravidelnou fyzickou zátěž v době před těhotenstvím.
Je důležité v průběhu cvičení často odpočívat a namáhavé cviky omezit na minimum. Pokud se necítíte dobře či jste unavená, intenzitu cvičení snižte. Nezapomínejte doplňovat tekutiny. Způsob i intenzita cvičení se také liší v závislosti na délce těhotenství. V prvním a třetím trimestru je třeba být mnohem více opatrná, cvičit kratší dobu s menší intenzitou a se sníženou zátěží.
Cvičíte či cvičila jste v době svého těhotenství? Jaký sport vám vyhovoval a jaký vliv jste na sobě pozorovala?
Autor: Michaela Holá