Omdlévání v těhotenství
Některé těhotné ženy mívají v těhotenství problémy se slabostí a omdléváním. Ty jsou způsobeny nízkým krevním tlakem a nedostatečným zásobením mozku krví. Tyto potíže mohou ženu potkat v jakékoliv fázi těhotenství.
Během těhotenství musí naše tělo podstoupit mnoho pozoruhodných změn. Ženské srdce je schopno čerpat více než dvojnásobek běžného využití kapacity krve po celém těle. Zvětší se také oběhový systém.
Nízký tlak v těhotenství
V těhotenství se krev těhotné ženy zaměří na plod a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a žena kojí.
Ve vyšším stadiu těhotenství však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem.
Může to být i tím, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.
Je omdlévání v těhotenství nebezpečné?
Omdlévání v těhotenství je další z řady těhotenských potíží, se kterými se nastávající maminka musí vypořádat. Omdlévání by tedy těhotnou ženu nemělo znepokojit, není pro matku ani plod nebezpečné, pokud není v bezvědomí delší dobu (nedostatečné zásobení mozku krví) nebo pokud nebyl pád na zem silný (při větším pádu hrozí potracení plodu).
Jak omdlévání zabránit
- Zvedejte se z lůžka pomalu. Nejdřív se posaďte, spusťte nohy dolů, pomalu se postavte. Mezi jednotlivými kroky chvilku počkejte a bude-li vám znít v uších či se dělat mžitky před očima, znovu se posaďte a postupujte pomaleji.
- Pokud se budete pravidelně věnovat sportu, posílíte své svalstvo i srdce a cévy, které pak budou reagovat pružněji a snáze snížený nebo zvýšený tlak vyrovnají.
- Pijte dostatek tekutin.
- Jako prevence také pomůže dostatek pohybu a spánku.
- Nestůjte dlouho na jednom místě.
- Vyhýbejte se vydýchaným malým místnostem.
- V horkých dnech se doporučuje pobyt ve stínu.
- Také aktivity na lačno vedou k mdlobám, „hladový“ organismus je totiž o hodně slabší.
Co dělat, když cítím, že omdlím?
Jakmile se vám před očima začnou dělat mžitky, hučí vám v uších či se dělá nevolno, okamžitě se posaďte, nejlépe na bobek. Když se váš stav neupraví a všechny příznaky omdlení budou přetrvávat, lehněte si a zvedněte nohy nad úroveň hlavy. Tím se hlava prokrví.
Jste-li venku, nestyďte se poprosit o pomoc kolemjdoucí. Cítíte-li, že omdlíte, určitě buďte raději vsedě. Nepodceňujte situaci. Pád může ohrozit vás i miminko.
Stávalo se vám během těhotenství, že jste omdlévala?
Autor: Lucie Regenermelová