Těhotenství

Amniocentéza - co prozradí a jak se provádí

Michaela Holá
15.06.2010

Amniocentéza. Slovo, které v těhotných ženách může vzbuzovat strach samo o sobě. S tímto výkonem jsou spjata mnohá očekávání, nervozita a obavy. K čemu toto vyšetření slouží, co může odhalit a jaká jsou jeho rizika?

Jde o invazivní zákrok, při němž se jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody. Cílem tohoto diagnostického testu je určit možné vývojové vady plodu. Zákrok probíhá ambulantně ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Amniocentéza se obvykle provádí mezi 15. - 20. týdnem těhotenství. Místo vpichu se samozřejmě volí s ohledem na bezpečnost matky i plodu a výkon probíhá pod kontrolou ultrazvuku.

Kdy se amniocentéza doporučuje?

Amniocentézu lékař doporučí ženě v případě, kdy je zvýšené riziko či přímo podezření na genetické poškození plodu. Konkrétní důvody provedení zákroku bývají různé. Tyto patří mezi nejčastější:

  • věk nad 35 let - je zde vyšší pravděpodobnost výskytu vad plodu
  • závažná dědičná onemocnění v rodině
  • abnormální ultrazvukový nález u plodu
  • odchylky ve výsledcích biochemického vyšetření krve těhotné ženy
  • opakované potraty či předchozí plod s vývojovou či genetickou vadou
  • genetické postižení ženy

Co poví výsledek?

Genetická laboratoř má k dispozici výsledek obvykle do 14 až 16 dnů. Dnes již existuje i možnost rychlého zpracování vzorku do 48 hodin. Toto vyšetření je však již cíleno na konkrétní vývojovou vadu a nenahrazuje kompletní vyšetření genetického pozadí plodu. Po odběru plodové vody bývá doporučován klidový režim.

Rozbor plodové vody ukáže na případné vývojové vady plodu, při nepříznivém nálezu tak umožní partnerům rozhodnout se pro pokračování či ukončení těhotenství.

V plodové vodě jsou obsaženy buňky, které pocházejí z plodu. Vyšetřením jejich chromozomů se získává informace o pohlaví plodu a dále se diagnostikují možné chromozomální vady (např. Downův syndrom). Dále se v plodové vodě sledují různé biochemické ukazatele. Pomocí nich je možné odhalit otevřené defekty neurální trubice, poruchy celistvosti břišní stěny, cystickou fibrózou.

Existují nějaká rizika při amniocentéze?

Odběr plodové vody, jakožto invazivní zákrok, je spojen s určitým rizikem. Uvádí se, že zhruba v 1 % případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu. O vhodnosti amniocentézy a jejích možných rizicích je nejvhodnější poradit se s lékařem.

 

Máte s amniocentézou sami zkušenost? Co pro vás tento zákrok znamenal a jak jste jej prožívali?

 

 

Autor: Michaela Holá

Můj muž je alkoholik…Co s tím?
Chození - sportovní aktivita pro každého

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...