Transplantace srdce – život zachraňující operace
Pokud vám lékař oznámí, že je u vás třeba provést transplantaci srdce, jistě jsou v mnoha ohledech vaše pocity rozporuplné. Na jedné straně to pro vás může znamenat naději, vyléčení, ustání obtíží, na straně druhé jsou přirozené obavy a strach ze samotného výkonu i z života po něm. Co vás tedy konkrétně v tomto případě čeká?
Roku 1967 byla Ch. N. Barnardem v Kapském Městě poprvé provedena úspěšná transplantace lidského srdce. Dnes je transplantace srdce krajní možností léčby těžkých postižení tohoto orgánu. V České republice byla první transplantace srdce provedena v roce 1984 v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Druhým místem, kde se transplantace srdce provádí od roku 1992, je Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno.
Kdy přijde řada na transplantaci?
Mezi nejčastější důvody transplantací srdce patří ischemická choroba srdeční (srdce při ní nemá dostatek kyslíku a může být nezvratně poškozeno) a onemocnění srdečního svalu, tzv. dilatační kardiomyopatie. Jako příčiny těchto chorob lze uvést nadměrnou konzumaci alkoholu, vysoký krevní tlak, kouření, zvýšené hodnoty krevních tuků, infekce či dědičnou náchylnost.
Po samotném zjištění a sdělení, že potřebujete transplantaci srdce, budou vaše údaje zaneseny na čekací listinu. Dle závažnosti zdravotního stavu budete na transplantaci čekat v nemocnici nebo doma, kde budete muset být neustále k zastižení. Čekací doba se pohybuje v rozsahu dnů až měsíců dle toho, kdy se objeví vhodný dárce.
Již před odchodem do nemocnice, je dobré mít doma nachystané zavazadlo s nejnutnějšími věcmi, které budete při hospitalizaci potřebovat. Neměla by zde chybět domácí obuv, spodní prádlo a ponožky, hygienické potřeby a dle vašeho uvážení můžete přibalit též vlastní pyžamo, župan a věci na ukrácení dlouhé chvíle (knížky, hry atd.). Nezapomeňte si vzít mobilní telefon, občanský průkaz a průkaz pojištěnce.
Pobyt v nemocnici
Jakmile se vám ozve transplantační tým, že se již pro vás našel vhodný dárce, nic již od této doby nejezte ani nepijte. Převoz do nemocnice vám bude zajištěn. Zde vám budou odebrány vzorky krve na vyšetření, bude provedeno celkové fyzikální vyšetření a dále může být proveden RTG srdce a plic, elektrokardiogram a echokardiografické vyšetření. V rámci přípravy na operaci budete požádáni, abyste podepsali informovaný souhlas s operací.
Operace trvá obyčejně tři až čtyři hodiny, je před ní podáno anestetikum, žádná bolest tedy nehrozí. Po operaci následuje pobyt na jednotce intenzivní pooperační péče a připojení na dýchací přístroj. Ten bude postupně odpojován během několika hodin. Je důležité, abyste se co nejdříve po operaci pokusili vstát. Tím je zabráněno oběhovým problémům.
Pokud je vše bez obtíží, po 5-10 dnech budete přeloženi na běžné oddělení, kde strávíte ještě následující 3-4 týdny. V těchto dnech budou u vás sledovány možné příznaky rejekce (odmítnutí) srdce. Budou Vám rovněž pravidelně odebírány vzorky krve, naučíte se správně užívat léky a dodržovat určitý režim.
Život po transplantaci
Po propuštění z nemocnice je zodpovědnost za každodenní péči již více ve vašich rukou. V prvních několika měsících po propuštění z nemocnice je důležité, abyste docházeli pravidelně na kontrolní návštěvy, jejichž četnost určí lékař. Cílem těchto kontrolních návštěv je sledovat pokrok a odhalit možné komplikace.
Kromě pravidelných návštěv lékaře, byste na sebe měli dbát i v následujících ohledech:
- Péče o operační ránu: Udržujte operační ránu čistou a myjte ji antiseptickým mýdlem. Pokud zpozorujete jakékoliv změny, ihned informujte svého lékaře.
- Sledování tělesné teploty: Zkontrolujte si teplotu vždy, když budete mít pocit horečky. Může se jednat o první známku infekce nebo rejekce (odmítnutí orgánu).
- Krevní tlak a tep: Je důležité, abyste znali svůj normální krevní tlak a srdeční frekvenci, pravidelně jej sledovali a případně mohli upozornit lékaře na jakoukoliv změnu.
- Obecná tělesná hygiena: Je důležité zachovávat dobrý standard osobní hygieny, který pomáhá snižovat riziko infekce.
- Péče o dutinu ústní: Péče o dutinu ústní by měla být velmi pečlivá. Doporučuje se používat měkký zubní kartáček, čistit si zuby hned po jídle a vyplachovat si ústa antiseptickou ústní vodou.
- Pobyt na slunci: Pacienti po transplantacích mají zvýšené riziko kožních nádorů, protože jejich imunitní systém je náchylnější. Pokud tedy zpozorujete nějaké změny na kůži, kontaktujte svého lékaře.
- Stravování: Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, libové maso, ryby a drůbež. Nejezte grapefruity ani pomela. Samozřejmě se nedoporučují alkoholické nápoje.
- Kouření: Transplantované srdce je mimořádně náchylné k poškození kouřením.
- Sport: V prvních týdnech je vhodná běžná pohybová aktivita doma, spojená s procházkami, které se postupně prodlužují. V případě, že prvních několik kontrol na ambulanci ukazuje na normální funkci srdce, je možné fyzickou aktivitu zvyšovat.
Znáte někoho, kdo transplantaci srdce prodělal? Jak se snažíte předcházet chorobám srdce?
Autor: Michaela Holá