Co zabíjí 50 % populace ?
V moderní společnosti se stále více setkáváme s kardiovaskulárními chorobami. Nyní na onemocnění srdce a cév umírá 50% populace. Zarážející je, že na počátku století minulého to byla jen 4%. Čemu za to vděčíme ?
Náš styl života i okolního prostředí prochází změnami. Stravovací návyky a lidský život obměnil své uspořádání, jsme stále ve větším stresu a právě tyto faktory jsou na vině.
Díky krvi naše buňky pracují a žijí, jsou závislé na nonstop dodávce kyslíku a živin, stejně jako na odvodu zplodin, které vznikají při jejich práci. Díky tepnám, tepénkám a tepenným vlásečnicím se krev dostává k buňkám, od nich proudí žilními vlásečnicemi, žilkami i žílami. Proudění krve je zajištěno pumpou-srdcem. To nasává krev z žilní oblasti řečiště a posouvá ji do plic, aby se okysličila. Z plic ji pumpuje do tepenné oblasti řečiště, kde jsou svaly a orgány našeho těla okysličenou krví zásobeny. A to je hodně práce. Pokud tělu tuto práci znesnadňujeme špatným životním stylem, musíme potom nést následky.
V Evropě i USA patří nemoci srdce a krevního oběhu vedle rakoviny k nejobvyklejším příčinám úmrtí.
A jak tomu bylo dříve?
Když se podíváme na počátek minulého století, na prvním místě byla revmatická choroba srdce s pankarditidou se srdeční nedostatečností a chlopenními vadami. Ve stáří lidé trpěli mozkovými cévními příhodami. S infarktem myokardu se lékaři setkávali zřídka, až ve třicátých letech dvacátého století se začal rozpoznávat.
Jaká je prevence poruch krevního tlaku?
Nechoďte za lékařem až v době, kdy začnete mít zdravotní komplikace. Pro vaše zdraví je nezbytná minimálně každoroční kontrola krevního tlaku. To platí především pro osoby, u kterých se v rodině již onemocnění srdce a krevního oběhu objevily. Tito lidé by si domů měli pořídit tonometr-tlakoměr a co nejčastěji si s jeho pomocí tlak měřit.
I kardiovaskulární choroby se změnily! Na celém světě je nyní nejčastější příčinou úmrtí ischemická choroba srdeční, na pomyslné druhé místo bychom mohli dosadit cévní onemocnění mozku. Obrovskou část populace také trápí poruchy žilního oběhu. V poslední době se získává stále více poznatků o léčení a patogenezi ischemické choroby srdeční, srdečního selhávání, poruch rytmu a mozkových cévních příhod.
Pozor na:
- hypertenze - vysoký krevní tlak: u nás jím trpí asi dva miliony lidí, kdežto v Německu už je to milionů šest!
- hypotenze - nízký krevní tlak: často o něm pacient ani neví, navštíví odborníka až v době, kdy mu hypotenze ztěžuje život, bohužel v tu chvíli už bývá pozdě
-
trombóza - sražení krve za vzniku trombu
-
embolie - zaklínění vmetku (embolu) v cévách
-
překrvení (hyperémie)
-
krvácivost (krev se nedostatečně sráží)
- synkopa - pacient náhle ztratí vědomí, ztráta je způsobena ischemií mozku
-
místní anémie-ischémie - přívodní tepna se uzavře, průsvit je stlačen nebo ucpán. Nejvyšší stupeň poškození je označován jako infarkt.
Jako prevenci můžeme doporučit zdravý životní styl a důslednou rehabilitaci po infarktech.
Co byste doporučili vy ?
Autor: Kamila Menšíková