Děti a mobilní telefon
Mobilní telefon má dnes stále více dětí a také jej vyžadují stále mladší děti. Co bychom měli jako rodičové vědět, než dítěti pořídíme první mobilní telefon?
Měli bychom se připravit na to, že jednoho dne za námi přijde potomek s otázkou, kdy bude mít svůj první mobil, že ve třídě ho mají už všechny děti. Nějakou dobu asi tomuto naléhání odoláme, ale nátlak ze strany dítěte může postupně narůstat. Záleží pak jenom na nás, zda a kdy mu mobilní telefon pořídíme.
Než ale dítěti svěříme jeho první mobilní telefon do ruky, měli bychom ho nejdříve seznámit se základním používáním a hlavně podmínkami. Dítě by mělo vědět, že mobilní telefon bude ze začátku používat pouze pro komunikaci s rodinnými příslušníky, případně s nejlepšími kamarády ze školy. Také by mělo dodržet zákaz používání telefonu ve škole. V prvních krůčcích ovládání telefonu bychom měli dětem pomoci.
Věková hranice pro pořízení mobilního telefonu neexistuje a je to opravdu na rozhodnutí rodičů. U každého dítěte je to zcela individuální. Záleží na mnoha faktorech a to třeba, v jakém prostředí se dítě pohybuje, zda si částečně uvědomuje hodnotu peněz atd.
Pokud děti chodí samy ze školy, nebo navíc navštěvují různé zájmové kroužky, po kterých se třeba zastaví u kamarádů, je asi dobré dítěti mobilní telefon pořídit i pro náš klid. Nám rodičům se určitě uleví, budeme mít lepší přehled, kde se právě dítě pohybuje, nebudeme muset mít zbytečné obavy, když nedorazí domů v domluvenou hodinu.
Zásady bezpečné komunikace
Měli bychom poučit potomka o ochraně osobních údajů a zároveň mu vysvětlit, že své telefonní číslo by neměl dávat nikomu cizímu.
Měli bychom kontrolovat výpisy z účtů. I když naše dítě ví, že nemá volat ani posílat SMS na takzvaná prémiová čísla nebo se připojovat k internetu, kontrola rodičů je důležitá, abychom nebyli zaskočeni vysokým účtem.
Pro usnadnění této kontroly je dobré objednat si u operátora tarif, který je vhodný pro děti. Je to třeba služba, kdy se dá volat na určitý počet čísel zdarma. Je to asi ideální tarif, jelikož bude dítě volat dle libosti na určená čísla. Tedy rodině a kamarádům. Nebo se dá na telefonu nastavit limit, kolik může potomek maximálně provolat.
Existují i speciální služby, jako jsou dětské zámky znemožňující například mobilní připojení k internetovým stránkám s nebezpečným nebo nevhodným obsahem.
Jako rodičové bychom si měli uvědomit, že dětem nekupujeme mobilní telefon kvůli tomu, aby se před spolužáky vytahoval, ale pro jeho bezpečnost a náš klid. Podle toho bychom měli vybírat model telefonu, nikoli podle požadavků našich dětí, které jsou ovlivněné svým okolím.
Již jste pořizovali svému dítěti jeho první mobilní telefon? Napište nám své zkušenosti, jak to u vás probíhalo.
Autor: Milena Mocková