Co je to kyberšikana?
Šikana a veškeré její projevy a formy jsou stále závažným společenským problémem, přestože s nimi školy a další instituce bojují už tak dlouho. Typy šikany a vynalézavost těch, kteří šikanují své oběti, se samozřejmě časem mění, a bohužel, zdokonalují.
V době závislé na počítačových technologiích se setkáváme s pojmem “kyberšikana“ – tedy počítačová nebo také kybernetická šikana.
Prostředky kyberšikany
Kyberšikana využívá k obtěžování či vydírání své oběti veškerých elektronických prostředků, jako jsou mobilní telefon, pager, emaily, internetové blogy apod. Ve srovnání s tradičními projevy a způsoby šikany, kyberšikana má řadu "výhod".
Šikanování probíhá inkognito, v tzv. anonymním kyberprostoru, kdy oběť nemusí mít a obvykle také nemá tušení, kdo za jejím terorizováním stojí a proč. Může jít o osobu z druhého konce světa, fyzicky slabou a neschopnou jiného druhu napadání než právě formou kyberšikany, stejně jako může jít o nejlepšího přítele, spolužáka apod.
Inteligentní původce kyberšikany může být téměř nepolapitelný, a to i proto, že oběť se ze studu a ponížení nikomu nesvěří, natož aby věc ohlásila, stejně jako v případech klasické šikany.
Kyberšikana mezi teenagery
Odhalení původce kyberšikany bývá obvykle dílem náhody nebo jeho zvýšené neopatrnosti. Kyberšikanu je navíc velmi těžké skutečně prokázat.
Jedním z nepřehlédnutelných problémů je i fakt, že mladí lidé a dokonce i děti dnes přicházejí do styku s počítačovou technologií velmi brzy a jejich znalosti a dovednosti často znatelně přesahují znalosti rodičů. Ti tak nemají možnost skutečné kontroly a jejich děti si s počítačem dělají, co chtějí. Své chování přitom často berou jako neškodnou hru a jeho důsledky si neuvědomují. O tom svědčí i mnohé, známé případy teenagerů – obětí kyberšikany, kteří neunesli svůj problém a skončili tragicky.
Projevy kyberšikany
Obvykle jde o zasílání obtěžujících nebo urážlivých smsek nebo emailů, dále zasílání útočných, extrémně vulgárních a jinak ponižujících komentářů na webové stránky nebo osobní blogy oběti, apod.
Velmi nebezpečnou formou se stává kyberšikana ve spojení s klasickou šikanou, např. fyzické týrání oběti nahrávané na mobilní telefon a poté zveřejněné na internetu. Takové případy, nejsou-li odhaleny včas, často končí i tím nejhorším způsobem, kdy si zoufalá oběť sáhne na život.
Prevence kyberšikany
Existuje způsob, jak se obrnit proti projevům úmyslné kyberšikany? Odborníci radí: nedopusťte, aby se z vás stala oběť, a držte se několika zásad:
- zachovejte chladnou hlavu a nepropadejte panice ani studu, neuzavírejte se do sebe a nebojte se svěřit blízké osobě
- na jakkoliv urážlivé projevy nereagujte, ale uložte je v případě potřeby prokázání kyberšikany
- v případě pokračujících nebo stupňujících se útoků informujte rodiče, školu, policii...
- využijte linku bezpečí
Do preventivního programu proti kyberšikaně mezi dětmi a mládeží by se měli aktivně zapojit i rodiče. Snažit se nenásilnou formou o těchto věcech s dětmi mluvit, popř. nepodporovat zájem dítěte soustředící se výlučně na sezení u počítače a internetu.
Kyberšikana je celosvětový problém a řada zemí již přešla k některým bezpečnostním opatřením, jako je např. zákaz používání mobilů na půdě školy nebo blokování přístupu k internetu.
V Americe je kyberšikana od roku 2006 považována za federální zločin. Základem by však měla být spolupráce škol a rodičů, informovanost a komunikace s dětmi. Podle možných následků je jasné, že kyberšikanu je nutné zarazit hned na počátku a rozhodně ji nepodceňovat.
Autor: Veronika Tůmová