zdroj: pixabay.com
Rýma

Zánět uší jako důsledek rýmy? Léčbu nepodceňujte, můžete si poškodit sluch!

Veronika Tůmová
08.02.2018

Trápí vás v těchto dnech rýma? Často se vrací? Přesto si myslíte, že jde o banální záležitost, která se prostě musí přetrpět? Pozor, i obyčejná rýma může mít za následek daleko nepříjemnější potíže, není proto rozumné ji podceňovat a zanedbávat léčbu, zejména u malých dětí.

Silná a bodavá bolest je typickým příznakem zánětu ucha a jde o poměrně časté onemocnění u dětí ve věku od 6 měsíců do tří let. Zánět ucha se odborně nazývá otitida a nejčastěji napadá střední ucho. Otitida však není jen dětskou záležitostí, může postihnout i dospělé a její nedostatečná může v krajním případě vést až k trvalému poškození sluchu.

Otitida - zánět uší u dětí

Zánět středního ucha poznáme podle typické intenzivní pulzující bolesti, u dětí obvykle těžko snesitelné a doprovázené tak neutuchajícím pláčem. Zánět často propukne s plnou silou v noci, když dítě leží a infekce se tak snadněji dostane Eustachovou trubicí do ucha. Podle odborníků každoročně onemocní zánětem ucha 200 až 1 000 dětí ve věku do 4 let. Jak už jsme zmínili, nejde však o výhradně dětskou nemoc, jak se mnozí domnívají. I v dospělosti se tak můžeme často setkat s někým, komu zrovna "píchali ucho", nepostihne-li něco takového právě nás.

Příčiny vzniku zánětu středouší

Střední ucho je dutina za ušním bubínkem, obsahuje kladívko, kovadlinku a třmínek. Za normálních okolností je v ní vzduch, jehož tlak reguluje Eustachova trubice. Virová infekce zde způsobí otok sliznice a uzavře Eustachovu trubici. Ve středoušní dutině se pak hromadí tekutina, kterou vytváří zanícená sliznice a v níž se pak také množí bakterie.

K zánětu středního ucha dochází obvykle právě v tomto období, v zimě, kdy se nejvíce šíří viry a bakterie. Nemoc je způsobena zmíněnou virovou infekcí horních cest dýchacích, která pronikne do oblasti středouší Eustachovou trubicí, jež spojuje tuto oblast s ústní dutinou. Příčiny jsou pak stejné, ať už nemoc postihne dítě nebo dospělého člověka. Je to například běžná rýma, kašel, či zánět horních cest dýchacích. Bolest pak často doprovází pocit zalehlého ucha, hnisavý či hlenovitý výtok, horečka, nebo i zvětšené mízní uzliny. Je-li zasaženo vnitřní ucho, může se objevit ztráta rovnováhy, nevolnost až pocit na zvracení a postupně může dojít až ke zhoršení sluchu. Něco jiného je ovšem zánět zevního ucha, který postihuje především starší pacienty s oslabenou imunitou, například diabetiky.

Prevence zánětu středouší - vitamíny, sauna, ale hlavně smrkání!

Pokud už nás rýma, chřipka či jakékoliv nachlazení přece dostihne, je důležité především důkladné smrkání a včasná léčba infekce horních cest dýchacích. Bude dobré vyhnout se vlhkému a prašnému prostředí, které může dát vzniknout infekci zvukovodu. Nevhodný je také průvan a dlouhé koupání ve vodě spolu s vniknutím vody do uší. Doporučuje se samozřejmě klid a dostatek vitamínů, které mohou průběh infekce zmírnit a dobu léčby zkrátit. Jako prevence je nejlepší průběžné posilování imunity, s čímž pomůže zdravý životní styl, vitamíny, dostatečný odpočinek a sauna.

Posilování dětské imunity přirozenou cestou

Propíchnutí ušního bubínku a následná léčba

Prvotním cílem léčby je především zmírnění bolesti, dále pak odstranění zánětu a zabránění vzniku dalších zánětů. Někdy stačí vložený tampon napuštěný léčivou látkou, u dětí pak může pomoci teplý obklad a celkové rozptýlení. U pokročilých nálezů obvykle bolest okamžitě zmírní zbytečně obávané, ale účinné propíchnutí ušního bubínku. To provede lékař specialista z oddělení ORL. Dalším postupem je nasazení antibiotik a pečlivá ušní i nosní hygiena, například pomocí borové vody či odvarů z heřmánku. Nemoc je potřeba řádně doléčit a dále dbát o účinnou prevenci opakovaného vzniku potíží. Nedostatečná důslednost při léčbě či její předčasné ukončení může zapříčinit komplikace, které pak mohou vést k nedoslýchavosti a dokonce i k samovolnému protržení ušního bubínku. V případě vzniku dalších infekcí ucha může dojít i k zasažení hlavy a struktury mozku, jako v případě právem obávané meningitidy.

Zdroj: Dětská ORL klinika Fakultní nemocnice v Motole, Mudr. B. Ždichynec, Ulekare.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Ječné zrno: Proč se objevuje a pár babských rad, jak si od něj pomoci
Co je to oxidační stres a proč je jo-jo efekt nebezpečný?

Další články

Marfanův syndrom
Nemoci a léčba

Marfanův syndrom

05.02.2018

Marfanův syndrom si vysloužil zvláštní přezdívku - nemoc pavoučích prstů. Je to genetická porucha pojivové tkáně, postihuje tak kosti, kůži, vazivo, oční čočky i krevní cévy.

Vyprazdňování není tabu
Zdraví muže

Vyprazdňování není tabu

25.01.2018

Obecně jde o tabu, ale známe to všichni – vyprazdňování je přirozeným jevem, který do našeho života prostě patří. Ne u všech ale probíhá proces vyprazdňování správně. Věděli jste n ...

Co je to furunkl?
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v ...

Alopecie - vypadávání vlasů
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás d ...