Vojtova metoda - její vznik a využití
Vojtova metoda je populární a především účinné cvičení s malými dětmi, které pomáhá léčit fyzické i psychické poruchy.
Václav Vojta
Metodu reflexní lokomoce, jak se také Vojtově metodě říká, objevil Václav Vojta (1917-2000), lékař se specializací na dětskou neurologii. Do roku 1968 pracoval v lázních Železnice s dětmi s centrální poruchou hybnosti a na dětské neurologii Fakultní polikliniky na Karlově náměstí.
Poté emigroval do Německa, kde působil na klinikách v Kolíně a Mnichově a až do konce svého života se zde zabýval diagnostickým a terapeutickým systémem reflexní lokomoce a rozvíjel výukový program pro lékaře, fyzioterapeuty a lektory Vojtovy metody.
Kurzy Vojtovy metody dnes probíhají ve většině evropských zemí, ale také v Argentině, Chile, Venezuele, Mexiku, Indii a Japonsku.
V České republice se výukou Vojtovy metody zabývá pracoviště v Olomouci, které založila blízká spolupracovnice doktora Vojty Marcela Klemová. Ta stála u zrodu Vojtovy metody, sledovala jeho práci v železnických lázních i v nemocnici na Karlově nám.
Po neúspěšných pokusech na počátku 90. let založit Centrum léčebné rehabilitace metody dr. Vojty v Praze (především kvůli nezájmu a nepochopení ministerstva zdravotnictví) Marcela Klemová Prahu opustila a v roce 1995 zřídila v Olomouci výukové pracoviště Vojtovy metody, které spolupracuje s Mezinárodní Vojtovou společností sídlící v Německu.
Využití Vojtovy metody
Zpočátku se Vojtova metoda používala především pro léčbu novorozenců, kojenců a batolat, nyní se její praktiky využívají i při léčbě dospělých.
Vojtova metoda u dětí
- Dětská mozková obrna
- Asymetrické držení hlavy
- Rozštěp páteře
- Skolióza
- Dysplazie kyčlí
- Ortopedické vady hrudníku
Vojtova metoda u dospělých
- Cévní mozková příhoda
- Poúrazové stavy (úrazy míchy a páteře)
- Skolióza
- Roztroušená skleróza
- Bolestivé rameno
- Bolesti hlavy způsobené špatným postavením krční páteře
- Blokády zad
Princip Vojtovy metody
Vojtova metoda pomáhá vyvolat či spustit druh pohybu, který je pro zdravé miminko přirozený (vrozený). Svaly celého těla jsou propojeny a jejich spouštěče jsou uloženy v centrální nervové soustavě. Vojtovou metodou se neaktivují jednotlivé svaly, které z jakéhokoli důvodu špatně fungují, ale právě centrální nervová soustava.
Zásadní pro Vojtovu metodu je pravidelnost - její cviky je třeba opakovat několikrát denně, proto je nutná spolupráce rodičů s terapeutem. Terapeut by měl rodiče naučit nejen bezchybné provedení cviků, ale také správnou a naopak špatnou reakci dítěte na pohyb.
Může se stát, že během cvičení Vojtovou metodou miminko pláče. Není to však tím, že by cvičení bylo bolestivé. Je však určitým způsobem namáhávé. Nezvyklé pohyby ovlivňují všechny automatické životní funkce, jako je dýchání, rovnovážné funkce, peristaltika střev, a to všechno musí miminko nějakým způsobem vstřebat. Důležité je, aby bylo dítě klidné a spokojené po ukončení terapie.
Zda miminko potřebuje terapii Vojtovou metodou, to by měl dokázat určit pediatr. Rodiče by se samozřejmě měli obrátit na odborníka, pokud mají jakékoliv pochybnosti o správném vývoji dítěte.
Zároveň by si každá maminka měla uvědomit, že psychomotorický vývoj dítěte je velmi individuální, takže pokud její dítě nesplňuje "tabulkové hodnoty", rozhodně to nemusí znamenat opožděný vývoj či známky postižení.
Autor: Dominika Škamlová