Saunové ceremoniály - saunování se zážitkem!
Chodíte rádi do sauny? A už jste zažili saunový ceremoniál? Jde o zpestření saunování, které provádí zkušený saunér, čímž tato ozdravná procedura získává docela jiný rozměr. Každým rokem nabírá saunování na stále větší oblibě a s ním je napříč saunovými centry a wellness středisky na vzestupu i trend saunových ceremoniálů.
Tuto pozoruhodnou kombinaci ozdravné kúry, relaxace a téměř divadelní show si můžete vychutnávat v našich wellness centrech např. v Praze, Brně i Ostravě.
Co je saunový ceremoniál?
Saunové ceremoniály probíhají pod taktovkou zkušeného mistra saunéra. Některé mohou mít pouze skromnou relaxační podobu, kdy saunér polévá horké kameny vodou či aromatickou směsí a poté víří horký vzduch ručníkem či vějířem. Tím zvyšuje pocit horka a ozdravný účinek sauny.
Saunování a umělecký zážitek v jednom!
Samotné víření ovšem může probíhat velmi kreativně a blížit se umělecké performanci. Jindy saunový ceremoniál připomíná detailně promyšlenou divadelní show na konkrétní téma či s příběhem. Saunér při něm může použít převlek, tematické dekorace, hudbu či světelné efekty dokreslující a podtrhující atmosféru představení. Oblíbené jsou též rituály spojené s kosmetickými procedurami, například různými druhy peelingů či zábalů.
Příklady saunových ceremoniálů
K těm nejoblíbenějším patří medový ceremoniál, kdy se využívá pravý včelí med k potírání těla. Dále pak ledový mentolový ceremoniál, solný ceremoniál, ceremoniál s omlazující kůrou či s využitím konopného tělového mléka, ceremoniál s krystaly a solným peelingem, bahenní ceremoniál, ale dokonce i speciální ceremoniál pro děti, kdy saunér může použít třeba masku pohádkové postavy nebo zvířecího kamaráda. Součástí dětského ceremoniálu bývá sladká nebo ovocná odměna. Saunér většinou vede děti nenásilnou formou i ke správnému saunování, ochlazování atd.
Pravidla při návštěvě saunových ceremoniálů
Při saunových ceremoniálech je ovšem nutno dodržovat několik pravidel. Předně by návštěvníci měli respektovat časový harmonogram a nerušit. Taktéž je potřeba dbát na základní pravidla saunování, například je nutné, aby si lidé při pobytu v sauně podložili celé tělo, včetně chodidel, prostěradlem. Odejít ze sauny můžete kdykoliv -saunování je především ozdravným zážitkem, a pokud by vám bylo příliš horko či vám například nedělalo dobře použité aroma, neváhejte a v tichosti saunu opusťte. Po skončení saunového rituálu je také vhodné navštívit relaxační místnost a doplnit tekutiny či se zchladit v bazénku.
Asi nejblíže můžete pravidelné saunové rituály zažít v saunovém světě Aquapalace Praha, ve wellness centru akvaparku Aqualand Moravia, dalšími vyzkoušenými místy jsou německá wellness centra a aquaparky se saunovou částí, např. Tropical Islands v Krausnicku.
Zdroj: wellnessnoviny.cz, aqualand-moravia.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová