Strašák žen - rakovina prsu
Za posledních 30 let vzrostl v České republice výskyt rakoviny prsu u žen o 120 %. Ročně touto chorobou onemocní přibližně 6000 žen, z nichž 2000 nemoci podlehne (dle sdružení Mamma HELP). Toto onemocnění tedy nelze brát za vzácně se objevující výjimku, ale je dobré o něm alespoň základní informace vědět.
Příčiny vzniku rakoviny prsu
Důvody, proč rakovina prsu vzniká, nejsou zatím zcela jasné. Část onemocnění vzniká v souvislosti s dědičnou zátěží, většina se objevuje v důsledku genetických změn v buňkách prsních žláz. Mezi nejčastější faktory, které zvyšují riziko nádorového bujení, patří tyto:
- vyšší věk
- určité změny ve tkáni prsu (netypické buňky v tkáni)
- genetické změny
- menstruace a přechod (vyšší riziko u žen, které začaly menstruovat před 12. rokem života, přestaly menstruovat po 55. roce, měly první dítě v pozdějším věku nebo neměly děti vůbec)
- ozáření prsu (zvýšené riziko karcinomu u žen, kterým byl v rámci nádorové léčby ozařován hrudník včetně prsů)
Diagnóza rakoviny prsu
Na základě vyšetření pomocí zobrazovacích metod (mamografie, ultrazvuk, magnetická rezonance) je možné pouze vyslovit podezření na zhoubný nádor prsu. K potvrzení diagnózy je nutné odebrat vzorek z podezřelého ložiska a provést histologické vyšetření. Tehdy je také možné určit, o jaký druh nádoru se jedná.
Léčebné možnosti
- Ozařování (radioterapie): Jedná se o léčbu pomocí paprsků s vysokým obsahem energie, jež mají za úkol usmrtit nádorové buňky. Léčba zářením je rozložena do doby přibližně šesti týdnů.
- Chirurgická léčba: Účelem operace je odstranit zhoubný nádor z prsní žlázy. Dle velikosti, typu a rozšíření nádoru lze zvolit jednu ze tří druhů operací, při nichž se odebírá různé množství prsní tkáně (parciální mastektomie, totální mastektomie, radikální mastektomie). Pokud je to možné, dává se samozřejmě přednost menšímu rozsahu operace, při které zůstane prs zachován. Na tomto místě je nutné poznamenat, že odstranění prsu nemusí být nevratným řešením. Mnohdy lze provést tzv. rekonstrukci prsu, tedy pacientce navrátit s novým prsem i její sebevědomí.
- Chemoterapie: Pod tímto názvem se skrývá léčba látkami (cytostatiky), které zasahují do procesu množení nádorových buněk. Látka se podává ve formě injekcí nebo infuzí do žíly, ale i ve formě tablet. Mezi nežádoucí účinky chemoterapie však patří pocit nevolnosti, zvracení, nechutenství, ztráta vlasů či defekty na sliznici ústní dutiny. Většina potíží po skončení chemoterapie vymizí.
- Hormonální terapie: Tato léčba připadá v úvahu u nádorů, které pro svůj růst potřebují ženské pohlavní hormony.
- Biologická terapie: Pomáhá buňkám organizmu rozpoznat a ničit nádorové buňky.
Důležitost prevence
Každé ženě nad 30 let se doporučuje provádět minimálně jednou měsíčně samovyšetření obou prsů. Při něm by měla žena důkladně prozkoumat své prsy a zjistit případné prvotní příznaky onemocnění. Mezi ty lze uvést:
- změnu ve velikosti či tvaru prsu
- vtažení bradavky
- otok, šupinatění, zarudnutí či „pomerančový" vzhled kůže prsu
- hrbolek či ztluštění v části prsu nebo poblíž prsu, případně v podpaždí
- citlivost bradavky
Pokud se objeví nějaké neobvyklé příznaky, žena by se měla v co nejbližší době objednat na kontrolu ke svému gynekologovi a vše mu sdělit.
Dále je každé ženě starší 45 let hrazeno jednou za dva roky mamografické vyšetření. Při něm pacientka podstoupí rentgenování obou prsů slabým paprskem. Snímek se provádí k odhalení časných nádorových změn.
Provádíte si pravidelně samovyšetření prsou a chodíte na mamografická vyšetření?
Autor: Michaela Holá