Prostata - její funkce a význam
V dnešní době se hodně mluví problémech s prostatou, ale mnozí z nás neví, kde by tuto žlázu hledali a k čemu vlastně slouží. Proto se v dnešním článku seznámíme s prostatou a zároveň se podíváme na nejčastější onemocnění této žlázy.
Prostata nebo také předstojná žláza je přídatná pohlavní žláza, která je umístěna v malé pánvi pod močovým měchýřem. Zepředu je ohraničená stydkou kostí, vzadu stěnou konečníku, na jehož přední stěně je hmatná. Obkružuje močovou trubici kolem dokola a sekret, který je z ní vylučován, je součástí ejakulátu a zvyšuje schopnost přežití spermií. Normální velikost je asi 3x3 cm.
Funkce a význam prostaty
Celá žláza se skládá z několika jednotlivých žlázek, které jsou uspořádány anatomicky a tvoří samostatné laloky prostaty. V jednotlivých žlázkách se tvoří zásaditý sekret, který obsahuje látky nutné k výživě a pohybu spermií. Sekret tvoří 10-30 % ejakulátu a mísí se se spermiemi při mužském orgasmu.
Nemoci prostaty
K nejčastějším onemocněním patří hyperplasie prostaty, tedy zbytnění, a karcinom prostaty.
Nádorové onemocnění nemá v prvním stadiu žádné příznaky. Později se nádor projevuje problémy s močením – častější močení během dne a především v noci, či odkapávání na konci močení, případně krví v moči. Jedinou možností, jak poznat nádor včas, je návštěva lékaře a vyšetření krve na prostatický specifický antigen (PSA).
Potíže s močením nemusejí vždy znamenat rakovinu. Může se jednat o takzvanou benigní hyperplazii, neboli zbytnění prostaty. Pokud se navštíví lékař včas, je možné se v pozdější době vyhnout operaci. Hyperplazie není zhoubná, ale ti, kdo jí trpí, mají větší pravděpodobnost, že se u nich nádor objeví.
V případě nádoru se léčba liší podle závažnosti. Je-li malý a málo agresivní, omezený pouze na samotnou prostatu a navíc s nízkou hodnotou PSA, může postačit jen pečlivé sledování. V ostatních případech dochází k ozařování, radikálním operacím nebo hormonální terapii.
Prevence onemocnění prostaty
V rámci preventivní péče o prostatu se doporučuje omezit solení a silně kořeněná jídla. Alkohol a nápoje s obsahem kofeinu nejsou vhodné, ale v mírných dávkách neškodí. Dobré jsou potraviny s vlákninou, která pomůže prostatě, ale působí i proti vzniku nádorového onemocnění tlustého střeva.
Vlmi prospěšnou činností pro prostatu je chůze. Denně by se mělo ujít dva až pět kilometrů. Jízda na kole se nedoporučuje z důvodu hmoždění prostaty zejména na úzkých sedlech. Vede to k jejímu dalšímu zvětšování.
Autor: Milena Mocková