Onemocnění prostaty
Prostata je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici. Je velká asi jako vlašský ořech. Hlavní funkcí prostaty je vyživování a transport spermií pomocí tzv. prostatické tekutiny.
Onemocnění prostaty postihuje muže různých věkových kategorií. Dnes se však bohužel čím dál více snižuje věková hranice. Onemocnění prostaty můžeme rozdělit do nenádorových a nádorových onemocnění.
Zvětšená prostata
Mezi nenádorová onemocnění řadíme benigní hyperplázii prostaty, záněty prostaty a cysty prostaty. Benigní hyperplázie prostaty neboli zvětšená prostata se vyskytuje téměř u všech mužů kolem šedesáti až sedmdesáti let věku. Jedná se především o proces stárnutí, kdy se vlivem procesu růstu buněk prostaty následně zvětší její tkáň, která pak utlačuje močovou trubici. Zvětšená prostata se zprvu projevuje obtížným a opožděným začátkem močení, slabým proudem moči a nedokonalým vyprázdněním močového měchýře. Není pravidlo, že čím větší zvětšení prostaty, tím horší příznaky. I malé zvětšení může znamenat daleko vetší příznaky. Zvětšení může dokonce někdy vést až k úplnému zastavení močení.
Diagnostika tohoto problému spočívá především ve vyšetření per rectum, kdy lékař přes konečník pozná, zda je prostata zvětšená či ne. Léčba zvětšené prostaty je ve většině případech medikamentózní. Zahrnuje užívání léčiv ve formě potravinových doplňků tzv.fytopreparátů, které obsahují především rostlinné produkty zabraňující zvětšování prostatické tkáně nebo se podávají tzv.alfa-blokátory, které přímo ovlivňují hladkou svalovinu prostaty a zmírňují tak příznaky a růst prostatické žlázy.
Chirurgická léčba obnáší odstranění zbytnělé tkáně. Operační výkon má nevýhodu možnosti výskytu komplikací jako krvácení z prostaty, zúžení močové trubice, inkontinenci nebo poruchu erekce. Zda zvolit léčbu medikamentózní nebo chirurgickou, se odvíjí dle stupně postižení, věku pacienta a možnosti výskytu rizik komplikací.
Zánět prostaty
Zánět prostaty neboli prostatitida je dalším častým onemocněním. Nejčastěji vzniká na podkladě bakteriální infekce v moči nebo vlivem pohlavní choroby. Zánětem tedy mohou být postiženi muži všech věkových kategorií. Zánět se projevuje vysokou teplotou, bolestmi kloubů, bolestmi na hrázi a problémy při močení. K léčbě je nutno stanovit druh infekce, kterou byl zánět vyvolán a dle toho nasadit pacientovi příslušná antibiotika. Akutní zánět se musí vždy začít včas léčit, protože je zde riziko přejití akutního zánětu do chronického, který je pak velmi těžce léčen.
Méně vyskytující se onemocnění jsou cysty prostaty. Jedná se o naplněné kapsuly, které se léčí jejich odpuštěním po ultrazvukovou kontrolou.
Nádor prostaty
K nádorovým onemocněním patří zhoubný nádor prostaty. V dnešní době toto onemocnění postihuje stále mladší muže. Příčiny zhoubného bujení jsou uloženy především v genetické dispozici každého jedince, hormonálních změnách a životním stylu. Jedná se o zákeřnou chorobu, která se do poslední chvíle nemusí projevit jakýmikoli příznaky. Příznaky se objeví až ve formě postupujících metastáz.
Zhoubný nádor prostaty se diagnostikuje dle odebraného vzorku krve, kde se vyšetřuje tzv. PSA – prostatický specifický antigen. Léčba je většinou kombinovaná chirurgickým výkonem, radioterapií a podáváním ženských pohlavních hormonů.
Doplňková léčba může být mnohdy také přínosem. Doporučuje se příjem bílkovin (pivovarské kvasnice, ořechy, luštěniny, kukuřice), vlákniny (celozrnné pečivo, zelenina) a vitamínů C a E. U tohoto onemocnění je důležitá prevence ve formě pravidelných prohlídek u mužů na 50 let.
U jakýchkoli onemocnění prostaty platí všeobecné pravidlo dodržování zdravého životního stylu. Vyloučení alkoholu, tabáku, kořeněných jídel, cukru z jídelníčku přispívá k daleko silnější imunitě, která je na prvním místě v boji s rakovinou.
Autor: Alena Mrákotová