Porod – nástřih hráze a jak mu předejít
Epiziotomie, neboli nástřih hráze při porodu, je na většině porodnických pracovišť rutinní záležitostí. K zákroku by však nemělo docházet automaticky, jak se občas děje, ale pouze v případě nutnosti.
Účelem nástřihu hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) bývá nutnost urychlení porodu a snaha předejít některým zdravotním komplikacím.
Kdy se provádí nástřih hráze?
K zákroku se přistupuje v druhé době porodní, při dovršení kontrakce, a to směrem od pochvy ke konečníku. Provádí se bez anestezie.
Zkušený porodník by měl včas a zodpovědně rozhodnout, je-li nutné k této proceduře přistoupit.
Bývá to obvykle v případech, kdy se poševní otvor dostatečně nerozšiřuje a hlavička dítěte nemůže být přirozeně vytlačena ven.
Může jít také o dýchací potíže plodu, kdy porod musí být urychlen, nebo v případech porodu nezralého plodu či při porodu koncem pánevním.
Chirurgický nástřih, nebo spontánní natrhnutí?
Existují rozpory, zda je lepší nechat hráz při porodu prasknout spontánně, nebo ji raději včas nastřihnout. Chirurgický nástřih je považován za bolestivější, má za následek rozsáhlejší krvácení, riziko infekce a možné zasažení okolní tkáně i hlouběji položených svalů.
Přirozené natrhnutí obnáší většinou drobné trhliny a menší riziko otoků či poporodních zánětů. Celková rekonvalescence po porodu však může trvat déle, být bolestivá a přinášet např. problémy s vylučováním, nebo s obnovením sexuální aktivity.
Jak snížit riziko nutnosti nástřihu hráze?
Během porodu mohou samozřejmě nastat nepředvídatelné situace, a i když můžete zákrok nastřihnutí předem odmítnout, nemusí být jiná možnost pro rychlé a co nejmíň traumatické přivedení miminka na svět.
Přesto existuje několik tipů, rad a cviků, které můžete před porodem praktikovat a které vám mohou pomoci lépe zvládnout porod:
- informujte se v porodnici, jak často tu provádí epiziotomii a není-li prováděna automaticky, pro usnadnění práce porodníkům. Informujte se o možnostech porodu v jiných polohách než vleže, např. ve dřepu nebo kleku
- posilujte vaginální svaly, např. pravidelnými přerušovanými stahy při močení. Cvičte a udržujte se v dobré kondici i během těhotenství, vhodné je plavání, svižnější procházky apod.
- okolo sedmého měsíce těhotenství můžete začít s pravidelnou masáží pochvy a oblasti hráze, nejlépe s použitím dětského oleje. O způsobech masáže se můžete informovat u svého gynekologa, nejdůležitější zásadou je pečlivá hygiena, aby nedošlo k zavlečení infekce do rodidel.
- klasická poloha porodu vleže bohužel zvyšuje riziko natržení hráze, či nutnosti provedení chirurgického nástřihu. Informujte se o možnostech dalších poloh ve své porodnici. Při porodu vnímejte kontrakce a netlačte mimo dobu jejich trvání.
Autor: Veronika Tůmová