Pocení je zdravé a přirozené, nebraňme se mu!
Pocení znamená obvykle nepříjemnost, zápach, estetický problém, zkrátka něco, co vnímáme spíše negativně, přestože jde o zcela přirozenou a navíc zdraví prospěšnou funkci lidského těla. Vlhké ruce, lesklé čelo a mokré skvrny v podpaží, to je samozřejmě společenský problém, pocení samo o sobě však pomáhá tělu správně fungovat.
Pocení chrání organismus před přehřátím a pomáhá udržovat jeho stabilní teplotu, zároveň odplavuje z těla škodliviny a pomáhá nám tak s detoxikací. Větší a ozdravnou dávku pocení si můžete dopřát třeba v sauně, saunování má celou řadu pozitivních účinků a pomůže vám také odbourat stres.
Potní žlázy - kde všude jsou a jak fungují?
Potíme se všichni a každý den. Na těle máme zhruba tři miliony potních žláz, nejvíc jich je však na chodidlech a dlaních, dále pak v podpažní jamce, v tříslech, na zádech a v okolí ňader. Potní žlázy se rozdělují na ekrinní a apokrinní, tyto dva druhy žláz pak vytvářejí dva druhy potu. Na rozdíl od ekrinních žláz, které produkují pot bez zápachu, apokrinní žlázy produkují pot s jeho typickým zápachem, dále pak tvoří mléčný sekret, který obsahuje feromony zodpovědné za chemickou přitažlivost mezi partnery. Dá se tak zjednodušeně říct, že si vybíráme svůj protějšek podle toho, jak nám "voní".
Proč se vlastně potíme?
Potíme se všichni, ale každý jinak. Někdo víc a někdo míň, rozhoduje o tom to, co právě děláme, ale také věk, pohlaví, dokonce i rasa. Podle některých výzkumů je prý dokonce pot vegetariána pro okolí příjemnější, než pot člověka, který běžně konzumuje maso. Pocení je nutné pro správné fungování těla, kdy funguje vlastně jako chladič. Tělo se veškerou svou činností ohřívá a vyprodukované teplo musí být z těla odvedeno, aby nedošlo k přehřátí, k čemuž slouží právě proces pocení. Pot však není jen přebytečná voda, obsahuje množství látek, které je nutné tělu opět doplnit. Jsou to minerální látky, sodík, hořčík, kyselina mléčná atd. Po každém saunování či namáhavé fyzické aktivitě musíme tělu doplnit také vypocené tekutiny.
Tipy z bylinkové lékárny proti nadměrnému pocení
Když je pocení příznakem onemocnění
Potíme-li se víc než obvykle a zaznamenáváme-li větší a nepříjemnější zápach vlastního potu, jde obvykle o signál těla, že se něco děje. Zapáchající pot připomínající zkažená vejce bývá například varováním, že došlo k onemocnění jater. Silné pocení v noci může poukazovat na infekci, vysoký krevní tlak nebo projevy menopauzy. Nadměrné pocení může značit i poruchy štítné žlázy nebo hypoglykémii, v některých případech může docházet dokonce k dehydrataci organismu. Při podezření na dlouhodobě zvýšené pocení a s tím spojenou změnu tělesného zápachu tak raději navštivte svého lékaře.
Zdroj: Aqualand Moravia, Medlicker.com
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová