Plísňová onemocnění kůže - dermatomykózy
Plísňová onemocnění (mykózy) jsou potíže velmi rozšířené a s věkem se stupňující. Mnohdy bývají zanedbávané v domnění, že nejde o nijak závažný stav, ve skutečnosti jde však o záležitost, které by měla být věnována pozornost a která potřebuje léčbu.
Zvýšený výskyt plísňových onemocnění se může objevit v souvislosti s oslabením imunity, při dlouhodobé léčbě antibiotiky, při cukrovce, ale i při chemoterapii nebo stykem s některými zvířaty. Dermatomykóza – plísňové onemocnění kůže, může však nastat i následkem nedostatečné hygieny.
Jak předejít nákaze plísní?
Špatná hygiena nebo zapaření, zvláště při sportovních aktivitách, na plovárně a podobně, ale i sdílení a půjčování si oblečení, ručníků a dalších věcí s ostatními lidmi, to všechno zvyšuje riziko přenosu kožního plísňového onemocnění. Pečlivá hygiena je základem prevence, zároveň také důkladné vysoušení méně přístupných částí těla, např. u nohou mezi prsty, v podpaždí a podobně. Plísně všeho druhu milují vlhko, je proto důležité udržovat rizikové partie v čistotě a v suchu, chceme-li podobným problémům předejít.
Dermatomykózy u dětí
Kvasinkové bujení a plísně se mohou objevit i u dětí, a to nejen sportovně aktivních. Je nutné sledovat a vštěpovat dětem zvýšenou pečlivost ohledně hygienických návyků, zvlášť pokud se plísně objevují často, například mezi prsty u nohou. Prostředí, jako je školní tělocvična, sprchy nebo bazén vytváří ideální podmínky pro vznik těchto potíží.
Typické příznaky plísně
- zarudlá místa na kůži
- svědění
- šupinatá ložiska
- mokvání na nohách a kolem nehtů
Léčba mykóz
Mokvavá místa většinou ošetřujeme antimykotickým sprejem nebo roztokem, naopak suchá, zarudlá a svědivá postižení na kůži potíráme mastí a krémy. Doba trvání léčby není jednoznačná, u každého člověka se odlišuje. Lehčí případy mohou být záležitostí několika týdnů, nohy a nehty, kde bývá postižení závažnější a časté, však bývají léčeny i několik měsíců.
Kromě zvýšené hygieny je nutná každodenní obměna ponožek, spodního prádla, častá výměna ložního prádla. Doporučuje se oblečení nosené na postižených místech dezinfikovat v octové vodě. Je vhodná dobře prodyšná obuv. Neměly by se používat ručníky, přezuvky, hygienické potřeby jiných lidí. Je vhodné vždy navštívit kožního lékaře a přestat navštěvovat veřejná místa, jako jsou bazény, sauny, fitness centra a podobně, alespoň dokud to není lékařem uznáno za vhodné.
Bradavice
K nejčastějším kožním problémům dětí školního věku patří bradavice – výrostky na kůži způsobené viry. Bývají nebolestivé, pokud se nevyskytují na často namáhaných místech, jako jsou třeba chodidla. Způsob nákazy a prostředí, kde je riziko infekce nejčastější, jsou podobné jako u plísní. K léčbě se nejčastěji používá tzv. vypalování tekutým dusíkem, bradavice se mohou odstranit i chirurgicky.
Autor: Veronika Tůmová