Problém suchých rukou
Ruce jsou zprostředkovatelem našeho kontaktu s okolním světem. Uvědomte si třeba, jak často si s někým ruku podáváte, něco rukama předáváte či pomocí nich mnohé sdělujete.
A právě proto je tak podstatné, jak na okolí působí, jaký je jejich vzhled a jak jsou při dotyku příjemné.
Problém suché kůže není jen nositelem subjektivně nepříjemných pocitů, ale přináší také zvýšení rizika vzniku některých onemocnění. Obecně lze říci, že vysychání pokožky způsobují extrémní teploty (horko i mráz) a UV záření, nadměrný kontakt s vodou, s chemickými látkami, ale také stárnutí a některé vrozené dispozice. Tímto jsou ohroženi pracovníci v řadě profesí (např. zdravotnictví, stavebnictví), starší lidé a jedinci postižení atopickou dermatitidou. Za určitých podmínek se však daný problém může dotknout prakticky kohokoliv z nás.
Kůže je největším orgánem lidského těla. Její plocha u dospělého člověka měří přibližně 1,6 až 1,8 m². Plní řadu funkcí, mezi něž patří ochrana těla, udržování stálé teploty, funkce smyslové, vylučovací a mnohé další. Kožní buňky se množí v její nejspodnější části a dle toho, jak jsou postupně nahrazovány dalšími generacemi buněk, posouvají se nahoru, zplošťují se, odumírají a na samém povrchu kůže se pak olupují. Během tohoto putování vylučují různé látky, které působí jako kožní bariéra chránící tělo před průnikem škodlivých látek a alergenů a také před ztrátami vody. Podstatou bariéry je lipidová složka, která má své specifické složení. Zhruba padesát procent představují takzvané ceramidy, druhou polovinu tvoří cholesterol, mastné kyseliny a další látky. Pokud dojde k porušení této bariéry, kůže začne být suchá, šupinatá a náchylnější k podráždění, poškození i rozvoji zánětu.
Pro nápravu je nezbytný výběr vhodného krému. Zejména je potřeba, aby dodal pokožce chybějící látky. Je důležité bedlivě pročíst složení krému, případně si nechat poradit. Samozřejmostí by měl být vysoký obsah ceramidů, vhodné jsou přípravky bez obsahu barviv nebo konzervačních látek, které zvyšují riziko podráždění a alergických reakcí. Obyčejné krémy a mléka jen zacelí povrch kůže, uzavřou jej a tím zabrání úniku vody a průniku škodlivin. Modernější přípravky s obsahem ceramidů vstupují až do buněk, kde tvoří zdroj lipidů pro přirozenou obnovu kožní bariéry.
Vhodné je také omezit kontakt s problematickými látkami a dbát na zvlhčování vzduchu v místnosti. I zde platí, že snazší nežli řešení samotného problému, je předcházení vzniku. Krém je tedy žádoucí užívat i preventivně a pravidelně.
Autor: Michaela Holá