Plané neštovice a očkování
Plané neštovice prodělalo mnoho z nás. Své děti můžeme tohoto nepříjemného onemocnění ušetřit, pokud je necháme očkovat.
Plané neštovice a očkování
Byla jsem s dcerou na roční prohlídce a kromě toho, že naše pediatrička malou zkontrolovala, informovala mě, že na 15 měsících proběhe očkování proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám (nic zvláštního - vše dle řádného očkovacího kalendáře). Pokud však budu mít zájem, můžu si připlatit a moje princezna bude chráněna i před planými neštovicemi. Nejdřív mi proběhlo hlavou, já i všichni v naší rodině jsme je prodělali a žijeme bez problémů, tak proč vyhazovat zbytečně peníze navíc. Doktorky jsem se zeptala na její osobní názor, navíc mi s sebou domů dala několik letáčků na prostudování. No a jsem jednoznačně rozhodnutá! Nechci vám ale vnucovat svůj názor, jen si přečtěte pár řádek o onemocnění zvaném plané neštovice.
Vznik neštovic
Plané neštovice patří k nejčastějším a nejnakažlivějším dětským nemocem po celém světě. Původcem je virus varicela zoster, vir ze skupiny herpetických virů. Po prodělání nemoci má člověk doživotní imunitu na plané neštovice, ale virus stále v těle zůstává a v dospělosti může způsobit pásový opar!
Inkubační doba a způsob přenosu nemoci
Inkubační doba je 2-3 týdny od setkání s nemocným člověkem. Přenáší se kapénkovou nákazou a přímým stykem s infikovanou osbou, ale i kontaktem s předměty, kterých se pacient dotkl. Proto jsou nejvíce ohroženy kolektivy malých dětí. Vyskytují se po celý rok, v epidemiích v zimě a na jaře.
Příznaky neštovic
Klasickým příznakem je vyrážka, které může předcházet vzestup teploty a záněty horních cest dýchacích. Vyrážka je patrná hlavně na tvářích, ve vlasaté části hlavy, na trupu, méně na končetinách. Zprvu se na kůži objevují drobné skvrnky do velikosti 2 až 3 milimetrů, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3 až 6 milimetrů. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, ten se postupně změní na mléčně zkalený. Puchýřky rychle praskají a zasychají. Asi po 10 dnech se stroupek odloupne. Průměrně jich bývá 250-500. Pokud se člověk neškrábe, hojí se bez jizev. Vyrážka se objevuje v několika „vlnách". Na kůži jsou tak vedle sebe viditelná různá stádia vyrážky.
Dalším velmi nepříjemným příznakem je svědění, zvláště ve stadiu hnisání. A když něco svědí, nutí vás to k drbání. To může mít za následek bakteriální infekci, nemluvě o nehezkých jizvách.
Komplikace u planých neštovic nejsou časté, ale mohou se objevit. Např. zápal plic, zánět středního ucha ale i mozkových blan či mozku samotného. Při podezření vyhledejte lékařskou pomoc.
Léčba
Po zjištění nákazy planými neštovicemi je nutná izolace po dobu 10-14 dnů. Při zvýšené teplotě podávejte léky na snížení teploty (antipyretika - Paralen, Panadol, Nurofen), a dbejte na pitný režim. Na vyrážku stále platí tekutý pudr - vysušuje puchýřky. Pro celkové zklidnění se používají antihistaminika (např. Dithiaden). Vždy čtěte příbalový leták. Ale o léčbě ( hlavně u malých dětí) je lépe se poradit s lékařem.
Po léčbě se doporučuje týden rekonvalescence, hlavně u dětí. Vyrážka je svědí a oni se dobře nevyspí, jsou pak po nemoci velmi unavené a vyčerpané.
A ještě jedno důležité upozornění! Jak již bylo řečeno, je to velmi nakažlivé onemocnění, proto když půjdete k lékaři, zavolejte mu a zeptejte se, jaká opatření v ordinaci má, aby jste nenakazili celou čekárnu. Pokud nemáte vlastní auto, v žádném případě se nepřemisťujte hromadnou dopravou, ale raději poproste lékaře, ať přijede za vámi.
Prevence
Jedním z řešení je včasné izolování možného pacienta z dosahu nakažených. Druhým řešením je očkování:
-
očkovací látka proti planým neštovicím obsahuje oslabený virus varicely. Ten pak stimuluje imunitní systém, aniž by způsobil onemocnění.
-
očkovat lze již od 9. měsíce věku, a to až do 12 let. Doporučuje se aplikovat jednu dávku, ve věku od 13 let a výše dvě dávky s odstupem nejméně 6 týdnů mezi dávkami.
-
vakcína se podává injekčně pod kůži (oblast ramenního svalu).
-
látka není hrazena zdravotní pojišťovnou. Je na lékařský předpis. Na všechny nejastnosti a dotazy se ptejte vašeho ošetřujícího lékaře.
-
nejvhodnější doba pro toto očkování je před nástupem do kolektivního zařízení
-
vakcínu je vhodné aplikovat ve dvou dávkách pro zvýšení účinnosti.
-
reakce po očkování nejsou časté, může se objevit zarudnutí a bolestivost v místě vpichu či zvýšená teplota, výjimečně asi do 1-3 týdnů mírná vyrážka
-
příklady komerčních přípravků: Varilix, Zostavax - cena mezi 1700 Kč - 2500 Kč podle výrobce, dále si musíte hradit výkon očkování cca 200 Kč (může se lišit podle ceníku lékaře).
Proti planým neštovicím se dá očkovat nově dostupnou kombinovanou očkovací látkou, kterou lze nahradit povinné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (navíc obsahuje očkovací látku proti neštovicím). Očkuje se ve dvou dávkách (1.dávka 15.měsíc a 2.dávka 21.-25.měsíc), též do ramenního svalu. Není hrazena pojišťovnou. Příklady komerčních přípravků: Priorix-tetra, Proquad
Zajímavost: v USA již od roku 1995 začali celoplošně očkovat děti na plané neštovice (pokud tam vaše dítě pojede na studijní pobyt musí být také proti nim očkované).
Výhody a nevýhody očkování
Na závěr si ještě shrneme výhody a nevýhody očkování proti planým neštovicím:
Výhody:
- ušetříte sebe i sví dítě 2 týdnů trápení
- v případě onemocnění nehrozí druhotné komplikace, např. po rozškrábání puchýřků, ale i těch vážnějších (zápal plic,...)
- menší riziko nakažení pásovým oparem
- pokud jste virus neprodělala v dětství a vaše dítě jím onemocní, může to být pro vás nebezpečné, zvláště v době těhotenství (potrat, poškození plodu)
- kompletní léčba může trvat až měsíc
- všechny léky hojící příznaky si musíte zaplatit sami
Nevýhody:
- vysoká cena očkovací látky
- nepříjemná aplikace, pro dítě možný stres
- možné reakce po očkování
- imunita proti neštovicím nemusí být 100%
Jak jste se rozhodli? Očkovat, neočkovat? Prodělali jste plané neštovice? Pamatujete si na to?
Autor: Pavlína Šourková