![](https://www.zdrave.cz/media/cache/article_detail/files/img/article/3285/article_image_1739221144.2176.jpg)
Zinek: Minerál, který pomůže s krásnými vlasy, pletí i v boji s volnými radikály
Zinek je jedním z prvků, bez něhož by naše tělo nemohlo fungovat. Je nezbytný pro působení důležitých enzymů v našem těle. Potřebujeme ho i pro růst, pohlavní dospívání, fungování imunitního systému i obnovu pokožky a vlasů. Prostě a jednoduše, je to jeden ze stěžejních minerálů, který když v organismu chybí, může to způsobit závažné zdravotní problémy.
Co je zinek?
Zinek je stopový prvek, přítomný v lidském organismu ve velmi malém množství. Jako každý stopový prvek si ho naše tělo neumí vyrobit, a tak ho musíme přijímat ve stravě. Ukládá se především v orgánech (játra, slinivka, u mužů prostata, oči, nadledviny atd.) a kůži. Zinek se doporučuje užívat v případě, že potřebujete zlepšit přirozenou obranyschopnost, zvýšit plodnost, zabránit degeneraci sítnice související s věkem a v rámci léčby akné a nachlazení. Ve většině případů umožňuje kompenzovat denní potřebu zinku zdravá a pestrá strava. Zinek se ve významném množství nachází v ústřicích, pšeničných klíčcích, játrech, mase, korýších a sezamových semínkách.
Jak funguje zinek v těle?
Zinek pomáhá udržovat správné imunitní funkce. Jeho posílený příjem pomáhá lidem s chronickými střevními onemocněními, onemocněním ledvin, podvýživou, alkoholismem nebo velmi starým lidem. Mluví se o něm i jako o prostředku pro snižování artritických bolestí.
Zinek funguje v těle jako prvek, který přispívá k:
- Normální syntéze DNA a normálnímu acidobazickému metabolismu.
- normální funkci metabolismu.
- Je důležitý pro zachování kognitivních funkcí, normální plodnosti a reprodukci.
- Potřebujeme ho pro syntézu bílkovin a k udržení dobrého stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky.
- Vede k udržení potřebné koncentrace testosteronu v krvi.
- Je spojován i se zdravým viděním a podporuje přirozené funkce imunitního systému.
- Přispívá k ochraně buněk před volnými radikály (součást antioxidačních enzymů).
- Zlepšuje hojení poškozené pokožky.
Jaké jsou důsledky nedostatku zinku?
Závažné nedostatky zinku jsou vzácné a postihují především rozvojové země. Zvýšená potřeba suplementace zinku nastává například u dětí v období růstu nebo u těhotných žen či při specifickém zdravotním stavu. Například v rámci výskytu respiračních onemocnění. Vzhledem k tomu, že zinek je dodáván potravou, mohou mít nedostatečné hladiny zinku také podvyživení jedinci (například starší lidé), anorektičky nebo pacienti trpící malabsorpčními syndromy (například celiakie).
Nedostatek zinku v organismu se může projevovat různě. Mezi projevy patří zpomalení růstu u dětí, zvýšené riziko komplikací u těhotných žen, vypadávání vlasů a lámavosti nehtů, kožní problémy, jako je akné, opožděné hojení nebo lupénka. Maximální denní dávka, která se nesmí překročit, je 40 mg pro dospělého. Při jeho užívání se mohou vyskytnout vedlejší účinky jako kovová chuť v ústech nebo bolest hlavy.
Doplňky s obsahem zinku by měly být užívány alespoň dvě hodiny před nebo po doplňcích pro doplnění železa, cyklinových a chinolonových antibiotikách, lécích na osteoporózu a pro neutralizaci žaludečních kyselin. Je důležité zmínit, že potraviny obsahující kofein snižují vstřebávání zinku střevem.
Zdroje: sciencedirect.com , ncbi.nlm.nih.gov
Autor: Pavlína Klaudová