zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Zdravé a silné pánevní dno – jak si je udržet?

Veronika Tůmová
27.11.2024

Ochabnutí pánevního dna v důsledku povolení svalů je problém, který postihuje mnoho lidí, především žen. O problematiku pánevního dna se však ženy často zajímají až v souvislosti s těhotenstvím. Proč a kdy má pánevní dno tendenci ochabnout a jaké to může způsobit zdravotní problémy?

Hormonální změny těla mohou způsobit první potíže. Pánevní dno se uvolňuje a roztahuje, těžiště těla se mění. Jak těhotenství, tak porod mají velký vliv na ochabnutí pánevních svalů, v horších případech i tzv. prolaps pánevních orgánů, jako je močový měchýř a děloha.

Prolaps močového měchýře a dělohy

Svaly pánevního dna jsou důležité pro udržení zdraví pánevní oblasti a celého těla. Prolaps neboli pokles močového měchýře úzce souvisí s prolapsem dělohy. Ten je způsoben oslabením a prolomením vazů, svalstva a pojivové tkáně, které udržují dělohu v její přirozené poloze v pánvi. Prolaps dělohy má několik fází a může dojít až k jejímu vyhřeznutí. Prolaps močového měchýře pak bývá příčinou poporodní i pozdější inkontinence. Častým příznakem je také neúplné vyprazdňování močového měchýře při močení. Tato zbytková moč je přitom náchylnější k infekci. Následkem je častější a bolestivé močení.

Jaké potíže způsobuje ochablé pánevní dno?

Ochablé pánevní dno dokáže způsobit celou řadu nepříjemných potíží jako jsou:

  • bolesti zad
  • inkontinence
  • hemoroidy
  • bolest a nepříjemné pocity při pohlavním styku

Co mají za úkol svaly pánevního dna a kdy mohou ochabnout?

Pánevní dno je soubor svalů a vazů, které ukrývají a nesou močový měchýř, tlusté střevo, dělohu a vaječníky. Podílí se také na chůzi, dechu a jsou součástí systému, který stabilizuje páteř. Svaly pánevního dna se nacházejí ve spodní části pánve. Tato oblast hraje důležitou roli při podpírání orgánů, jako jsou močový měchýř, děloha a konečník. Silné a pevné pánevní svaly jsou klíčové pro udržení těchto orgánů na správném místě a také pro kontrolu funkce močení a stolice. Povolené pánevní dno se může projevit tím, že při prudkém pohybu nebo kýchnutí může dojít k úniku moči. Přidávají se potíže s kontrolou funkce močového měchýře i udržení stolice. Aby pánevní dno dobře fungovalo, musí být pevné, pružné a dobře ovládatelné. Svaly v této oblasti ale časem ochabují, zejména vlivem operací v této oblasti, po porodu, ale dokonce i způsobem nezdravé a nepřirozené chůze. Podobné problémy řeší ženy i v období klimakteria. Proto by se ženy měly zaměřit na zpevnění pánevního dna a provádět cviky k jeho posílení. Posílení pánevního dna je důležité i pro kvalitní sexuální život.

Cvičení pro posílení pánevního dna

Oslabení pánevního dna lze většinou léčit. Na léčbě se může podílet gynekolog, terapeut nebo urolog. K odstranění příznaků může pomoci speciální cvičení ke zpevnění svalstva pánevního dna, které podporuje močový měchýř, dělohu i ostatní orgány a tkáně této oblasti. Doporučují se například Kegelovy cviky. S tímto cvičením je vhodné začít už během těhotenství a následně v něm pokračovat i po porodu, a snížit tak riziko vzniku prolapsu v budoucnu. U těžších případů mohou být použity léky nebo chirurgický zákrok. Zdravý životní styl je pro léčbu nezbytný, stejně tak případné snížení tělesné hmotnosti.

 

Zdroj: nzip.cz, ahinsashoes.cz/blogs

Autor: Veronika Tůmová

Chilli, kurkuma a zázvor – trojkombinace proti podzimnímu nachlazení

Další články