Zamilovali jste si běh? A víte, jak v takovém případě pečovat o své nohy?
Všechny části našeho těla jsou propojeny. Důsledkem špatného zatěžování chodidel mohou být i bolesti hlavy, zad a kloubů. Přestože jsou nohy naší hybnou silou, často je zanedbáváme. Jak ulevit namáhaným končetinám a dopřát jim zaslouženou péči?
Poslední rok vybízí zejména ke sportovním aktivitám jako je chůze, turistika, jízda na kole a čím dál oblíbenější běh. Možná jste i vy propadli právě běhání a dopřáváte si tento silně návykový pohyb i několikrát do týdne, ovšem už málokdo z nás myslí na své nohy i po "odvedené práci". Vhodná obuv a ponožky jsou samozřejmost, ale je třeba myslet i na další věci, protože nohy a jejich péči často opojímíme. Pro uvolnění lýtkových svalů se osvědčují gely s příměsí jalovce, případně speciální emulze přímo pro sportovce, ovšem vždy je nejdůležitější pracovat s namáhanými svaly manuálně.
Strečink nohám nestačí, zkuste automasáž
Bezprostředně po běhu je vedle důkladného protažení vhodná automasáž chodidla, uvolnění meziprstních prostor a horního hlezna, kde dochází k ohybu kotníku. Vyplatí se pořídit si domů masážní válec na uvolnění ztuhlých míst, tzv trigger pointů, které se po zátěži objeví. Všechny doplňkové masážní vychytávky jsou přínosné a používají se pravidelně po doběhu, urychlí regeneraci a zvýší výkon. K obnově svalových vláken přispívá i dostatečný příjem tekutin, voda pomáhá vyplavit laktát a vyčistit svaly. Jednou za týden či dva je vhodné zainvestovat do sportovní masáže, případně si dopřát saunu, jen zvažte, kdy ji navštívíte, záhy po náročném výkonu se spíše nedoporučuje.
Ledové šoky namáhané nohy ocení
Otužování všeobecně slaví poslední léta boom, ale i koupel čistě pro bolavé nohy má své opodstatnění. Možná si na to budete trochu zvykat, ale ledová voda namáhaným nohám extrémně prospěje. Prudké ochlazení má efekt v rychlém odstranění kyseliny mléčné, volných radikálů či urey z lýtkových svalů do lymfatického a krevního oběhu. Tkáně se tak začnou lépe sytit kyslíkem, případná bolest bude mírnější a svaly po výkonu rychleji zregenerují.
Otužování pro posílení imunity
Nezapomínejte na kompresní podkolenky
Kompresní podkolenky zvyšují výkon běžce, chrání lýtko před otřesy, zmírňují možné otoky a ještě urychlují dobu následné regenerace svalů. Drží svaly a vazy bérce, tím zajistí lepší stabilizaci kolene a sníží svalové chvění. Skvěle se osvědčují i jako následná regenerace, obzvlášť pokud vás vzápětí čeká jízda autem či autobusem a nemůžete se po běhu projít. Po použití kompresních podkolenek nebudou nohy tak ztuhlé a bolavé. V každém případě by "kompresky" měly být pro nohy spíše luxusem, v běžném tréninku je dobré, aby si tělo zvykalo na určitou hladinu laktátu. Pokud po kompreskách nesáhnete pokaždé, ale třeba jen na delší trasy, uděláte pro své nohy to nejlepší.
Na elektrokole k lepší kondici v každém věku!
Jak se při běhání vyhnout zraněním?
Je přirozené běhat delší trasy?
Autor: Michaela Chylková