Vyzkoušejte přírodní deodoranty: Chrání přírodu i vás před nepříjemným zápachem
Všichni bojujeme s pocením spojeným se zápachem a v létě obzvlášť. Každodenní hygiena je základem zdravé a spokojené pokožky. Zaměřujeme se na to, abychom příjemně voněli nejen našim drahým polovičkám. Deodorant nebo antiperspirant je tedy naprostou nutností společenského života. Přírodní varianty jsou velmi účinné a pomohou zvládnout horké dny s pocitem svěžesti bez škodlivé chemie.
Proč vyměnit konvenční deodoranty za přírodní?
Běžné deodoranty můžete koupit v každé drogerii buď jako spreje, ve vysouvací tuhé formě, jako krémy nebo roll-ony s kuličkou. Jejich základním principem je, že mají zabránit růstu kožních bakterií, které po styku se vzduchem vytváří nepříjemný zápach. Jejich dalším úkolem je také blokování pocení. Nesmíme zapomenout také na kýžený vonný efekt.
Mnohé z deodorantů však přináší pokožce i lidskému organismu více škody než užitku. Již poměrně dlouho se řeší složení konvenčních deodorantů, které obsahují diskutabilní hliníkové soli, od kterých mnozí výrobci již upustili, a také syntetické parfemace. Zkoumá se také jejich vliv na endokrinní systém člověka, nervovou soustavu, možnou spojitost se vznikem rakovinného bujení a také jejich celkové působení na náš organismus. Poměrně nedávno se začalo mluvit i o možných nepříznivých dopadech deodorantů na životní prostředí a o škodlivosti pro vodní organismy a další ekosystémy.
Běžně komerčně dostupné deodoranty obsahují také různé parabeny, syntetická barviva. Díky evropské legislativě o kosmetických výrobcích jsme se ale mnohých zdravotně závadných, v minulých letech v deodorantech běžně přítomných složek, zbavili. Problémem konvenčních deodorantů a antiperspirantů je také to, že zabraňují pocení. Tím pádem nemůže fungovat přirozená termoregulace lidského těla. Organismus se nemůže efektivně zbavovat odpadních látek přes kožní póry. Dnešní spotřebitel také více řeší dopad obalů, ve kterých jsou deodoranty prodávány, na životní prostředí a sahá více po papírových tubusech nebo kovových krabičkách.
Jak fungují přírodní deodoranty?
Přírodní deodoranty mají za primární cíl se vypořádat s možným zápachem. Nemůžete od nich čekat, že se při jejich používání nebudete potit. Pokud obsahují hliník, tak jen jeho neproblematickou formu Potassium alum (síran draselno-hlinitý) nebo aluminium hydroxid, které byly vyhodnoceny jako bezpečné, a mohou se používat v přírodní kosmetice. Podle konzistence běžně najdete v přírodních deodorantech také sodu bikarbonu, esenciální oleje, rostlinné oleje a másla, která pomáhají usnadnit jejich nanášení.
Přírodní deodorant je hlavně o zvyku. Po přechodu z konvenčních značek budete potřebovat určitý čas, aby si tělo zvyklo na to, že musí v součinnosti s ním fungovat jinak. Doba zvykání je u každého individuální. Aby začal fungovat tak, jak potřebujete, musíte být trpěliví. Důležité je neházet flintu do žita. První dny přechodu můžete mít pocit, že se nemůžete ani cítit. Chcete-li přejít na přírodní deodoranty, zkuste ze začátku ty s obsahem sody bikarbony, pokud ji ovšem dobře snášíte.
Jaký deodorant vybrat?
Přírodní deodoranty můžete koupit v tuhé, krémové, tekuté formě a také jako spreje, které nezatěžují životní prostředí. Záleží pouze na vašich preferencích. Pokud vám nevadí sahání do krabičky prsty, zkuste krémové deodoranty, které jsou účinné, a můžete je bez obav používat na oholenou pokožku, nemusíte u nich ani čekat, až zaschnou, tak jako u roll-onů. Tuhý deodorant zvolte jako časovou úsporu, pokud potřebujete vyrazit rychle z domu. Řešíte-li obalový materiál a jeho vliv na životní prostředí, zkuste oblíbené varianty v papírových tubusech, které hravě vytlačíte prstem a po použití se dobře recyklují. Případně si můžete pořídit tuhý deodorant v kostce.
Zdroje: www.greencleanguide.com, www.peerj.com, www.packaginginsights.com
Autor: Pavlína Klaudová