zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Vybírejte oblečení do zimy podle materiálu – jak si stojí, merino, kašmír, polyester nebo fleece?

Pavlína Klaudová
16.01.2024

V zimě se potřebujeme zahřát nejen zevnitř, ale rovněž je potřeba dávat pozor na výběr oblečení, které vás nenechá ve štychu ani při sebevětších výkyvech teplot. A obzvlášť při letošní zimě je téma materiálů, které nosíte opravdu velmi aktuální. Je dobré zvolit přírodu, syntetiku nebo směsi?

Přírodní materiály, na které je v zimě spolehnutí

Přírodní materiály jsou pro zimu velmi spolehlivými parťáky. Protože však pochází převážně ze zvířat, mohou být pro některé lidi eticky problematické. Pokud nejste vegani, měli byste i tak řešit jejich původ. A možné certifikace. Velmi oblíbené je vlněné oblečení. Ale není vlna jako vlna. Merino vlna, pochází z ovcí plemena Merino, uživatelsky zaujme velmi jemným vláknem, dobře se kombinuje s jinými přírodními materiály jako je kašmír nebo hedvábí. Má vynikající vlastnost udržovat tělo v teple, aniž byste se nepříjemně potili. 

Díky antibakteriálním vlastnostem nezadržuje pachy, proto se často používá pro technické termoprádlo i další oděvy, vykazuje schopnost přirozené termoregulace. Je měkká, nekouše, je to ideální materiál pro výrobu spodního prádla, svetrů. Pří praní je potřeba zvolit program pro vlnu, nízké teploty a nejlépe přírodní, ekologický prostředek. Merino oblečení je dobré sušit naplocho, pokud žehlíte, je potřeba to dělat šetrně.

Jaké další materiály na sebe obléct:

  • Mohérová vlna je další oblíbený materiál pro výrobu zimního oblečení. Pochází z rouna angorské kozy. Vlákno je pevné, přirozeně odvádí vlhkost a stejně jako merino nenatáhne pachy, je jí vlastní výborná termoregulace a tepelná izolace, vyniká příjemnou měkkostí. 
  • Vlna z lamy lacos nebo alpaky. Je dvakrát měkčí než ovčí vlna, odolnější, napomáhá účinně zachovat tělo v teple a zároveň je oblíbená pro výbornou, dlouhou životnost výrobků, které se z ní produkují. Není však vhodná pro lidi s citlivou pletí, protože může svědit. 
  • Oblíbený kašmír není jen módní záležitostí pro výrobu krásných, barevných šál. Pochází ze srsti koz, je teplejší, jemnější než klasická ovčí vlna. Je to proto, že kozy lépe snáší život ve vyšších nadmořských výškách. Jde o poměrně finančně náročný materiál, ale velmi měkký, atraktivní a oplývající perfektní tepelnou izolací. Ocení ho i velmi citlivá pokožka. Problémem však může být údržba, protože je choulostivý, snadno se poškodí a je potřeba ho prát v ruce. 
  • Hedvábí je skvělé pro všechny roční období. V zimě zahřívá, v létě chladí. Uživateli přináší výhody dostatečné izolace, velmi často se míchá s vlnou a kašmírem či bavlnou. Je jemné, lehké, příjemné. Ideální pro výrobu spodního prádla, ponožek. Jde o křehký materiál, proto je potřeba ho prát nejlépe v ruce. 

Syntetické materiály a chladné roční období

Kromě přírodních materiálů můžete vybrat oblečení také z těch, které jsou vyrobené synteticky. Nebo se jedná o směsi (např. vlna či bavlna a polyester), které jsou rovněž k dostání pro výrobu zimní módy. Setkáte se s nimi třeba v případě, že kupujete lyžařské oblečení nebo jiné zimní sporty. Pro technické oblečení je potřeba výborná schopnost odvádět vlhkost. Polyester je navíc velmi elastický a nemačkavý. proto je ideální pro každodenní údržbu.

Dalším materiálem, po kterém sahají výrobci zimního oblečení je viskóza, jejíž původ je sice přírodní, ale musí projít syntetickým procesem úpravy. Tento materiál má několik podstatných výhod. Dobrou tepelnou izolaci, je pohodlná, připomíná hedvábí, proto je oblíbená mezi těmi, kteří ho nechtějí nosit z etických důvodů. Má dobrou absorpční schopnost, udržuje tělo v teple. Výborným materiálem pro zimní období je také fleece, vynikající výbornou tepelnou izolací. Je nejen hřejivý, ale rovněž velmi pohodlný a pomáhá lépe snášet teplotní výkyvy. Proto je jen na uživateli samotném, zda při výběru hřejivého oblečení dá přednost přírodním či syntetickým materiálům.

 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov/booksispo.com/en/goodonyou.eco

Autor: Pavlína Klaudová

Novinky a změny ve zdravotnictví pro rok 2024
Oligoterapie: Léčivý efekt minerálních látek pro udržení těla v kondici

Další články