zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Včelí vosk provoní tmavé dny i zkrášlí pokožku

Pavlína Klaudová
01.12.2024

Včelí vosk je po medu jedním z nejznámějších pokladů včelího úlu. Protože má opravdu mnoho využití, ať už na poli zdravého svícení, použití v kosmetice, při údržbě kůže nebo jak součást oblíbených voskových ubrousků pro skladování potravin.

Včelí vosk má zajímavé chemické složení

Vosk se při kontaktu s pylem zbarvuje do žluta a zaručuje dobrý zdravotní stav včelstva, chrání ho před vnější agresí. Na výrobu kila vosku potřebuje včelstvo asi 10 kg medu. Skládá se zejména z mastných kyselin a je široce používán v kosmetice pro svou schopnost na sebe vázat různé složky produktu a podporovat lepší krémovou texturu. Včelí vosk má velmi bohaté složení, najdete v něm více než 300 různých chemických sloučenin. Je složený z cukrů, vitamínů, mastných kyselin, pylu, propolisu a dalších ingrediencí.

  • Žlutý včelí vosk má zbarvení díky pylu a někdy také propolisu, může být i více do oranžova. Je to přírodní, čistá surovina ideální pro péči o pleť.
  • Bílý včelí vosk je tzv. čištěný vosk, který se běžněji používá v průmyslových výrobcích. Lze jej bělit chemicky i přirozeně pomocí světla.
  • Při výběru včelího vosku je potřeba dbát na jeho kvalitu. Některé šarže mohou obsahovat insekticidy, fungicidy nebo určité bakterie.

Včelí vosk jako kosmetická ingredience

Pokud hledáte dobrou zimní kosmetiku, vsaďte na tu s obsahem včelího vosku, je ideální také jako vánoční dárek. Pokud je navíc v bio kvalitě s důvěryhodným certifikátem, je to ještě lepší. Je výborný pro udržení hydratace, zklidnění pokožky. Díky přirozené bohatosti na vitamín A a E chrání pokožku před útoky volných radikálů. Vytváří na ní přirozený voděodolný film, čímž ji chrání před vnějšími agresemi. Je ideální pro zklidnění, vyživení i zahojení suchých rtů. Léčivé kosmetické vlastnosti pocházejí z kyseliny stearové a palmitové.

  • Kromě vyživujících vlastností je včelí vosk ideální i pro pleť se sklonem k nedokonalostem. Má regenerační vlastnosti, které jsou ideální pro citlivou pokožku, která je náchylná k lesku nebo barevným nesrovnalostem. Je ideální pro citlivou pleť se sklony k červenání. Hodně se vyskytuje v krémech na ruce a anti-agingové péči.
  • Ve vlasové kosmetice jej lze používat pro péči o vlasy, které jsou v nedobré kondici v návaznosti na žehlení, rovnání, byly zatěžovány častým barvením. Včelí vosk jim poskytne hydrataci a ochranu.
  • Používá se i v oblíbených přírodních depilačních produktech.

Včelí vosk v potravinářském průmyslu i farmacii

Včelí vosk se používá v různých typech průmyslu, je vynikající alternativa pro konzervaci potravin, je to velmi ekologický obal, který je chrání před kontaminací. Jeho použitím jako obalového materiálu nevzniká žádný odpad. Používá se také jako povlak na sýry, pomáhá přirozené konzervaci a udržuje bakterie na uzdě, najdete ho pod názvem E 901. V lékařství se používá k managementu cholesterolu, úlevě od bolesti, snížení projevů zánětu, v případě průjmu, kožních plísní. Slouží jako materiál pro potahování tablet. Funguje i jako ztužovadlo v nápojích.

Zdroje: researchgate.nethealthline.comportal.gov.cz

Autor: Pavlína Klaudová

Zdravé a silné pánevní dno – jak si je udržet?

Další články

Cibetková káva – specialita s puncem luxusu
Ostatní témata

Cibetková káva – specialita s puncem luxusu

13.10.2024

Považujete se za kávové labužníky či dokonce znalce a potrpíte si na různé specialitky? Pak pro vás určitě není neznámým pojmem cibetková káva, oceňovaná gurmány na celém světě. Pa ...