Vanilka má nejen vůni, která svádí k hříšným myšlenkám, prospěje i pleti
Sladká a lahodná vůně vanilky je součástí mnoha svůdných parfémů, rovněž si bez ní nedokážete představit sladké krémové dezerty, skvělé sušenky nebo hutnou zmrzlinu. Víte ale, jaké má výhody v kosmetice a proč je vůbec tak drahá?
Oblíbená komodita z Madagaskaru i Tahiti
Vanilkové lusky jsou plody popínavé orchideje, která se musí ručně opylovat, aby vydala kýžený výnos tolik milované ingredience. Existuje několik odrůd, které se liší vůní, barvou i velikostí. Vanilka se dnes pěstuje v mnoha zemích, vůbec nejoblíbenější je ta madagaskarská (Bourbon) nebo tahitská, v menší míře se lze setkat s vanilkou mexickou. Vůbec nejcennější a nejaromatičtější částí rostliny je lusk. Za její nádherné, hutné a sladké aroma může chemická látka vanilin, která je jednou z nejvíce napodobovaných v rámci syntetické výroby aromat a příchutí.
- Madagaskarská vanilka se sklízí zelená nebo ve stavu, kdy ještě nedosáhla plného stupně zralosti. Následně se suší a nadále zušlechťuje po dobu několika měsíců, aby byla plně rozvinutá její typická chuť a vůně.
- Lusky tahitské vanilky jsou sklízeny ve stupni plné zralosti, mají jemnější vůni než hutnější madagaskarská vanilka, lze v ní cítit květinové podtóny. Stejně jako madagaskarská odrůda je tahitská vanilka hojně používaná v kuchyni.
Druhy vanilky v kosmetice a jak působí
O kulinářském použití vanilky toho bylo napsáno už mnoho, jak ji řádně naříznout tak, aby byl plně využit její plný chuťový potenciál a co se s ní vše dá dělat (od cukru až po domácí extrakt) už jistě víte. Vanilka má výborné hydratační, zklidňující, regenerační a antioxidační vlastnosti, které z ní dělají opravdu silného spojence pro vaši pokožku a vlasy.
Díky aktivitě proti volným radikálům se hodí do anti-agingových řad, kde podporuje boj pokožky proti působení oxidativního stresu, v rámci něhož pak dochází k předčasnému stárnutí pleti. V kosmetice se s vanilkou můžete setkat ve formě olejového macerátu nebo esenciálního oleje absolut. Ten se využívá při tvorbě oblíbených aromaticky hlubokých parfémů.
Vanilkový absolut je hustá, tmavá látka, získaná extrakcí rozdrcených vanilkových lusků alkoholem. Je bohatý na vysokou koncentraci aromatických molekul, nelze rozpouštět ve vodě. Pro jeho ředění pro další použití je potřeba alkoholového nebo tukového základu. Kromě výroby parfémů jej lze použít také do balzámů na rty, krémů či mýdel. Při použití do kosmetiky na rty by neměl být získáván pomocí hexanového rozpouštědla.
Vanilkový olejový macerát je rostlinný olej, obvykle slunečnicový nebo jojobový, ve kterém byly macerovány rozpůlené vanilkové lusky a následně z něho přefiltrovány, aby posloužil dalšímu použití. Olej absorbuje vůni i všechny pleti prospěšné látky a je ideální pro další použití, ať už samostatně nebo jako součást gurmánské DIY kosmetiky.
Vanilka v kosmetice má místo, protože:
· Je bohatá na mastné kyseliny, vitamíny a minerály, které hydratují a vyživují pokožku a vlasy.
· Má protizánětlivé, hojivé a regenerační vlastnosti, které zklidňují a opravují pleť i pokožku jako celek.
Jak je to s kvalitou vanilky?
Kvalita vanilky nemusí být pro laika dost dobře poznatelná, velmi dobrým ukazatelem je to, odkud vybraná ingredience pochází. Experti na vanilku doporučují si kvalitu ohlídat tím, že sáhnete po madagaskarské (Bourbon) nebo tahitské vanilce, jiné druhy mohou být méně aromaticky i chuťově hodnotné. Pozornost byste měli věnovat luskům. Měly by být pružné a masité. Suché, křehké nebo vybledlé lusky nejsou kvalitní. Vanilkové lusky by se měly skladovat v nádobě, kde se nedostane vzduch, nejlépe skleněné.
Kvalitní vanilkové lusky mají uvnitř černá semena a vlhkou, voňavou dužinu. Pokud otevřete vanilkový lusk a jsou světlá nebo je v lusku vyschlá dužina, není kvalitní. Vůně je rovněž velmi charakteristická, jsou v ní velké rozdíly, ty nejlepší lusky z doporučovaného místního určení mají velmi plnou, hutnou sladkou vůni. Ukazatelem kvality vanilky může být rovněž cena. Dobrá vanilka, která je opravdu zlatým hřebem kuchyně i kosmetiky se prostě vyskytuje na vyšších příčkách cenových žebříčků. Proto se nebojte do ní investovat, opravdu se to vyplatí.
Zdroje:
Autor: Pavlína Klaudová