zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Tea tree: Účinný bojovník proti akné i repelent

Pavlína Klaudová
06.07.2024

Esenciální olej z čajovníku je oblíbeným prostředkem kosmetiky i aromaterapie. Funguje jako účinná desinfekce, je ideální pro použití na pleť teenagerů bojujících s akné a pokud ho přidáte do domácího repelentu, velmi účinně s ním odeženete otravný hmyz.

Co vědět o čajovníku

Čajovník (Tea tree, botanicky Melaleuca alternifolia) pochází z Austrálie. Je to strom, který může dorůst až do 30ti metrové výšky. Má aromatické tmavě zelené čárkovité kopinaté listy, které po protření uvolňují zápach podobný čaji, poléhavé větve a kvete zajímavými bílými květy. Patří do čeledi Myrtovité (Myrtaceae). Je hojně využíván v rámci tradiční australské medicíny, ale i moderní naturopatie, aromaterapie, pro kosmetické účely.

Roste převážně ve dvou australských oblastech (Nový Jižní Wales a Queensland), upřednostňuje mokřady a bažinaté terény. Čajovník byl pro svět objeven v 18. století kapitánem Cookem. Domorodci jej však používali již odnepaměti jako prostředek pro desinfekci vody, na obklady popálenin, řezní rány, dýchací potíže a jako antiparazitikum. Anglický název dostala Melaluca z důvodu, že byla používána námořníky jako náhražka čaje. Botanicky nemá s čajem sice nic společného, ale jméno se zajelo poměrně rychle.

Čajovník v naturopatii a aromaterapii

Léčivé vlastnosti tea tree esenciálního oleje si našly cestu do aromaterapie i naturopatie. Je destilovaný z větviček a listů pomocí parovodní destilace, bezbarvý až jemně žlutý, velmi aromatický. Je bohatý na monoterpeny (cca 30%) a monoterpenoly (42%), výrazné zastoupení tvoří také oxid-1,8-cineol (9%). Tradičně se používá jako prostředek proti:

  • Infekci úst, ORL, močových cest, vaginálních potíží (kvasinky).
  • Jako antivirotikum a antiseptikum.
  • Celkově proti kožním mykózám a jako antiparazitikum (svrab, lišaje, všenky, vši).
  • Je rovněž zajímavý jako tonikum krevního oběhu.
  • Může obnovit energetické rezervy v případě emočního vyčerpání.

Kosmetika s čajovníkem zpacifikuje mastnou pleť a akné

V kosmetických prostředcích hraje roli mírného konzervantu, brání množení plísní a bakterií v produktu. Používá se jako součást péče o pleť teenagerů, mastnou pleť se sklony k akné u dospělých, pleť smíšenou. Doporučuje se i pro ošetření lupénky nebo jiných onemocnění kůže, abscesů. Je jedním z esenciálních olejů, o kterém se říká, že se dá použít na pokožku neředěný, záleží ale na konkrétním jedinci a i on může vyvolat u citlivých osob velmi silnou alergickou reakci, takže je lepší ho zředit v nosném oleji, v případě použití jako repelentu v alkoholové bázi. V případě štípnutí hmyzem nebo potřeby jemného ošetření pokožky (například u dětí) stačí použít hydrolát.

Kontraindikace neberte na lehkou váhu ani u čajovníku

Před jakýmkoli použití je nutné esenciální olej zkombinovat s neutrálním nosičem. Je to dobré udělat i u tea tree v rámci předběžné opatrnosti. V akutních případech (štípnutí hmyzem) lze použít lokálně bez ředění, ale v rámci bezpečné aromaterapie je dobré ho ředit.

  • Před jakoukoli aplikací na kůži a abyste se vyhnuli riziku alergie, proveďte test v záhybu lokte. Pokud se do 24 hodin po testu neobjeví žádné abnormální reakce, můžete si dříve naředěný esenciální olej aplikovat na větší plochu těla. V opačném případě se vyhněte jakékoli aplikaci na kůži.
  • Vezměte prosím na vědomí, že během jakékoli aplikace na kůži je nutné dávat pozor, aby nepřišel do styku se sliznicemi, pokud před použitím nebylo určeno jinak specialistou na aromaterapii nebo lékařem. Před aplikací vždy nařeďte esenciální olej, který používáte, ve vhodném rostlinném oleji.
  • Nikdy příliš nezahřívejte esenciální olej, který používáte, jinak se změní jeho molekulární struktura. Pro použití v rámci domova je ideální ho nakapat do difuzéru, silné teplo z aromalampy mu nedělá dobře.
  • Použití aromaterapie se nedoporučuje, s výjimkou lékařského doporučení, dětem do 6 let, těhotným ženám, lidem s astmatem a epilepsií, lidem s degenerativními onemocněními nebo hormonálně závislými rakovinami v anamnéze. U kojících žen se doporučuje největší opatrnost.
  • Nanesete-li si příliš velké množství na kůži či sliznice (kde by prakticky neměl být používán), neoplachujte je vodou, ale aplikujte hodně rostlinného oleje, aby se aplikovaný éterický olej zředil. V případě pochybností nebo výrazného nepohodlí kontaktujte lékaře.
  • Pokud z nějakého důvodu dojde k požití (např. u dětí), spolkněte několik lžic rostlinného oleje na vaření (olivový, slunečnicový atd.) a kontaktujte nejbližší toxikologické centrum. Nevyvolávejte zvracení, jinak si znovu podráždíte trávicí trakt. V případě nevhodného požití hydrosolu vypijte vodu.
  • A konečně, bez ohledu na způsob podávání, nepoužívejte esenciální oleje nepřetržitě, a to ani v nízkých dávkách. Naplánujte si terapeutická okna (tj. prostoje mezi dvěma obdobími používání) alespoň 5 dní každé 3 týdny.

Zdroje: dermatoljournal.comfrontiersin.orghealthline.com

Autor: Pavlína Klaudová

Bio včelařství respektuje přírodu a nabízí jiný rozměr získávání surovin
Dlouhodobé důsledky neopatrného opalování

Další články