Stravou proti šedivění vlasů. Co jíst, aby byly krásné a zdravé?
Krásná zdravá hříva je korunou ženské krásy. Její předčasné šedivění je obzvláště u žen poměrně velkým estetickým problémem. Podpořit to, aby byly vlasy co nejdéle přirozeně pigmentované, můžete také pomocí vhodně zvolené stravy.
Předčasné šedivění trápí mnohé z nás
Za předčasným šedivěním může stát více faktorů. Ať už se jedná o věk, genetickou zátěž, stres, některé autoimunitní poruchy, kouření nebo nedostatek vitamínu B12. Pomoci k němu může rovněž nevyvážená strava, která vede k projevům oxidativního stresu ve vašem organismu.
Vše začíná u melanocitů. Tyto buňky umístěné ve spodní části vlasového folikulu jsou specificky zodpovědné za produkci melaninu, díky němuž mají vlasy svou typickou barvu. Pokud vás trápí předčasné šediny, měli byste se mimo jiné podívat na prostředky, které podpoří produkci melaninu. Zároveň je dobré konzumovat antioxidační potraviny, které prospějí nejen vlasům a vlasové pokožce, ale i pleti.
Které potraviny se vyplatí jíst pro zpomalení šedivění?
Některé potraviny jsou známé pro svůj antioxidační charakter. Jiné pro vás mohou být spíše překvapivé. Jednou z běžně doporučovaných potravin pro udržení krásných, zdravých vlasů bez předčasných šedin je například celozrnné pečivo. Celá zrna totiž obsahují vitamín B1, thiamin, jehož nedostatek může vést k tomu, že vlas ztrácí přirozenou pigmentaci.
Jaké další potraviny prospějí vaším vlasům?
- Mořské ryby jsou bohaté na omega-3 mastných kyselin, které jsou skvělým spojencem proti šedivění.
- Dalším bojovníkem je měď, kterou obsahují např. kešu oříšky. Ale klidně je vyměňte za vlašské nebo lískové či mandle.
- Bílé fazole obsahují křemík, který pomáhá zpomalovat stárnutí vlasového vlákna.
- Zelené fazolky můžete připravovat na různé chutné způsoby. Kromě toho, že si pochutnáte pomůžete zmírnit projevy šedivění. Obsahují totiž mnoho prospěšných vitamínů.
- Dejte si zelený čaj, je plný antioxidačních látek. Vašim vlasům jenom prospěje.
- Dodejte tělu vitamíny skupiny B. Nejíte-li maso, zkuste avokádo, brokolici, chřest, kukuřici, mrkev a květák.
- Pokud nejste zrovna vegetariáni nebo vegani a nebojíte se kuchyňských úprav vnitřností, získáte další dobrý potravinový zdroj prospěšných minerálních látek pro udržení přirozené barvy vašich vlasů. Nejste-li fanoušky vařených orgánů, můžete si pořídit doplněk orgánové výživy. Ta poskytuje tělu výborný zdroj vitamínů B, selenu, mědi, zinku, hořčíku a dalších prospěšných prvků.
Zkuste doplňky stravy pro krásu vlasů
Vhodné doplňky stravy mohou působit jako dobrá prevence šedivění vlasů v důsledku stresových situací. Jsou to jak živočišné, tak rostlinné proteiny a zinek, které posilují vlasové vlákno a podpoří tvorbu keratinu (vlasové bílkoviny). Spolu se zinkem je dobré užívat také selen. Důležité jsou také vitamíny C, E a A. Mají schopnost obnovovat buňky vlasového vlákna, čímž je posilují a omezují jeho předčasné stárnutí. Jsou také známé pro svoji výbornou antioxidační aktivitu.
Zdroje: newsinhealth.nih.gov, medicalnewstoday.com
Autor: Pavlína Klaudová