Silně mineralizované vody: kdy je vhodné je pít a jaké přínosy pro nás mají?
Ne nadarmo se říká, že voda je život. V lidském těle tvoří vysoké procentuální zastoupení, je důležitá pro krevní oběh, vyváženou hydrataci organismu, aby nás nebolela hlava, nebyli jsme malátní a rovněž je nepostradatelná pro zdraví pokožky i vlasů. Dodává živiny a zprávy buňkám, podporuje vyloučení odpadu z těla a nakopne naše obranné jednotky (protilátky a bílé krvinky) do předních linií útoků nemocí a infekcí. Bez vody bychom nežili. Není ale voda jako voda.
Voda z kohoutku, pramenitá a minerální
Netřeba dlouho vysvětlovat, že existují rozdíly mezi třemi druhy vody, které běžně zařazujeme do pitného režimu. Jsou to voda z kohoutku, pramenitá a přírodní minerální voda. Pramenitá je nejčistší, nejstabilnější a nepodléhá žádné chemické úpravě. Narozdíl od ní trvá minerální vodě roky, než projde vrstvami hornin, které ji filtrují a čistí a zároveň ji obohacují minerály. Minerální vody nejsou všechny stejné a ani být nemohou. Jejich vlastnosti a obsah látek se odvíjí od povahy hornin a zdrojů, z kterých se získávají, proto mají svá místní specifika a účinky na lidský organismus.
Kohoutková voda pochází z povrchových nebo podzemních vod. Musí projít různými chemickými a fyzikálními úpravami. Přidává se do ní chlór, který má za cíl si poradit s mikroby při jejím průchodu rozvodovými trubkami. Její kvalita je extrémně regulována a podléhá četným kontrolám. I když jsme zvyklí ji pít napřímo, doporučuje se její filtrace pomocí konvice, šungitu nebo filtru, který je připevněn na kohoutek. Převážně z důvodu možného obsahu těžkých kovů, ale i jiných chemikálií. Pramenitá voda je také podzemní voda, která je pitná u zdroje bez úpravy, ale musí splňovat stejné kvalitativní normy jako voda z vodovodu.
Na rozdíl od minerální vody se však složení pramenité vody může lišit. Při plnění do lahví lze míchat vodu z různých zdrojů. Balená voda obsahuje pramenitou nebo minerální vodu. Minerální voda je čerpána přímo u zdroje a stáčena do lahví. Má původní čistotu, která musí být chráněna před jakýmkoli rizikem znečištění a nepodléhá žádné chemické ani mikrobiologické úpravě. Podléhá evropským normám výrobního procesu i kvality. Má stabilní složení, obecně lze jmenovat obsažené minerály jako hořčík, vápník, hydrogenuhličitany.
Kdy konzumovat vysoce mineralizovanou vodu?
Vysoce mineralizovaní vody jsou ideální pro sportovce nebo po intenzivní fyzické námaze. Slouží k doplnění zásob elektrolytů ztracených pocením a pomáhají eliminovat možné nechtěné svalové kontrakce a křeče po tréninku. Jsou výborné rovněž jako součást diet, které se vyznačují nedostatkem určitých minerálních látek, to se může stát třeba u alergiků na laktózu nebo veganů, kterým může chybět vápník.
Co se týče obsahu elektrolytů, jsou rovněž vhodné v případě menstruace, elektrolyty vyrovnávají zásoby vody v těle a tím pádem mohou být prospěšné při migrénách spojených s menstruací. V rámci měsíčního krvácení se totiž z těla hojně vyplavují i minerální látky. Tyto typy minerálních vod jsou rovněž vhodné například při nedostatku hořčíku v těle, který se projevuje například potížemi svalů, zvýšenou nervozitou. Což vlastně jde ruku v ruce s tím, že pokud procházíte silnou stresovou zátěží, je dobré sáhnout po těch, které tento minerál obsahují. Silně mineralizované vody se hodí také v případě potřeby podpory v rekonvalescenci.
Nejsou vhodné pro kojence a malé děti, denní spotřebu, pro tu se hodí jemně mineralizované varianty. Těm by měli dát přednost také lidé se specifickými zdravotními problémy jako je vysoký krevní tlak nebo deficit funkce ledvin, kde je třeba kontrolovat spotřebu sodíku.
Zdroje: sciencedirect.com, healthline.com, pmc.ncbi.nlm.nih.gov
Autor: Pavlína Klaudová