zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Rýhy na nehtech: Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Kateřina Hájková
09.07.2021

I když jsou často způsobeny zraněním nebo podvýživou, rýhy na nehtech mohou být i známkou vážnějšího zdravotního problému. Kdy začít vzhled nehtů řešit a na co si dávat pozor?

Při pohledu na ruce jste se možná zděsili, když jste zjistili, že vaše nehty brázdí nepěkné rýhy. Proč se objevují a co můžete zdělat pro to, abyste se jich zbavili? Může se jednat o znamení, že ve stravě nepřijímáte potřebné množství pro zdraví velmi důležitých mikroživin, nebo že byste si zkrátka měli dojít na manikúru. Jak poznat, o co se jedná? A jak výskyt nehezkých linek do budoucna eliminovat?

Proč se na nehtech dělají rýhy

Rýhy se na nehtech mohou objevit v kterémkoliv věku a většinou nevyžadují žádnou konkrétní léčbu, spíše bývá nutná změna životního stylu, nejčastěji v souvislosti s dietou. Za vznikem zbrázdění nehtů totiž většinou stojí nutriční deficity. Mezi další faktory spojované se zhoršením stavu nehtů patří nedostatek hydratace (vnější i vnitřní) a z toho důvodu je velmi důležité zvyknout si na pravidelné promazávání celého těla, včetně rukou a nehtů a dodržování pitného režimu (denně alespoň 35 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti). Na druhé straně může za poškozením nehtů stát i úraz, proto je při určitých činnostech, kam patří i manipulace s předměty, na místě opatrnost.

Které nutriční nedostatky poškozují vzhled nehtů

V případě nedostatečné hydratace a úrazu je léčba i prevence rýh na nehtech poměrně jednoduchá: Za prvé je potřeba dostatečně promazávat a doplňovat vodu, za druhé dopřát nehtům regeneraci a napříště praktikovat opatrnost. Jak je to ale s nutričními nedostatky? Které za poškozením stávají a jak je napravit?

1. Zinek

Nedostatek stopového prvku nezbytného pro mnoho procesů, které v těle probíhají, se může projevit právě na nehtech a to vznikem neesteticky vyhlížejících rýh, vedle nich vám mohou i slábnout vlasy a snadno se lámat i třepit. Zinek se podílí na správném vývoji organismu, na metabolismu sacharidů, bílkovin a mastných kyselin a nachází se téměř ve všech orgánech. Co se potravin týče, tak zinek najdete v másle, ústřicích, masu, sušeném ovoci a semínkách a oříšcích (semínka dýňová, sezamová, arašídy – i když ty se řadí mezi luštěniny). Pomoci mohou také dobře zvolené doplňky stravy s obsahem zinku.

Proč je zinek důležitý pro naše tělo? 

2. Vitamin B12

Podílí se na krvetvorbě i procesu dělení buněk, je nezbytný pro správnou funkci nervového systému, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Nedostatek vitaminu B12 může zapříčinit takzvanou perniciózní (zhoubnou) anémii, což je nebezpečná autoimunitní porucha poškozující žaludeční sliznici. To vše se může projevit i na nehtech a to právě tvorbou linek. Vitamin B12 můžete čerpat z vajec, masa, korýšů, mléčných výrobků, z pivovarských kvasnic, řasy spiruliny nebo z doplňků stravy, stravujete-li se vegansky.

Jste vegetarián nebo vegan? Nezapomeňte na doplňky stravy!

3. Hořčík

Jedná se o čtvrtý nejčastější minerál v našem těle, potřebuje ho každá buňka a není se čemu divit. Hořčík se podílí na procesu dělení buněk, udržování zdraví kostí a zubů a enzymatických reakcích produkujících v organismu energii. Celkově má na fyzické a psychické zdraví ohromný vliv a jeho nedostatek se může projevit právě i rýhami na nehtech. Hořčík můžete získat z avokáda, sušeného ovoce a ořechů, z listové zeleniny, brokolice, tučných ryb nebo z doplňků stravy.

Co způsobuje nedostatek hořčíku v našem těle?

Kdy zajít k lékaři

Pokud jste provedli všechna uvedená doporučení, tedy jste přidali na vnější i vnitřní hydrataci a zařadili jste potraviny nebo doplňky stravy s obsahem důležitých mikroživin, a stav vašich nehtů se stále nelepší, zvažte poradu s lékařem, který by do celé situace mohl vnést světlo a nasměrovat vás na správnou cestu vedoucí k řešení vašich obtíží.

Autor: Kateřina Hájková

Venkovní grilování zdravě a bezpečně
Přirozenou cestou proti dlouhodobé únavě

Další články

Kedlubna – křupavá zelenina, která zasytí a posílí imunitu
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Kedlubna – křupavá zelenina, která zasytí a posílí imunitu

Kedlubnová sezóna je v plném proudu a určitě neuškodí si o této (ne)obyčejné košťálové zelenině něco povědět. Zhruba od května do podzimu jsou trhy a obchody se zeleninou plné práv ...