zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Podzimní podpora imunity přírodní cestou

Klára Vojkůvková
01.10.2024

Jak se dny zkracují a teploty klesají, naše tělo potřebuje trochu extra péče. Chladné počasí a kratší sluneční svit totiž znamenají nižší hladinu vitamínu D, který hraje klíčovou roli v obraně proti virům. K tomu přidejme fakt, že se více zdržujeme uvnitř, kde mají viry a bakterie pré. Jak efektivně podpořit náš organismus v tomto náročném období?

Není ale důvod panikařit! 

Podzim nám totiž dává šanci se o sebe lépe starat. Je to ideální čas zpomalit, zaměřit se na své zdraví a vnést do života potřebné návyky. Je to perfektní příležitost najít si čas na vyváženou stravu, odpočinek a pohyb. I když čerstvého ovoce a zeleniny může být o něco méně, vždy se najdou zdravé alternativy plné vitamínů a minerálů.

Takže jak se připravit na podzimní sezónu? Podpora imunity nemusí být složitá! Stačí malé změny, které nás udrží v kondici po celý chladný půlrok.

Bohatství podzimní přírody

Podzimní ovoce a zelenina nejsou jen zdrojem základních živin, ale i mnoha bioaktivních látek s potenciálními zdravotními účinky. Sezónní jablka, hrušky a švestky obsahují významné množství vlákniny, především pektinu, který působí jako prebiotikum, čímž podporuje zdravou střevní mikroflóru. K čemu je to dobré? Zdravé střevo je zásadní, neboť velká část imunitní odpovědi těla je regulována právě střevním mikrobiomem. 

Fenolické sloučeniny přítomné v těchto plodech (např. flavonoidy), mají antioxidační a protizánětlivé účinky, které chrání buňky před oxidačním stresem a mohou podpořit imunitní odpověď. Co se týče zeleniny, dýně, mrkve a brokolice, ty jsou zase bohaté na karotenoidy, zejména betakaroten, který je podstatný pro udržení správné funkce sliznic, jakožto první linie obrany proti patogenům. 

Brokolice navíc obsahuje tzv. sulforafan, tato látka je předmětem intenzivního vědeckého zkoumání kvůli svým potenciálním antioxidačním, protizánětlivým a protirakovinným účinkům. Navíc vitamín C, hojně zastoupený v sezónním ovoci i zelenině, je klíčovým kofaktorem pro řadu enzymů v těle, podporuje fagocytózu a zvyšuje aktivitu T-lymfocytů. Z pohledu zdraví bychom tedy mohli zdůraznit, že pravidelná konzumace sezónního ovoce a zeleniny nejen poskytuje základní živiny, ale také bioaktivní látky, které mají specifické účinky na podporu a posílení imunity. 

Bylinky jako přírodní pomocníci

Echinacea je jednou z nejznámějších bylinek pro posílení imunity, pomáhá zkracovat dobu trvání již propuknutých nemocí a preventivně chrání před nachlazením.

Další oblíbenou léčivkou je černý bez, jehož plody a květy tradičně podporují obranyschopnost organismu. Řepík lékařský, známý svými antiseptickými účinky, můžeme využít jak při dýchacích problémech, tak pro celkovou podporu zdraví.

Kysané potraviny pro zdravou střevní mikroflóru

Na podzim jsou kysané potraviny skvělým spojencem pro udržení těla v kondici. Kysané zelí, kefír či kimchi jsou vynikajícími zdroji probiotik, která také podporují zdravou střevní mikrobiotu. Až 70 % našich imunitních buněk se nachází právě ve střevech, takže péče o střevní mikroflóru je zásadní pro celkovou imunitní odpověď těla. 

Suplementace pro podporu imunity

Pokud máte pocit, že vaše strava postrádá klíčové živiny, může být užívání doplňků stravy dobrým řešením. Mezi nejdůležitější látky, které mohou podpořit přirozenou obranyschopnost organismu, patří betaglukany, zinek a vitamín D.

Betaglukany jsou přírodní polysacharidy, které se nacházejí v některých druzích hub, obilovinách (jako je oves a ječmen) a řasách. Tyto látky aktivují imunitní buňky, jako jsou makrofágy a neutrofily, což zvyšuje schopnost těla bránit se infekcím. Betaglukany mají také schopnost modulovat imunitní odpověď, čímž zajišťují, že se tělo reaguje adekvátně na patogeny, aniž by vyvolalo přehnanou reakci.

Zinek je minerál, který hraje klíčovou roli v mnoha biochemických procesech v těle. Je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému, protože podporuje aktivaci a proliferaci imunitních buněk. Zinek také přispívá k hojení ran a má antioxidační vlastnosti, které chrání buňky před oxidačním stresem, což může posílit celkovou odolnost organismu.

Vzhledem k tomu, že během chladnějších měsíců je expozice slunečnímu světlu často omezená, doplňování vitamínu D se stává ještě důležitějším pro udržení zdravé hladiny v těle a podporu přirozené obranyschopnosti.

Zajištěním dostatečného příjmu těchto důležitých látek prostřednictvím doplňků stravy můžete podpořit své zdraví a lépe se chránit před sezónními nemocemi.

Zdravý životní styl je základ

Nezapomínejte na dostatek spánku, pravidelný pohyb a duševní pohodu. Fyzická aktivita a procházky v přírodě zlepšují cirkulaci krve, podporují imunitu a snižují stres, který je jedním z hlavních faktorů oslabení obranyschopnosti. Meditace nebo jóga jsou skvělými způsoby, jak udržet psychickou pohodu.

Podzim je obdobím plným výzev pro naši imunitu, ale zároveň nám nabízí spoustu příležitostí, jak ji přirozeně posílit. Začněte se věnovat svému zdraví již od začátku sezóny, ať vás chladné měsíce nezaskočí. S trochou péče a pozornosti si můžete užít krásy podzimu v plném zdraví a energii.

 

Zdroje: farmaciepropraxi.czinternimedicina.czinternimedicina.cz

Autor: Klára Vojkůvková

D-manóza: obyčejný pomocník, který si skvěle poradí se záněty močového ústrojí

Další články