Plastika očních víček – očekávání z operace a hojení
Oči jsou považovány za „okna do duše“, tvoří prim při formulaci prvního dojmu, a proto je jejich vzhled pro každého z nás tolik důležitý. Bohužel s přibývajícím věkem může kůže kolem očí ztrácet svou pružnost a tón, přibývají první vrásky, tvoří se tmavé kruhy nebo dokonce padají oční víčka. Takové estetické záležitosti nejenže narušují vzhled, ale mívají i vliv na funkci očí, zhoršují vidění a přispívají k diskomfortu. Jednou z moderních metod, která pomáhá řešit zmiňované problémy, je plastika očních víček. Tento chirurgický zákrok nabízí nejen estetické zlepšení vzhledu, ale také může řešit funkční obtíže s tím spojené.
Jak může plastika očních víček změnit vzhled?
Odstraněním přebytečné kůže a tukových váčků dokáží lékaři zlepšit definici očí a současně tak snížit výskyt vrásek a nevzhledných kruhů kolem očí. Výsledkem je často mladší a svěžejší vzhled. Změny způsobené plastikou však v procesu stárnutí slábnou a v průběhu času se komplikace mohou samovolně vracet. Z toho důvodu je důležitá následná péče o kůži, která pomůže prodloužit trvanlivost výsledků šikovného chirurga. Je důležité, aby pacienti měli realistická očekávání ohledně toho, čeho procedura může a nemůže dosáhnout. Žádná otázka na lékaře tedy není hloupá a je důležité udělat si jasno.
Na co se před operací zeptat?
Před každou operací, včetně této, je důležité získat co nejvíce informací a podrobně se seznámit se samotným zákrokem.
Proces operace: Informace jsou jistota, jistota přináší klid a psychika je důležitou součástí rekonvalescence. Pojďme tedy zjistit, vše co, jde. Zajímat by nás měl typ anestézie, délka trvání zákroku, umístění řezů i zvolený postup vedení zákroku. Diskutujme s lékařem o tom, jaké jsou veškerá očekávání, ať takový zásah do organismu přinese jen potěšení a nikoliv zklamání.
Možná rizika a komplikace: Jaké jsou nežádoucí účinky? hrozí infekce? Krvácení? Otoky? asymetrie nebo nedostatečné hojení? Jaké léky musím před dnem D vysadit a na jak dlouho?
Příprava a povinnosti před operací: Zdravotnický personál musí poskytnout podrobné instrukce ohledně přípravy na operaci. Před plastickou operací očních víček je obvykle vyžadováno předoperační vyšetření.
Náklady a pojištění: poplatky za anestézii, náklady na předoperační vyšetření a pooperační péči někdy bývají, ale někdy nebývají součástí uváděné ceny. V některých indikovaných případech pomůže s financováním i pojišťovna.
Jaké jsou možnosti úpravy očních víček?
Existuje několik možností úprav očních víček, včetně již zmiňovaného odstranění přebytečné kůže, zpevnění svalů a tkání, odstranění tukových výdutí a zvednutí spadlých očních víček. Jak se bude postupovat a co chirurg může provést se probere v ordinaci.
Viditelné výsledky plastiky očních víček se obvykle objeví během několika týdnů po operaci, ale konečné výsledky mohou trvat několik měsíců, než se zcela ustálí.
Jak podpořit hojení?
Rekonvalescence po plastické operaci očních víček je důležitým obdobím, během kterého je nutné pečlivě dbát na rady lékaře a minimalizovat tak riziko komplikací. Existuje několik způsobů, jak průběh hojení podpořit pomocí klasické lékárny, ale i bylin či homeopatie.
- Bolest a otoky: Bolest lze ztlumit pomocí klasických analgetik, chladová terapie pak zavelí na obou frontách, nejen že uleví od bolesti, ale současně si poradí i s nadměrnými otoky. Koupit si můžeme také extrakt z kaštanu koňského.
- Antibiotika: Pokud vám lékař předepíše antibiotika k prevenci infekce, je důležité je užívat přesně podle pokynů.
- Arnika: Bylinka s protizánětlivými a hojivými vlastnostmi může být užitečná k redukci modřin. Arnika je dostupná ve formě gelů, krémů nebo homeopatických granulí. Do jaké míry je možné ji použít v lokální formě je potřeba prokonzultovat s lékařem.
- Bromelain a obecně enzymová terapie pomáhají urychlit návrat do běžného života po operaci.
- Rhus toxicodendron: Tento homeopatický lék se používá k léčbě podráždění kůže a svalové bolesti. Může být užitečný při hojení jizev a podporuje rychlejší zotavení, ředění je však potřeba prokonzultovat se specialistou.
Konkrétní doporučení ohledně toho, jaký druh péče bude nejvhodnější a zda jsou uváděné přípravky bezpečné pro konkrétní zdravotní stav musí vždy rozhodnout odborník, tedy lékař nebo lékárník.
Zdroje: prolekare.cz, uem.cz
Autor: Klára Vojkůvková