Péče o jizvu po císařském řezu – masáž, přírodní léčba a správná strava
Hojení jizev po císařském řezu je velké téma. Představuje pro novopečenou maminku důležité a velmi citlivé téma. Jizva rozhodně není něco, před čím by ženy měly zavírat oči. Naopak, je potřeba ji věnovat vědomou péči a to jak z vnějšku, tak zevnitř.
Jizvy po císařském řezu vypadají různě
To, jak vypadá jizva po císařském řezu, závisí na provedení. Dnes se většina těchto úkonů provádí horizontálně v podbřišku, v úrovni stydké kosti. Ještě před pár desítkami let byl řez veden vertikálně, což může nastat i dnes, ale pouze v extrémních případech. Obecně jizva po císařském řezu ukončuje buď sponkami nebo stehy, které mohou být vstřebatelné.
Mnoho čerstvých maminek se zajímá o to, jak podpořit co nejlépe její hojení pomocí přírodních prostředků a rovněž se vyrovnat s psychickými a estetickými dopady jizvy po porodu.
Význam masáže jizev po císařském řezu
Jakmile je čas vytáhnout stehny či se v návaznosti na jejich typu samy vstřebají, je důležité začít věnovat jizvě potřebnou péči, aby se zabránilo fibróze a nedostatku elasticity. Je dobré ji lehce masírovat po celé délce, když bude oblast méně bolestivá, lze pracovat více do hloubky, aby se zabránilo tvorbě srůstů. To, že se objevují poznáte tak, že je jizva méně výrazná s jasnými záhyby a na určitých místech zesílená. Nejde jen o estetickou záležitost, špatné hojení jizvy může mít za následek bolesti v dolní části zad, výskyt ischiasu. Bolest, spojená s jizvou navíc může způsobit poruchy držení těla.
Mohou pak nastat také pocity nepohodlí v případě intimního života, protože jizva způsobuje její nositelce větší či menší bolest. Masáž se provádí ve dvou fázích podle vývoje jizvy. Kromě toho je také nutné počítat s přecitlivělostí či možným znecitlivěním této oblasti. Zpočátku proto postačí, když si se s ní jemně seznámíte za pomocí lehkých doteků a rostlinného oleje. V případě, že nastal pokrok v hojení, může se více na ni zatlačit a masírovat do větší hloubky.
Význam přírodní léčby u jizev po císařském řezu
Péče o jizvy po císařském řezu není až tak problematická. S přírodními prostředky jsou účinnými pomocníky, jak podpořit její hojení a snížit možnou viditelnost, abyste se s ní mohly esteticky lépe sžít. Některé možná znáte více, jiné méně, ale všechny jsou účinné a využijete je i v jiné kosmetické péči. Po kterých můžete sáhnout, abyste lépe pečovali o poporodní jizvu?
- Obklad ze zeleného jílu má chladivý a mírně anestetický efekt, navíc obsahuje cenné minerály, které pomáhají hojení pokožky jako selen, zinek a hořčík.
- Bambucké máslo je zázračnou složkou pro hloubkovou výživu. Má příjemnou olejovou texturu, zanechává pokožku pružnou a je rovněž vyhledávaným prostředkem pro eliminaci viditelnosti jizev i strií.
- Levandulový esenciální olej je dalším známým prostředkem, do 10 ml rostlinného oleje (polévková lžíce) přidejte 2 kapky esenciálního oleje (pozor při nízkém tlaku a pokud užíváte léky na ředění krve). Dobře rozmíchejte a naneste na jizvu. Můžete si vyrobit také masážní olej z rostlinného oleje a růžového geránia a levandule nebo jenom růžového geránia a třeba arganového, jojobového nebo mandlového oleje. Maximálně 20 kapek na 50 ml nosiče, pokud kojíte. Pokud ne, tak 30 kapek esenciálního oleje.
Zaměřte se rovněž na jídlo a doplňky stravy
V lepším hojení jizev po císařském řezu pomůže i dobře zvolená strava. Zde je několik potravin a vhodných doplňků stravy, po kterých by měly sáhnout ženy, které ho podstoupily:
- Zdroje kvalitních bílkovin jako ryby, maso, sýry, vejce, kvalitní sójové výrobky a další luštěniny.
- Potravinové zdroje vitamínu C, který hraje důležitou roli v tvorbě kožního kolagenu (např. citrusy, papája, kiwi, pomeranče či brokolice), můžete ho užívat i jako doplněk stravy
- Protizánětlivý a hojivý zinek byste měli do těla doplňovat automaticky a dlouhodobě. Je nezbytný pro efektivní syntézu bílkovin a proliferaci buněk. Obsahují ho korýši, ústřice, červené maso či vejce. Je dobré sáhnout i po kvalitním doplňku stravy.
Zdroje: nhs.uk, naturopathicpediatrics.com, annakohutova.cz
Autor: Pavlína Klaudová