Parabeny v kosmetice: Vyznejte se v nich jednou provždy!
Parabeny jsou stoprocentně chemické látky, proto jejich využití v kosmetice i v potravinách vyvolává stále žhavé diskuze. Jde o konzervanty, které mají zamezit rychlé kazivosti produktů. Využívají se také ve farmaceutickém průmyslu, najdeme je tedy i v nejrůznějších mastech a lécích.
Parabeny a jejich soli jsou využívány pro své baktericidní a fungicidní vlastnosti, nejčastěji v šampónech, kosmetických krémech, lubrikantech, zubních pastách, opalovacích krémech apod.
Co jsou parabeny, jak zjistit jejich množství a proč mohou být škodlivé?
Jak už jsme vysvětlili, parabeny jsou konzervanty a slouží tedy v zásadě k tomu, aby dané výrobky nepodléhaly zkáze. Jejich využití není žádnou novinkou, nacházíme je v nejrůznějších produktech už desítky let. Evropská legislativa však povoluje pouhé čtyři druhy parabenů - methylparaben s označením E218, ehylparaben s označením E214, propylparaben s označením E216 a butylparaben, uváděný pod tímto názvem bez číselného označení. Parabeny a jejich množství jsou uvedené na etiketě výrobku, v odstavci popisujícím jeho složení. Pokud je paraben uveden mezi prvními složkami, je ho v daném výrobku větší množství. Paraben na posledním místě v řadě obsažených látek uvádí přítomnost jen v malém množství. Bylo prokázáno, že parabeny mají stejné vlastnosti jako ženský hormon estrogen, tudíž mohou ovlivňovat procesy spojené s hormonální aktivitou a způsobit nerovnováhu, která může zavdat příčinu ke vzniku zdravotních potíží.
Proč začít vyhledávat kosmetiku bez parabenů?
Stále častěji se na výrobcích kosmetiky objevuje označení BEZ PARABENŮ. Existuje jistě víc než jeden důvod, proč kosmetické společnosti začaly upouštět od výroby s použitím parabenů. Parabeny nejsou přirozeně se vyskytující látky v lidském těle, jde o uměle vyrobené chemikálie, přirozeně se tedy objevují studie zkoumající jejich vliv na lidské zdraví. Výsledky zatím nehovoří zcela jasně a důkazy o škodlivosti parabenů nejsou dosud průkazné, i tak však existuje podezření o spojitosti s rakovinou prsu, u mužů pak zase s neplodností. Je však již prokázáno, že jsou neopomenutelným rizikem pro alergiky a kosmetické přípravky s obsahem parabenů také obvykle nesvědčí lidem s citlivou pletí. Výrobky s obsahem parabenů také prokazatelně škodí životnímu prostředí.
Micelární vody - jak je to s nimi doopravdy?
Přírodní kosmetika - prospějete svému zdraví i přírodě
Ze všech těchto důvodů bude možná příjemnou změnou poohlédnout se po kosmetice bez obsahu parabenů. Ze začátku můžete vyzkoušet třeba jen jeden krém. Nemusíte se bát, že by vám kosmetika bez parabenů za pár týdnů zplesnivěla. Parabeny jsou nejrozšířenější a nejlevnější konzervanty (vyrábějí se z ropy), nejsou však jediné a existují alternativy. O přírodních konzervantech jste už jistě také slyšeli, patří k nim například alkohol nebo kyselina salicylová. Alkohol se využívá jako konzervant například v zubních pastách, ústních vodách a pleťových vodách, je ale pravdou, že ne každému obsah alkoholu v těchto produktech vyhovuje. Bylinné extrakty a esenciální oleje se taky používají ke konzervaci kosmetiky. Jsou však vhodné spíš pro malé množství výrobku určenému k rychlejší spotřebě. Alternativou je pak také domácí a čistě přírodní kosmetika, kdy si můžete sami dle osvědčených receptur vyrábět různé tinktury a krémy zcela bez chemických aditiv, tyto produkty však obvykle uchováváme v lednici a jen po určitou dobu. Parabeny působí na trvanlivost produktu, ne však na jeho účinnost. Tvrzení, že kosmetika bez parabenů (tedy konzervantů) nemůže zajistit takové výsledky jako ta s parabeny, jsou mylná. Proto si klidně dopřejte změnu a zkuste kosmetiku bez parabenů, svému zdraví i přírodě můžete jedině prospět!
Aloe Vera - královna mezi rostlinami s léčebnými účinky
Autor: Veronika Tůmová