Kopřiva v péči o tělo: Jak působí na naši kůži a vlasy?
Kopřiva, planá rostlina, která má všestranné vnitřní i vnější využití. Můžeme ji použít jako základní posilující prostředek pro svůj mikrobiom a zamezit tak vzniku různých alergií, imunitní nedostatečnosti, poruchám spánku, změně nálad, nervozitě a syndromu vyhoření. Kopřiva má však blahodárné účinky i v rámci péče o náš zevnějšek. Jakým způsobem ji lze na naši kůži a vlasy použít?
Jaro přeje přirozené očistě – sáhněte právě po mladé kopřivě
Dvakrát do roka nastávají v našem organismu zásadní změny, kdy naše tělo přepíná ze zimního režimu na letní a naopak. Po zimě nastává v našem organismu „jarní úklid“ a právě v tuto dobu může do hry vstoupit mladá kopřiva jako urychlovač látkové výměny. Nejlepší se jeví sáhnout po pořádné dávce čerstvé šťávy z listů kopřiv, ta dodá tělu zásobu vitamínů A, C a E, které mají skvělé antioxidační účinky. Kopřiva je ale taktéž bohatá na organicky vázaný křemík, který působí povzbudivě na obnovu kožních buněk, podporuje tedy zdravý růst vlasů a nehtů.
Kopřivová jarní kúra
Jarní kopřivovou kúrou můžeme skvěle nastartovat očistu těla a vyplavování toxinů, a to díky látkám obsažených v kopřivách, které aktivují a podporují vylučování vody z těla. Nejlépe se k tomu hodí zmiňovaná čerstvá kopřivová šťáva nebo kopřivový čaj. Tyto nápoje povzbuzují činnost ledvin, avšak neodchází z těla více vody, než je obvyklé. Pokud pozorujeme řídnutí vlasů, lámavost nehtů, ochablost kůže a celulitidu, je ten pravý čas sáhnout po kopřivové kúře.
Kopřiva má (podobně jako přeslička) nejvyšší obsah organicky vázaného křemíku. Křemík je jeden ze základních stavebních kamenů svalových tkání, šlach a kostí. Tělo ho rovněž potřebuje k tvorbě kolagenových a elastinových vláken v kloubních chrupavkách. Kopřiva se tedy díky obsahu křemíku stává celkem dobrou zbraní v boji proti stárnutí.
Pravidla pro sběr a používání kopřiv v kuchyni
V případě jarní kúry užíváme ráno a v poledne 30 minut před jídlem 1 polévkovou lžíci čerstvé kopřivové šťávy. Pokud trpíme na choulostivý žaludek, zředíme si kopřivovou šťávu vodou nebo ovocnou šťávou. Kúra by měla trvat vždy 4 týdny, právě takovou dobu potřebují naše sliznice k regeneraci. Dalším možným vnitřním užitím kopřiv je jednou až dvakrát do týdne popíjet kopřivový čaj a jednou týdně zařadit do svého jídelníčku pokrm z kopřiv jako hlavní jídlo.
Recept na čerstvě vylisovanou šťávu z kopřiv
Nejjednodušším způsobem, jak vyrobit čerstvou šťávu z kopřiv, je použití elektrického šnekového nebo odstředivého odšťavňovače. Připravíme si 1 velký cedník plný vrcholků mladých kopřiv a vodu. Opláchnuté a trochu okapané kopřivy vložíme alespoň na 3 hodiny do mísy a přikryjeme, musí být vlhké, ale nesmí ležet ve vodě. Omyté kopřivy nahrubo rozdrtíme a poté odšťavníme. Šťávu připravujeme denně čerstvou a mezi užíváním ji uchováváme v lednici.
Vnější použití kopřivy pro lesklé vlasy a zdravou pleť
Kromě vnitřního užití kopřivy v podobě šťávy a čaje, která má viditelné účinky, lze kopřivu použít i přímo na pokožku a vlasy. Pro lesklé a bohaté vlasy si čas od času stačí hlavu opláchnout čerstvým odvarem z kopřiv. Jak na to? Hrnek čerstvých kopřiv (můžou být i sušené) zalijeme čtyřmi hrnky vody, přivedeme k varu a povaříme asi 20 minut. Přecedíme a necháme stát přes noc. Do odvaru pak přidáme čtyři polévkové lžíce jablečného octa, umyjeme si vlasy šamponem a na závěr je přelijeme připraveným odvarem. Ovšem pozor u světlých blond vlasů, zde mohou vlasy získat hnědý odstín.
Kopřivový odvar na obličej
Pro přípravu kopřivového odvaru zalijeme vroucí vodou (1,5 l) hrst kopřiv (100 g) a vaříme 15 minut, poté scedíme. Takto připravený kopřivový odvar zlepšuje stav aknózní pokožky, používá se k čištění pórů a zbaví pleť zánětů. Odvar z kopřiv lze také zamrazit a aplikovat ve formě kostek ledu, kterými se denně potíráme obličej. Je vynikající proti vráskám a pokožka obličeje při pravidelném používání získá svěží a zdravý vzhled.
Léčivky na vaší zahradě – proč je přestat likvidovat jako plevel?
Zdroj: www.doktorka.cz
Autor: Michaela Chylková