zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

K jaru patří očista jater. Podpořte jejich regeneraci v několika krocích

Pavlína Klaudová
11.03.2023

Organismus dostal v posledních měsících opravdu zabrat a své si o tom určitě myslí také vaše játra. Tento důležitý orgán je potřeba efektivně podpořit v jeho každodenní činnosti. Je to totiž neúnavný pracovník lidského těla, hrající klíčovou roli v jeho očistě.

Odlehčete stravu, játra vám poděkují

Jaro je ideální sezónou pro odlehčení stravy po hutném hodování, o které si tělo říkalo v chladných měsících. V tradiční čínské medicíně je mu tento orgán přímo přiřknutý. V tomto ročním období můžete nasbírat plno skvělých bylin, které pomohou ozvláštnit jídelníček a zároveň působí jako spolehlivá jaterní tonika. Salát si můžete udělat například z pampeliškových listů, které díky obsahu hořčin podpoří úspěšnou jaterní regeneraci.

Játrům pomůžete také, pokud omezíte cukry a budete méně solit. Zkuste jíst méně, dejte si pozor na večerní přejídání. Vsaďte na středomořskou kuchyni, například v řecké najdete plno chutných receptů, které jsou čistě veganské. Pijte mezi jídly filtrovanou vodu. Můžete si místo kávy dát některou z chutných kávovin. Pampelišková káva nebo cikorka prospějí vašemu zažívání. Právě v čekankové kávě se nachází mnoho zdraví prospěšné vlákniny (inulin).

Čemu byste se měli vyhnout, pokud chcete dát játrům klid k regeneraci?

  • Okyselující nápoje (limonády, perlivá voda, káva, silné destiláty, bílé víno)
  • Vysoce technologicky zpracované potraviny (hotová jídla, zavařeniny, sendvičový chléb, dezerty, sušenky, pizzy, majonézy a kečupy)
  • Rafinované produkty, ať už se jedná o bílé cereálie, bílou rýži, krupici, bílou mouku a pečivo
  • Dochucujte jídlo pomocí jednodruhových bylin nebo směsí bez syntetických aromat a zvýrazňovačů chuti. Bude nejen chutnat lépe a prospěje vaší kuchařské fantazii, ale také odlehčíte organismu.
  • Zkuste vyřadit na tři týdny mléčné výrobky, uzeniny a ocet.

Podpořte činnost jater a jejich obnovu bylinami

Správná činnost jater je důležitá nejen z pohledu jejich čistící funkce, ale také z důvodu toho, že jejich nedostatečná činnost může například blokovat vaše úspěchy o ztrátu kil navíc. Vhodně zvolené jarní byliny jsou výbornými pomocníky pro to, aby se tento orgán efektivně zregeneroval a sloužil vám co nejlépe to jen jde i po dobu dalších měsíců. Játra mají totiž výbornou schopnost sebeobnovy, připravíte-li jim k ní správné podmínky. Vylučování toxinů z organismu, lepší psychické nastavení a celkovou chuť do života podpoří také jarní fyzická aktivita.

Jaké byliny je dobré mít na paměti pro podporu očisty jater?

  • Lopuch větší působí jako diuretikum, napomáhá lepšímu odvádění moči a tím pádem také toxických látek z organismu.
  • Pampeliška je typicky jarní bylina, vhodná pro jaterní obnovu. Stejně jako lopuch působí močopudně, dodá tělu vysokou dávku vitamínů A a C, které jsou silnými antioxidačními látkami.
  • Ostropestřec mariánský je až notoricky známý prostředek pro podporu obnovy jaterní tkáně a účinnou očistu těla.
  • Kurkuma působí protizánětlivě a napomáhá účinné jaterní regeneraci, zároveň je prospěšná pro management hladin krevního cukru.
  • Desmodium se používá jako prostředek pro ochranu jaterních buněk před toxickými molekulami a protizánětlivý agent při mnoha jaterních onemocněních.

Přizvěte na pomoc doplňky stravy

Kvalitní doplňky stravy s obsahem játrům prospěšných bylin, dalších rostlin nebo ty, které jsou vyrobené na principech orgánové výživy se stávají vyhledávanými pomocníky nejen na jaře. Ať už se jedná o kombinované nebo jednodruhové přípravky, určitě byste jim měli věnovat pozornost. Vaše játra jejich pozitivní působení totiž doopravdy ocení.

  • Černá ředkev podporuje přirozené jaterní funkce a má čistící schopnosti, které napomáhají jejich přirozené regeneraci. Prospěje i ledvinám, žlučníku a slinivce břišní.
  • Artyčok dodá tělu prospěšné vitamíny a minerály, navíc je další prospěšnou rostlinou, úspěšně používanou pro regeneraci jaterní tkáně. Je zdrojem prospěšné vlákniny.
  • Orgánová výživa získala poměrně slušnou popularitu v posledních několika letech. Funguje na principu energetické medicíny, tedy tak, že doplňky stravy, vyrobené ze zvířecích orgánů (převážně hovězích) mají podle jejích uživatelů schopnost obnovit stejný lidský orgán, který se potýká s poruchami fungování. K dispozici jsou jak jednodruhové, tak kombinované produkty. Pokud vám v jejich užívání nebrání etické důvody, můžete jejich účinky zkusit „na vlastní kůži“.

Zdroje: nccih.nih.gov, nourishedkitchen.com, healthline.com, hsph.harvard.edu

Autor: Pavlína Klaudová

Obezita a geny – za co všechno jsou zodpovědné a co jsou jen výmluvy?
Karpální tunel – proč vzniká, kdo je nejvíce ohrožen a jak ho léčit?

Další články