zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Jet lag a aromaterapie: jaké oleje pomohou k uklidnění a spánku?

Pavlína Klaudová
06.09.2024

Jet lag neboli pásmová nemoc je stav, který nastává po cestování do destinací s časovým posunem. Než se tělo výletníka adaptuje, může mít problémy s běžnými denními provozními záležitostmi. Nejde jen o narušený spánkový cyklus, ale i o další přidružené stavy. Velmi efektivní je však aromaterapie, která dokáže zmírnit mnoho neduhů.

Co je jet lag? 

Jet lag je běžně používaný termín pro syndrom pásmové nemoci. Mluvíme také o cirkadiánní arytmii, ta odpovídá fyziologickému stavu spojenému s cestováním přes několik časových pásem během krátkého časového období (méně než 24 hodin cesty). Lze mluvit o cestě letadlem, která je v konečném důsledku alespoň 3 hodiny časového rozdílu od odletové destinace.

Tato skutečnost narušuje přirozený cirkadiánní rytmus (naše vnitřní hodiny), respektive přirozené střídání fází bdění a spánku. V rámci přesunu mezi časovými pásmy pak mohou nastávat spánkové poruchy a rovněž potíže s běžným chováním (schopnost koncentrace nebo dodávání energie tělu pomocí stravy).

Mátový esenciální olej jako prostředek proti nevolnosti při cestování

Proti nevolnosti během cestování, pro kterou se také používá název kinetóza je skvělým pomocníkem olej z máty peprné. Je však vhodný pouze pro dospělé (děti od 10 let věku) a pokud nemáte epilepsii a astma. Rovněž není vhodný pro těhotné a kojící ženy, má vysoký alergenní potenciál.

V případě užívání medikace je potřeba konzultovat jeho užívání s ošetřujícím lékařem. Lze ho použít při cestách v letadle, na lodi, vlakem i autem. Pokud nechcete používat esenciální olej, zvolte hydrolát, ale rovněž u něho dávejte pozor na kontraindikace, ten z máty peprné je jeden z mála, u něhož je potřeba je řešit.

Esenciální oleje pro uvolnění bolesti hlavy

V případě bolesti hlavy lze použít esenciální olej z heřmánku římského, který je vhodný i pro těhotné ženy (od ukončeného třetího měsíce). Lze jej zředit v nosném oleji (1 kapka na 5 ml nebo čajovou lžičku) a aplikovat směs na spánky. Dalším esenciálním olejem, který může pomoct je eukalyptus citriodora, který lze použít u dětí od šesti let věku. Je však potřeba dávat pozor u astmatu a epilepsie. Opravdovým odborníkem na mírnění bolestí hlavy stresového původu je máta peprná, je však nutné dávat pozor na výše zmíněné kontraindikace.

Co použít, aby se vám lépe spalo na druhém kontinentu

Při cestování může být obtížné zvládnout jet lag, kdy nastává nedostatek spánku a na něho navazující únava. Výborným esenciálním olejem, který pomůže nastolit vyváženou spánkovou rovnováhu je starý známý heřmánek římský. Je účinným relaxantem, který můžete inhalovat například tak, že kápnete kapku na papírový kapesník nebo kosmetický tampon a prostě a jednoduše k němu párkrát přičichnete. Pro cesty můžete mít také osobní inhalátor, do kterého kápnete kapku tohoto esenciálního oleje. Můžete použít i heřmánkový hydrolát, je ideální pro děti, nastříkejte ho na vlasy i obličej.

Na co si dát pozor

Esenciální oleje jsou velmi silné aktivní složky, proto je potřeb mít na paměti možné kontraindikace. Některé oleje nemohou užívat těhotné ženy, děti, senioři, lidé s epilepsií nebo astmatem, v potaz je potřeba brát i vysoký nebo nízký tlak, diabetes (některé EO snižují hladinu krevního cukru a mohou interagovat s anidiabetiky a uživatel může sklouznout do hypoglykémie). Rovněž je potřeba dávat pozor při užívání antikoagulantů. Před použitím se ujistěte, že nejste alergičtí na žádný esenciální olej a zjistěte si všechny kontraindikace.

Zdroje: fnmotol.czncbi.nlm.nih.govnigms.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Zpátky do školy! Jak zvládnout nový začátek
Alergie na chlor: jak se alergie projevuje a jak ji lze léčit?

Další články