Péče o tělo

Jarní bylinky, které po zimě prospějí vaší pleti

Pavlína Klaudová
20.03.2023

Během zimních měsíců se musela vaše pleť potýkat s mnohými nástrahami, které jí vůbec neprospívaly. Ať už se jednalo o více kalorická jídla nebo teplotní výkyvy. Ty se mohly nepříznivě podílet na jejím vysoušení a větší křehkosti. S příchodem jara potřebujete dodat pokožce tu pravou bylinkovou vzpruhu.

Osvěžte zdraví pleti po zimním období

V zimě probíhal pořádný zátěžový test vaší pokožky. Museli jste často měnit teploty, kdy jste vycházeli z tepla domova do chladného venkovního prostředí. Únava a nedostatek světla se na ní projevily také více než byste zrovna toužili. S příchodem teplejších dní se může zdát mdlá, bez života, častěji červená, je vysušenější. Její sezónní obnova je tedy více než na místě. Co je potřeba udělat, aby byla zase krásná?

  • Po omezení hutné zimní péče je potřeba pleť vyčistit, nejen zvenku, ale také zevnitř. Pleť potřebuje tento zásah proto, abyste jí odlehčili a pomohli s přirozenou regenerací. Vrácení pokožky do rovnováhy sníží výskyt nepříjemných pupínků a zánětlivých reakcí.
  • Výbornými pomocníky mohou být doplňky stravy, které ji nejen vyživí zevnitř, ale zároveň podpoří její přirozenou imunitu. Vsaďte na dobrá probiotika, vitamín C, vitamín E, hořčík, zinek a selen.
  • Dobrá přírodní čistící pěna (můžete sáhnout třeba po té z nabídky korejské kosmetiky), pomůže lepší asimilaci pleti na jarní dny.
  • Vyberte si peeling, který není agresivní, práškové peelingy s obsahem čistících jílů budou vašimi dobrými pomocníky a zároveň se s nimi nebudete muset bát zvýšení podráždění kůže.
  • Dopřejte pleti pořádnou hydrataci, ať už jde o pleťové vody nebo dobře zvolené, méně hutné krémy a pleťová séra. Pro večerní péči se zaměřte na kosmetiku, která napomáhá účinné regeneraci epidermálních buněk. Je to prosté, ráno hydratujte a vyživujte, večer podpořte přirozenou obnovu.
  • Večer si můžete udělat také čistící masku s čajem matcha nebo zeleným jílem.

 

Pročistěte pleť pohybovou aktivitou a podpořte její regeneraci

Se silnějšími jarními slunečními paprsky dostáváte více energie a máte silnější potřebu rozhýbat organismus. Ať už půjdete na procházku, zaběhat si nebo vytáhnete kolečkové brusle, prostě a jednoduše prospějete svojí pokožce. A víte proč? Pohybová aktivita totiž podporuje správnou očistu organismu a napomáhá z něho vylučovat nahromaděné škodlivé látky.

Cvičení nebo pouhá procházka se psem navíc napomáhá zlepšit krevní mikrocirkulaci v pokožce a tím podporuje růst nových kožních buněk a jejich efektivní obnovu. Co ještě můžete udělat pro lepší stav pleti? Vynechejte kávu a čaj, zkuste je nahradit bezkofeinovými (bezteinovými) variantami, které jsou navíc bohaté na antioxidanty (rooibos, lapacho, sobacha, honeybush a další). Snižte příjem cukru a soli, odlehčete jídelníček od tučných jídel. Vyvarujte se tabáku a alkoholu.

Které jarní byliny prospějí vaší pleti?

Kromě zvýšeného zájmu o celkový jídelníček je potřeba také pít dostatečné množství filtrované vody, protože dobrá hydratace je pro pleť důležitá také zevnitř. Při dodržování doporučeného pitného režimu se také vyhnete bolestem hlavy a podpoříte dobré funkce krevního oběhu. Co se týče jarních bylin, můžete je využít pro vnitřní i vnější očistu, která vaší pokožce jenom prospěje. Jaké rostliny si vybrat?

  • Violka vonná je typicky známá v parfemářství, ale může být také skvělým doplňkem lehkých jarních dezertů nebo salátů, listy i květy jsou jedlé. V pleťové péči působí jako antibakteriální prostředek, hodí se pro zanícenou pokožku a v případě kožních plísní.
  • Prvosenka jarní je další z tradičních bylinných diuretik, které napomáhají zlepšit stav pokožky eliminací toxické zátěže organismu. Pleti prospěje v kosmetice jako zdroj antioxidačních látek pro její efektivní obnovu a zároveň ochranu před působením oxidativního stresu.
  • Pampeliška je typickou jarní rostlinou, používanou k očistě jater. Zkuste si dát třeba pampeliškové kafe, které pomůže zregenerovat nejen tento důležitý orgán, ale pozitivně se projeví také na vaší pokožce. Pampeliška je totiž výborné diuretikum, podporuje vylučování moči a tím pádem také odpadních látek z organismu.  Kosmetice se používá jako prostředek pro zmírnění potíží suché a k poškození náchylné pleti a jako anti-agingový agent.
  • Sedmikráska se tradičně používá v lidovém léčitelství jako efektivní ranhojič. Přikládá se na rány pro jejich lepší hojení a prospěje hlavně ekzematické a jinak k poškození náchylné pleti, je výborná pro citlivou pokožku a zároveň má pozitivní vliv na vyrovnání barevných nesrovnalostí.
  • Popenec obecný je tradičně indikován jako antibakteriální prostředek, pleti prospěje při potížích jako ekzémy nebo lupénka, protože snižuje pálení, červenání a mírní projevy zánětu.
  • Plicník lékařský je vhodný, pokud vás zlobí rozšířené póry, napomáhá změkčit pokožku, zlepšuje její elasticitu a dodává jí mladistvý, pěstěný vzhled.

Zdroje: newsinhealth.nih.gov, healthline.com, webmd.com, britannica.com

Autor: Pavlína Klaudová

Síla a životodárná energie jarní rovnodennosti – jak ji využít?
Jak poznáme, že jsou naše játra přetížená a nepracují tak, jak mají

Další články