Jak správně ošetřit puchýře na nohou a má se puchýř propichovat?
Puchýře na nohou k létu tak nějak patří. Bývají následkem letní turistiky a spolu s otlaky či mozoly vznikají nejčastěji kvůli nevhodné obuvi. Nejběžnější puchýře na chodidlech, na patě či na prstech u nohou vznikají působením opakovaného tření, které vede k uvolnění povrchové vrstvy kůže, pod níž se pak začne hromadit tkáňová tekutina. Právě tlak této tekutiny způsobuje bolest. Jak a s pomocí jakých výrobků lze puchýře ošetřit? Je vhodné známé propichování? A co je účinnou prevencí proti puchýřům?
Prevence vzniku puchýřů? Dobré boty, ale i krém či vazelína
Při výběru bot je nutná jistota vhodné velikosti. Puchýře mohou vzniknout na noze s botou příliš těsnou, ale i příliš volnou. V některých outdoorových obchodech mívají k dispozici dokonce šikmou plošinu pro simulaci chůze z kopce a do kopce, bude vhodné ji při zkoušení bot využít. Noha potřebuje dostatek prostoru, aby bota netlačila prsty k sobě, vhodná je i trocha místa mezi špičkou boty a palcem. Snadnou prevencí proti puchýřům je mimo dobře padnoucích bot také promazání chodidel a prstů na nohou vazelínou nebo olivovým olejem. Vhodný krém či vazelínu si můžete vzít i s sebou do batohu a namazat si nohy i během výšlapu. Krém i vazelína se po čase vstřebá, a tak by jedno promazání před zahájením výšlapu nemuselo stačit. Nepodceňujte ani výběr ponožek, měly by být z kvalitního materiálu, dobře sát pot, a hlavně dobře držet na noze. Z potu a přemíry vlhkosti v botě se puchýře tvoří snadněji, zkuste antiperspirant nebo i koupel nohou v odvaru z dubové kúry.
Ošetření puchýřů – náplasti a masti
Když už vzniku puchýře nezabráníme, je dobré vědět, jak jej šetrně a správně ošetřit, abychom podpořili jeho rychlé zahojení. K tomu se hodí masti, krémy či spreje například s obsahem zinku, panthenolu, hojivého heřmánku či kyseliny hyaluronové. Těmi pak můžete puchýř promazávat do jeho úplného zahojení. V případě drobných, neporušených puchýřů zkuste náplast na puchýře, tzv. hydrokoloidní náplast, pod kterou puchýř splaskne a také se rychleji zahojí. Prasklý puchýř je potřeba nejprve omýt, vydezinfikovat a poté překrýt náplastí na puchýře. Dále je možné použít hojivý hydrogel a opět přelepit náplastí.
Propichování puchýřů – ano nebo ne?
Někdo věří, že bez propíchnutí to prostě nejde, ale to je jen zažitý omyl. Tělo si i v tomto případě umí poradit samo a začne napravovat poškození už přibližně za šest hodin. Obnova buněk netrvá dlouho, už za osmačtyřicet hodin se pod poškozenou pokožkou vytvoří její nová vrstva. Nejvrchnější vrstva pokožky se znovu obnoví přibližně za pět dnů od vzniku puchýře a poškozené místo se uzavře nově vytvořenou kůží. Tekutina uvnitř puchýře má svůj význam, udržuje totiž poškozením kůže odhalenou ranku ve sterilním prostředí, působí jako prevence infekce a urychluje hojení. Pokud je puchýř opravdu velký a při chůzi na něj bude vyvíjen bolestivý tlak, překryjte jej sterilním kouskem gázy a lehce přelepte náplastí.
Zdroj: idnes.cz, BLOG Mall.cz, BLOG Dr. Max
Autor: Veronika Tůmová