zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Jak podpořit krevní oběh přírodní cestou

Pavlína Klaudová
03.03.2024

Potíže s krevním oběhem provázejí celkem vysoké procento naší populace. Ať už jde o potíže s krevní srážlivostí nebo nedostatečnou funkcí cévního a žilního systému. Podpořit je lze pomocí známých i méně známých přírodních prostředků. Nedostatečný krevní oběh je totiž vcelku nepříjemná záležitost. Může být provázen například častými křečemi nebo nepříjemnými pocity studených a těžkých končetin.

Příčin špatného krevního oběhu není zrovna málo

Co se týče potíží krevního oběhu, jako nejčastější příčiny jeho špatných funkcí se kromě dědičnosti uvádí například výkyvy hormonálních hladin, nadváha, nedostatečný pohyb nebo změny teplot. Oběhové problémy mají vždy stejný výsledek, a to ten, že se krev kolující v žilách dolních končetin obtížně vrací zpět do srdce. Zpomalená cirkulace a stagnace krve vede k tlaku na žilní stěny a nastává jejich rozšíření.  

V důsledku projevů špatného krevního oběhu může jeho majitel pociťovat mravenčení, potřebu pohybovat dolními končetinami, bojovat s výskytem častých křečí během dne i noci. K potížím krevního oběhu můžeme přičíst také ne zrovna malý výskyt hemeroidů v populaci. 

Co zařadit jako doplňky stravy pro podporu krevního oběhu

Jako tradiční doporučované doplňky stravy pro podporu krevního oběhu se nejčastěji volí rutin nebo kvercetin či jiné rostlinné flavonoidy. Jsou to mimo jiné silné antioxidanty. Potravinové doplňky pro podporu krevního oběhu jsou často složené z více rostlin, které působí synergicky. Nejčastěji v nich najdete kromě typických stálic černé ředkve nebo artyčoku také:

  • Jírovec maďal: Pomáhá chránit a stimulovat stěny žil a malých krevních cév, snížit zánět a otoky.
  • Oddenek cesmíny obsahuje prospěšné flavonoidy, které jsou známé svými blahodárnými účinky na tonus a pružnost žil. Kvůli jeho vazokonstrikčním vlastnostem by se ale cesmína neměla používat v případech vysokého krevního tlaku.
  • Listy vilínu a rovněž jeho kůra jsou bohaté na taniny a flavonoidy, látky, které jsou vyhledávané pro protektivní vlastnosti žil a cév. 
  • • Stálicí prostředků pro podporu krevního oběhu je i vinná réva. Listy obsahují antokyany a resveratrol, další ochranné látky, které pomáhají zachovat krevní oběh v dobré kondici. Použití červené vinné révy se nedoporučuje u žen s osobní nebo rodinnou anamnézou rakoviny dělohy a prsu.
  • Staré známé ginkgo se hodí nejen pro podporu mozkových funkcí při učení na zkoušky, ale je hotovým pokladem pro krevní oběh, protože jeho listy obsahují z obsahují antioxidační flavonoidy a terpenolaktony s antikoagulačními vlastnostmi. Užívání této rostliny se nedoporučuje v případech epilepsie, těhotným a kojícím ženám.
  • Jetel sladký je zajímavý zastoupením flavonoidů, sloužících k úlevě od žilní nedostatečnosti a kumarinů, podporujících ředění krve. Neměl by se používat v případech onemocnění jater.
  • V některých potravinových doplňcích najdete i na vitamín C bohatý černý rybíz, jeho listy a bobule obsahují flavonoidy a antokyany, již zmíněné látky pro dobrou podporu přirozené cirkulace krve v organismu. 

Horká voda neprospívá krevnímu oběhu, jaké další návyky osvojit

Pro zlepšení oběhového komfortu je dobré do života implementovat několik návyků, které pomohou s jeho rozprouděním a sníží pocit nepohodlí v každodenním životě. A zároveň pomohou organismu na více frontách. Co tedy dělat, abyste podpořili správnou cirkulaci?

  • Choďte na pravidelné procházky. Dlouhodobé stání, ale i příliš dlouhé sezení podporuje stagnaci krve v žilách. 
  • Věnujte se pravidelné fyzické aktivitě jako je například plavání, cvičení nebo běhání. 
  • Vyhněte se křížení nohou, může mít dopad na správnou cirkulaci krve v těle. Tato poloha vytváří tlak v nohou a blokuje žilní návrat.
  • Noste správnou obuv, zpomalení krevního oběhu je často způsobeno nevhodnými botami. Je dobré se vyhýbat chození ve vysokých podpatcích, které zvyšují tlak na nohy a brání správnému proudění krevnímu oběhu. 
  • Noste volnější oblečení. Komprese, způsobená příliš těsnými kalhotami zpomaluje žilní návrat, čímž podporuje stagnaci krve a žilní dilataci. Vyhněte se také ponožkám, spodnímu prádlu nebo dalším oděvům, které příliš těsně obepínají tělo. 
  • Vyhýbejte se dlouhému pobytu v horku a příliš horkým koupelím. Zdroje tepla totiž přispívají k rozšíření žil a podporují špatný krevní oběh.
  • Naopak chlad je vzácným spojencem pro opětovné nastartování krevního oběhu. Studená sprcha pomůže rozproudit krevní oběh. 
  • Pravidelně si masírujte nohy, třeba gua shou nebo suchým kartáčováním, podpoříte nejen krevní oběh, ale také tok lymfy. 

Zdroje: sciencedirect.commy.clevelandclinic.org

Autor: Pavlína Klaudová

Chmel to není jen pivo, má významné léčebné účinky
Zdravotní screeningy v rámci prevence – kdy a na jaké máme nárok?

Další články