zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Jak na mastné vlasy, když nemáte po ruce šampon nebo čas na to je umýt

Pavlína Klaudová
19.09.2024

Mastné vlasy nejsou zrovna přitažlivé. Jsme denně masírováni různými reklamami na šampony, které jsou plné silikonů a filmových triků, aby nás nalákaly k jejich koupi. Ti, kteří už se jimi nenechají nachytat a přešli třeba na no poo nebo low poo variantu péče o vlasy, se setkávají s tím, že potřebují prodloužit dobu mezi potřebou nanesení běžného šamponu nebo prostě jenom nemají čas na to, aby se zdržovali s mytím a sušením.

Sébum není nepřítel, ale někdy je třeba ho trochu zkrotit

Sébum je látka produkovaná mazovými žlázami, které se nacházejí na bázi ochlupení těla. Ve směsi s potem vytváří hydrolipidový film, který díky hydroizolačnímu účinku a kyselosti chrání pokožku a pokožku hlavy před vysycháním a mikroby. Problém nastává v době, kdy se tvoří v nadbytečném množství, což vede k ucpávání pilosebaceózní folikuly a dusí kořínky, tím pádem se vlasy hodně mastí.

Za zvýšené maštění může více faktorů:

  1. Dědičnost
  2. Nadměrná produkce mužských hormonů (hlavně testosteronu), zejména v období dospívání
  3. Muži k němu mají větší sklony než ženy
  4. Strava příliš bohatá na tuky a cukry,
  5. Zdravotní problémy, jako je obezita, zácpa, problémy s játry, stres a/nebo úzkost,
  6. Emocionální šok, stres
  7. Užívání určitých druhů léků

Kdy je maštění ještě „normální“

Mazové žlázy vrátí obvykle přicházejí ke slovu druhý až třetí den po umytí běžným šamponem. Na normální hladinu mazu. Je normální, že vlasy vypadají mastné a vyžadují mytí častěji než jednou týdně. Někdy však není na to čas, chuť a prostor. Co je důležité zmínit, že pokud trpíte na přílišné maštění vlasů, měli byste zauvažovat o tom, jak prodloužit interval mezi mytím a ne je mýt šamponem co nejčastěji, protože tato praxe právě podporuje ono zvýšené maštění poměrně hodně.

Ideální pro to, abyste rozprostřeli rovnoměrně sébum, je používání kartáče z kančích štětin před spaním. Není vhodné, abyste se s ním česali během dne, protože rozprostřený maz nevypadá na vlasech, když chcete jít někde do společnosti zrovna přitažlivě. Na běžnou denní údržbu je dobré si pořídit kvalitní kartáč ze dřeva nebo bambusu, případně dřevěný hřeben, s přihlédnutím k délce vlasů. Tato druhy jsou k vlasům rovněž šetrnější než plast.

Pokud chcete používat suché šampony, sáhněte po přírodních variantách. Nezávislý test laboratoře Valisure uvádí, že 70 % suchých šamponů ve spreji obsahuje toxickou látku benzen. Co se týče „výdrže“ vlasů bez maštění podle typu, větší štěstí mají ti, kteří mají husté a kudrnaté kštice, ty vydrží bez mastného efektu déle.

Co dělat, abyste zkrotili mastící se vlasy:

  1. Omezte nadměrné používání konvenčního suchého šamponu, nahraďte ho přírodnější variantou, jednou týdně použijte třeba rýžový či bramborový škrob, který vytáhne z vlasů přebytečný maz. Po nanesení ho rozčešte, nechejte chvíli působit a pak vlasy vytřete ručníkem.
  2. Pokud vlasy potřebujete vysušit, zvolte studený vzduch, horký naopak vede k většímu maštění.
  3. Zkuste čistý aloe vera gel, pokud máte doma rostlinu, je ideálním komplicem pro provedení této akce.
  4. Pokud máte tmavé vlasy, pomůže kakao, je ale potřeba dbát na to, abyste si pak na sebe vzali tmavé oblečení a rovněž zkontrolovali předpověď počasí, protože s ním na hlavě fakt nechcete zmoknout.
  5. Pro lepší účinek můžete smíchat kukuřičný nebo rýžový škrob se sodou bikarbonou (2 polévkové lžíce škrobu, 1 polévková lžíce jedlé sody) a použít je místo suchého šamponu, prostě je necháte 5 minut působit na vlasech, rozčešete a vytřete ručníkem.

 

Zdroje: valisure.comverywellhealth.comhealthline.comhkvitals.com

Autor: Pavlína Klaudová

Vanilka má nejen vůni, která svádí k hříšným myšlenkám, prospěje i pleti
Rakytník – váš podzimní zdroj zdraví a vitality

Další články