Doplňte hořčík pomocí příjemné koupele – využijte k tomu speciální, tzv. epsomskou sůl
Epsomská sůl je známý kosmetický a farmaceutický prostředek, který si získává popularitu i mezi laickou veřejností. Je tomu tak z mnoha dobrých důvodů. Jeden z nich je ten, že představuje skvělý přírodní zdroj hořčíku pro vaše tělo. Hořčík se navíc získává velmi příjemným způsobem – relaxací ve vaně.
Co je dobré vědět o epsomské soli?
Epsomská sůl nebo také lidově „hořká sůl“ (síran hořečnatý) je na rozdíl od kuchyňské soli směsí zcela jinou látkou. Byla objevená v 17. století a poměrně záhy se stala součástí tradiční lidové medicíny jako prostředek pro čištění těla a zmírňování trávicích poruch. Tato sůl pochází z přírodních ložisek dolomitu, prodává se zbavená nečistot, nejčastěji ve formě malých, bílých krystalů, méně často jako prášek.
Lze ji koupit v bioobchodech, lékárně nebo už běžně na internetu. Při kontaktu s vodou se rozkládá na hořčík a síran, které se při lokálním použití následně vstřebávají kůží nebo sliznicemi (při užívání perorálním). Pokud ji chcete užívat vnitřně, musíte si být jisti, že je druh, který si pořídíte vhodný pro tento účel a užívání nejlépe konzultovat s odborníkem na alternativní medicínu.
Mořská sůl versus epsomská sůl
- Mořská i epsomská sůl se obě s oblibou přidávají do koupele nebo domácích peelingů. I když jsou obě bohaté na minerály, složení není totožné.
- Zatímco epsomská sůl pochází z horniny, mořská se získává ze slané vody pomocí odpařování.
- Chlorid sodný se skládá z kationtu sodíku a aniontu chloru, síran hořečnatý obsahuje síranové a hořečnaté ionty
Výhody síranu hořečnatého
Vysoká koncentrace hořčíku a síranu v soli má mnoho příznivých účinků na celé tělo. Je vhodná pro podporu klidného a kvalitního spánku, působí proti zadržování vody, uvolňuje svaly a snižuje projevy bolesti při jejich namožení. Je taktéž ideálním pomocníkem při detoxikaci organismu, protože z něho napomáhá odvádět nahromaděné škodliviny. Díky svému přirozenému projímavému účinku stimulujte střevní průchod a zabraňte zácpě. Napomáhá podporovat celkovou relaxaci, snižuje napětí, související se stresem. Slouží také k čištění a regeneraci pokožky, zbavuje jí svědění a projevů zánětlivých reakcí.
Jak používat epsomskou sůl?
Epsomskou sůl lze používat porůznu. Slouží jako výborný zdroj hořčíku pro moderní společnost, která se potýká díky snížené nutriční kvalitě potravin s jeho poměrně rozšířeným nedostatkem. Koupele s epsomskou solí jsou skutečně prospěšné, protože poskytují tělu dostatečný přísun hořčíku v množství, které se do něho jen těžko dostane pomocí běžné české stravy. Takže může být výborným pomocníkem vyváženého dietního režimu. Koupele s přídavkem epsomské soli jsou vhodné pro všechny, kteří mají potíže se svaly, potřebují vypnout po náročném dni a podpořit činnost nervového systému.
Připravíte je snadno, prostě smíchejte dvě až tři hrsti epsomské soli s příjemně teplou vodou. Nemáte-li doma vanu, můžete si udělat koupel nohou s přídavkem epsomské soli, i když tak bude vstřebávání hořčíku omezenější než při plném ponoření těla. Chcete-li zakomponovat epsomskou sůl do tělového peelingu, nechejte jej po nanesení chvilku působit a následně smyjte. Tímto způsobem nejen odstraníte odumřelé kožní buňky z pokožky, ale při pravíte ji zároveň na lepší vstřebávání živin z pěstící kosmetiky.
Zdroje: healthline.com, health.clevelandclinic.org, health.harvard.edu
Autor: Pavlína Klaudová