Dlouhodobé důsledky neopatrného opalování
Slunce je naším hlavním zdrojem vitaminu D a jeho paprsky mají mimo jiné také nezanedbatelně pozitivní vliv na naši psychiku. V horkých letních dnech proto velmi rádi vystavujeme svá těla slunečním paprskům, abychom ze slunce načerpali energii a zároveň získali atraktivní opálení. Nadměrné vystavení slunci však může mít vážné důsledky pro naši pokožku i pro naše celkové zdraví.
Přestože opalování nám přináší pocit dokonalé relaxace a zlepšuje vzhled naší pokožky, je důležité brát v potaz rizika se sluněním spojená. Každý rok se dle statistik miliony lidí po celém světě potýkají s následky nadměrného vystavení UV záření. Jaké jsou tedy zásady zdravého opalování a jak získat dostatečnou ochranu před tímto nebezpečným UV zářením?
Rizika spojená s nadměrným opalováním
Důležité je rozlišovat mezi bezpečným a nebezpečným opalováním, a to jak v případě přirozeného opalování venku na slunci, tak i v soláriích. Pro efektivní opalování bez zbytečného rizika je třeba brát v potaz vlastní typ kůže (kožní fototyp), intenzitu slunečního záření a nezbytná opatření pro ochranu kůže. Ta je v extrémně horkých letních dnech zapotřebí téměř nepřetržitě. Opalování sice má své krátkodobé estetické výhody, dlouhodobé vystavení UV záření však může přinášet nemalá zdravotní rizika, od popálenin od slunce, přes předčasné stárnutí kůže a vznik rizikových kožních znamének, až po výskyt rakoviny kůže.
Vlivy a důsledky UV záření na lidskou pokožku
Na zemský povrch proniká ultrafialové záření dvou typů:
UVA – způsobuje rychlou pigmentaci tak, že zbarvuje kožní pigment neboli melanin do hněda, proniká hluboko do kůže a tím nejvíce škodí. Melanin chrání buněčná jádra před poškozením a zachycuje volné radikály, které po UV ozáření kůže vznikají.
UVB – neproniká hluboko do kůže, ale aktivuje tvorbu melaninu, který chrání kůži při dalším ozáření. Způsobuje však zčervenání kůže a může tak dojít až k jejímu akutnímu či chronickému poškození.
Ochrana před UV zářením
Důsledná ochrana před UV zářením spočívá především v používání kvalitních přípravků na opalování s dostatečným ochranným faktorem, následně pak v aplikaci zklidňujících přípravků po opalování, ale také v používání slunečních brýlí a ochraně zraku, ve správné životosprávě a informovanosti o pravidlech zdravého opalování. Mnoho lidí například věří, že získání základního opálení je samo o sobě ochranou před spálením. Ve skutečnosti jakékoli opálení už je do jisté míry poškozením pokožky. Dalším mýtem je mylné přesvědčení o tom, že není možné se spálit pod zataženou oblohou. I když je pod mrakem, až 80 % UV paprsků může skrz ně proniknout. Proto je důležité používat ochranu před sluncem i v těchto dnech. Velkou chybou je také snaha o opálení pooperačních jizev. Jizvy naopak potřebují před vlivy slunečních paprsků ochránit, proto je vhodné natírat je ochranným přípravkem s faktorem 50+. Po opalování je vhodné pokožku ošetřit hydratačním pleťovým mlékem, dodávajícím pokožce vlhkost a zklidnění.
Opalování a jeho vliv na vznik mateřských znamének i melanomů
Slunce je jedním ze spouštěčů vzniku tzv. mateřských znamének, děti se, až na výjimky, obvykle rodí bez nich. Bohužel, čím více mateřských znamének člověk má, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny kůže. Až 35 % těchto nádorů vzniká ze stávajícího mateřského znaménka. Za vznik zhoubného nádoru neboli melanomu může především UVB záření, přičemž největším rizikem je opakované spálení kůže, zejména v období dětství a dospívání. Svůj vliv má pak také výskyt melanomu v rodině, světlost kůže či vyšší počet znamének na těle.
Ochrana před sluncem je proto pro naše zdraví klíčová a neměli bychom ji podcenit. Slunce si chceme užívat bez starostí, proto se snažme rizikové důsledky UV záření snižovat na minimum.
Zdroj: mojeambulance.cz, Magazín BIOOO.cz, medicalnewstoday.com
Autor: Veronika Tůmová